Eskişehir’de düzenlenen yarışta dört nöbet güvercini bin 50 kilometre uçtu

Eskişehir’birlikte düzenlenen yarışta dört posta güvercini bin 50 kilometre uçtu

Kars’tan Eskişehir’e 25 saatte uçarak yarışı tamamladılar

Eskişehir Istekli Öğün Dernek Başkanı Hasan Edirne:

“Önümüzdeki sene bin 200 kilometrelik Gürcistan Batum yarışı yapmayı planlıyoruz”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’bile planlı defa güvercini yarışında tıpkı kümesten dört kuş, Kars’tan Eskişehir’e bin 50 kilometrelik mesafeyi uçarak 25 saatte tamamladı.

Tarihin sakat yıllarından beri farklı amaçlar ile geçer ve çok ayrıntılı mesafeler uçarak iletişimi sağlayıcı yol güvercinlerinin, yeteneklerini sergileyebilmek amacıyla yarışlar düzenleniyor. Yarışlarda, güvercinler hususi araçlarla gabi gelmeleri maksut mesafeye götürülüyor. Gittikleri şehirde başıboş bırakılan güvercinler, kümeslerine döndüklerinde yarışı tamamlamış oluyor. Gelişigüzel sene ayrımlı mesafelerde planlı öğün güvercin yarışında, bu sene Eskişehir’bile benzeri önceki yaşandı. Eskişehir’deki üç derneğin düzenlediği Kars yarışında 4 güvercin, benzeri günde bin 50 kilometre uçarak kümesine döndü. Hep 97 nüsha güvercin yarışa katılırken, Vural Görer isimli vatandaşın 4 kuşu sırayla kümese dönerek büyük bire bir başarıya imza attı.

“Kuşlarımız, bin 50 kilometrelik tıpkı uzaklığı 25 saatte aşarak evlerine ulaştılar”

Çocukluğundan beri efsanevi sevgisiyle büyüdüğünü belirten Eskişehirli Vural Görer, 3 yıldır gönülden beslediği yol güvercinlerinin başarıya ulaştığını anlattı. Düzenlenen bin 50 kilometrelik Kars yarışının özel ayrımsız maraton olduğunu belirten Görer, “Bu yarışlar sezonluk oluyor. Tahminî 8-9 etaptan oluşuyor ve şehirlerarası yavaş yavaş gidiliyor. Yarışlardan önceki kuşlarımızı ferdî antrenmanlarla hazırlıyoruz. 110 kilometreden 650-800 kilometreye kadar toplum örgütü yarışlarımız oluyor, toplam 9 yahut 10 etap yapıyoruz. Henüz sonraları özel yarışlar düzenliyoruz, Kars yarışı kadar. Bunlar maraton yarışı diye niteleyerek geçiyor. Bu yıl da Eskişehir’deki üç toplum örgütü olarak kendimiz tıpkı yarış düzenledik. Kuşlarımız bu yarışta, esmer kilometresi namına bin 300, kuş uçuşu namına ise bin 50 kilometrelik tıpkı uzaklığı 25 saatte aşarak evlerine ulaştılar” dedi.

“Önümüzdeki sene bin 200 kilometrelik Gürcistan Batum yarışı yapmayı planlıyoruz”

Eskişehir Profesyonel Defa Dernek Başkanı Hasan Edirne, bu yarışta gidilen mesafenin eski yarışları geride bıraktığından bahsetti. Eskişehir’üstelik ilk kez bu büyüklüğünde ince mesafeli benzeri yarışma yapıldığını söyleyen Edirne, gelecek sene mesafeyi biraz elan arttırarak Gürcistan yarışı yazmak istediklerini belirtti. Başbuğ Edirne, “Tığ elan önceki Türkiye Güvercin Federasyonu olarak, Muş yarışı yaptık. O yarışta kuşumuz Muştan Eskişehir’e idraksiz geldi, 970 kilometrelik bire bir uçuş yaparak Türkiye dördüncüsü oldu. Gene federasyonumuzun düzenlediği Gümüşhane yarışı vardı, 910 kilometrelik ayrımsız uzaklık. Oradan de kuşumuz yarışın üçüncü haset Eskişehir’e döndü ve Türkiye on üçüncüsü oldu. Bin 50 kilometre uzaklıktaki Kars yarışı elan geçmiş on paralık düzenlenmemişti. Federasyondan teleskop geldi ve onun pusat aldığı kuşları salım hakemleri araçlarıyla Kars’a ulaştırdılar. Kuşlarımız oradan gelmeyi birlikte başardılar, Kars’ı aştık daha çok. Önümüzdeki sene benzeri zıtlık yaşamazsak, Gürcistan Batum yarışı yapmayı planlıyoruz, o bile Eskişehir’e kısaca bin 200 kilometre uzaklıkta olacak. Onu birlikte aşabilirsek Türkiye’üstelik tıpkı ilki başarmış olacağız. İnsanların arabayla gitmesi bile çok pres olan bir uzaklıktan, bu kuşlar uçarak evlerine ulaştılar. Bu çokça şişman aynı sükse. Avrupa’daki insanlar şu an Kars yarışını izleme ediyorlar. Sosyal medya aracılığı ile yetersiz dışındaki insanlar zevk ve yorumlarını bize ulaştırıyor” ifadelerini kullandı.Share: