ESIR Senatosu kapsamlı abuhava, algı ve keyif düzenlemelerini içeren 430 milyar dolarlık kanun tasarısını onayladı

BENDE Senatosu, kapsamlı iklim, algı ve keyif düzenlemelerini içeren, Başbuğ Joe Biden’ın nazik önem verdiği kanun tasarısını onayladı. 430 milyar dolar tutarındaki tasarının önümüzdeki hafta üstelik Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde onaylanması ve Biden’ın imzasıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor.

18 aydır gündemde olan ve Cumhuriyetçilerin ısrarla engellemeye çalıştığı kanun tasarısı, Senato’bile 27 saat süren görüşmelerin ardından kabul edildi.

KÖLE’de “Enflasyonu Düşürme Yasası” namına adlandırılan kanaat için Senato’dahi yapılan oylama 50-50 eşitlikle sonuçlandı. Düşünce, Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in oyuyla Senato’dan geçti.

Cumhuriyetperver senatörlerin tümü, kanun tasarısının ekonomiyi daha birlikte kötüleştireceğini savunarak “Yararlı” oyu kullandı.

Demokrat senatörlerin kâffesi ise tasarıya destek verdi. Demokratlar, kestirmece 740 bilyon dolarlık yıpranmamış dirimlik üstelik öngören tasarının federal takanak açığını kapatarak yüzdelik 9,1’le akıbet 40 yılın sunu yüksek düzeyine çıkan enflasyonu da düşürmesini umuyor.

Kanun tasarısının Senato’dan geçmesi, ABD’dahi Teşrinisani ayında Kurultay amacıyla yapılacak vuzuh seçimler öncesi Komutan Biden üzere politik bir galibiyet olarak görülüyor.

Biden, Senato’daki oylama sonrası yaptığı açıklamada, “Kurumlar vergisinde milyar dolarlık şirketlere asgari yüzdelik 15’lik alacak yükümlülüğü getirerek algı kodunda müsavat sağlayacağız. Enflasyonu Düşürme Yasası geçtiğinde, bu şirketler binnetice üzerlerine sakıt ödemeyi yapmaya başlayacaklar” dedi.

Demokratların Senato’daki lideri Chuck Schumer, kanun tasarısının geçmesinden bilahare yumruklarını havaya kaldırarak “Senato devir yazdı” dedi. Schumer, “Kongre’nin iri amal başarabileceğine dayalı umudunu yitiren Amerikalılar, bu nabız sizin üzere. Bu mütalaa Amerika’yı on yıllar süresince değiştirecek” diyerek konuştu.

Tema neler öngörüyor?

Başkan Biden’ın “tarihi” namına nitelendirdiği kaygı; karbon salımının azaltılmasını, elektrikli dil ile güneş enerjisi ve yenilenebilir erke kullanımı başta görünmek için tüketicilerin yeşil enerjiye yöneltilmesini, şirketlerin ödeyeceği kurumlar vergisi ile bireylerin ödeyeceği dirimlik vergisinin daha eli sıkı taharri edilmesini, yaşlılar için reçeteli ilaç maliyetlerinin azaltılmasını öngörüyor.

Tasarının yasalaşması halinde KÖLE abuhava değişikliğiyle mücadele amacıyla 369 milyar dolar harcayacak. MEMLUK’nin şimdiye büyüklüğünde bu alanda yaptığı bildirme nazik yatırımla, ülkede karbon salımının 2030’a kadar yüzdelik 40 azaltılması hedefleniyor.

Biden Nisan 2021’üstelik KÖLE’nin karbon salımını 2030’a büyüklüğünde genişlik az yüzde 50 tenzil sözü vermiş, ülkesinin abuhava değişikliğiyle mücadelede uluslararası arenaya kafasız dönmesi taahhüdünde bulunmuştu.

Share: