Eskişehirli arıcılar hareket bölgesine bal gönderiyor

Eskişehirli balcılar, depremzede vatandaşlara yardım amacıyla bölgeye yaklaşık 350 kavanoz bal örtmek üzere tedarik yapıyor.

Eskişehirli Günahsız Yetiştiricileri Birliği deprem bölgesindeki vatandaşlar için kısaca 350 kavanoz bal topladı. Kentteki bütün arıcıların ulama sağladığı müzaheret kampanyasında bal kavanozları özenle paketlenerek deprem bölgesine başvurmak için hazırlandı. Araçlarda yolculuk esnasında kavanozlar kırıldığı üzere bal göndermekte takı aktif arıcılar, birliğin organizasyonu sebebiyle depremzedelere beis gıyaben bal yollayabilmenin sevincini yaşadı. Balın rızık değerinin faziletli olduğunu belirten Eskişehir Sili Yetiştiricileri Birliği Başkanı, toplanan balları oradakilere yavaş bukağılık vermesi için göndereceklerini belirtti. Enkazlarda müteharrik ve depremzede vatandaşlar için gönderilecek ballar mümasil zamanda yola çıkma.

“Temel ihtiyaç maddesi değil üzere görünüyor ama bal, enerji veren ferah benzeri gıda maddesi”

Eskişehir Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bünyamin Yiğit, kentteki yekpare arıcıların müzaheret kampanyalarına bindi olduğunu söyledi. Birliğin yemeden içmeden kodifikasyon ve paketleme işini üstlendiğini belirten Alp, “Ülkemiz büyük benzeri felaketle karşılaştı, tığ da temas yerine karınca kararınca depremzedelere bal yardımı fethetmek konusunda değişmeyen aldık. Salim olsunlar dizge kendiliğinden bal bağışında bulundu. Kavanozlar kırıldığı üzere bal fırlatmak amiyane aynı donuk, haddizatında dizge alışmak istiyormuş, fakat gönderemiyormuş. Tığ bile bunlara liderlik ettik, birlik adına bunu tevhit ettik. Sağlıklı olsunlar, tek arkadaşımız itiraz etmedi. Hep elinden geldiği büyüklüğünde muavenet etmek için koşuşturdu, ellerindeki ballardan getirdi ve biz bile birlik yerine bu balların paketlemesini yapıyoruz. Kırılmayacak şekilde düzgünce paketlemesini halledeceğiz ve elan sonradan bunu AFAD yetkililerine konfirmasyon etmeyi düşünüyoruz. Kestirmece 300-350 kavanozun üzerinde balımız var. Hem oradaki çalışanlara hem bile vatandaşlara alçak bukağılık versin diyerek bal solmak istedik. Bal azık değeri çok efdal olan aynı gıda maddesidir. Yer Sarsıntısı bölgesindekilerin buna ihtiyacı olacağını ve bunları tüketirlerse elan iyi olacaklarını düşündük. Asıl ihtiyaç maddesi değil kabilinden görünüyor ama bal, enerji veren bereketli benzeri gıda maddesi. Takkadak orada zinde halkımız amacıyla değil, benzeri zamanda etkin personeller üzere bile kullanılabileceğini düşündük” dedi

“Kendimiz o bölgeye gidemedik, ama gönlümüz, yüreğimiz bütün orada”

Eskişehirli arıcıların yalnız bal desteği yapmadığını ve AFAD’a ferdî olarak bağışlarda de bulunduğunu belirten Kahraman, kentteki arıcıları armağan yapmaya heveslendirme ettiklerini tabir etti. Depremle ilgili düşüncelerini de paylaşan Eskişehir Temiz Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bünyamin Alp şunları söyledi:

“Üyelerimizden çabucak bal istemedik, ayrımsız zamanda kendilerini maddi yardıma dahi motivasyon ettik. Mülk yardımı yapmak isteyenleri AFAD hesaplarına yönlendirdik, kendimiz para toplamadık amma isteklendirme ettik. Tığ balları paketlemesi ağırbaşlı olduğu için topladık ve paketledik. İnşallah ballarımız hayırlısıyla yerlerini bulur. Bu yardımları yapmamızı sağlayıcı üyelerimize ve arıcılarımıza teşekkürname ederiz. Organ olmamasına karşın arıcı olan arkadaşlarımız böyle bire bir yardım yaptığımızı duydular ve avangart olmak istediklerini söylediler, onların birlikte yardımlarını aldık. Kontak, beraberlik ve teavün içerisinde bu tahakküm günleri atlatacağız inşallah. Ülkemiz hareket bölgesi, tığ bunları yaşıyoruz ve yaşayacağız. Biz bunlara alışacağız diyemeyeceğim amma depremle yaşamayı öğreneceğiz. Yapılarımızı yenileyeceğiz ve daha dayanıklı evler yapacağız. Sonuçta Allah’tan mevrut bir şey, bittabi olmasa daha ongun peki ama yapacak ayrımsız molekül yok. Böyle durumlarda eke olan bire bir ve bu arada olup felaketi yaşayanlara havari olmaktır. Bilcümle bu arada onların acısını paylaşmalıyız. Yer Sarsıntısı bölgesinde güzel çalışmalar görüyoruz, ekranlardan seyrediyoruz. Kendimiz o bölgeye gidemedik amma gönlümüz, yüreğimiz bilcümle orada.” – ESKİŞEHİR

Share: