Eskişehir selen: Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nda fariza bölümü değişikliği

Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcısı Büyük Yeldan’ın başlattığı çalışmalar çerçevesinde Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı fariza bölümünde değişikliğe gidildi. Fariza bölümü değişikliği üzerine değerlendirmede mevcut Başsavcı Yeldan, “Bakir adli sene itibarıyla yürürlüğe girecek olan canlı sormaca yapılmasına imkan sağlayacak eskimemiş fariza bölümünün tamam mücahede arkadaşlarımıza ve ilimize esaslı olmasını diliyorum” dedi.

Cumhuriyet Altını Başsavcısı Yüce Yeldan’ın Eskişehir Adliyesi’nde göreve başlamasının peşi sıra başsavcılık bünyesinde fariza bölümü değişikliğine gidildi. Başsavcı Yeldan’ın başlattığı icraat çerçevesinde; Sülale İçi Sürat Bürosu’ndaki savcı sayısı artırılırken, 4 yıpranmamış sektör henüz kurulacağı duyuruldu. Ayrıca, kadına yönelik takat olaylarıyla ilişkin, durumu eleştiri olarak belirlenen 58 mağdur hakkındaki soruşturmaların Cumhuriyet Başsavcısı Uca Yeldan ve başsavcı vekilleri yoluyla yürütüleceği bildirildi.

Eş İçi Çaba Bürosu’ndaki savcı sayısı artırıldı

Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Karı İçi Hız Suçları Soruşturma Bürosu’nda elan geçmiş 2 cumhuriyet altını savcısı görev yaparken bu benzer artırılarak 4’e çıkarıldı. Vazifeli cumhuriyet altını savcısı sayısı 4’e çıkarılan Ev İçi Hüküm Suçları Anket Bürosu, kullanılmamış fariza bölümüne bakarak yetişkinlere müteveccih cinsî ofans suçları ile ilgilendiren soruşturmaları da yürütecek. Büroda görevlendirilen Cumhuriyet Savcısı Özkan Uzun Taşkoparan’a antrparantez Takat Önleme ve İzleme Merkezi, manşet kuvvetleri ve ocak mahkemeleri ile koordinasyonu bulmak için görev verildi. Yavru Suçlular Soruşturma Bürosu’nda ise vazifeli cumhuriyet savcısı 3’ten 4’e çıkarılırken büroda işyar cumhuriyet savcıları yapılan ayrım ile kıygın çocuklara müteveccih işlenen tensel istismar suçu soruşturmalarını de bala izlem merkezinde yürütecek.

Kadın cumhuriyet savcılarına nazik görevler

Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nda işyar Cumhuriyet Altını Savcısı Yeşim Aktürk Altun, yapılan görev bölümü değişikliği ile Yavru Suçlular Soruşturma Bürosu’nda görevlendirilirken, aynı zamanda namına Bala İzlem Merkezi Koordinatörlüğü görevi verildi. Cumhuriyet Altını Savcısı Selcan Yılmayan ise Eş İçi Ivinti Suçları Sormaca Bürosu’nda fariza aldı. Keyif çalışanlarına yönelik işlenen taksirat hakkında yapılan soruşturmaları süpürmek için bile 2 cumhuriyet savcısı görevlendirildi.

4 bakir büro kuruluyor

Kullanılmamış adli sene başlangıcı öncesi yapılan değerlendirmeler neticesinde Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde Gaziler, Şehit Yakınları ve Engelliler Bürosu, Yetişek ve Sosyal İşler Bürosu, İş Sağlığı ve Güvenliği Bürosu ile Kanun Yolları İçtihat ve Mevzuat Bürosu girmek üzere 4 eskimemiş büro kurulması kararlaştırıldı.

Kadına gayret soruşturmalarını Başsavcı Yeldan yürütecek

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığınca kadınlara müteveccih tekrarlayan çaba olayları ile ilişik anket dosyaları incelendi. İncelemenin peşi sıra durumları nazik adına tespit edilen 58 kıygın hakkındaki devam eden soruşturmaların çeki verici olaylara bariyer olunması itibarıyla Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ve başsavcı vekilleri marifetiyle yürütülmesine karar verildi.

Görev bölümü değişikliği için değerlendirmede mevcut Başsavcı Yeldan, “Kullanılmamış adli yıl itibarıyla yürürlüğe girecek olan canlı soruşturma yapılmasına imkan sağlayacak eskimemiş görev bölümünün tüm mesai arkadaşlarımıza ve ilimize aldatıcı olmasını diliyorum” dedi. – ESKİŞEHİR

Share: