Erzincan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 105. sene dönümü

Erzincan Valisi Mehmet Çalma, kentin antagonist işgalinden kurtuluşunun 105. sene dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Vali Çalma, mesajında, Erzincan’ın kurtuluş gününün tıpkısı zamanda kardeşliğin ve birlikteliğin yıl dönümü olduğunu belirtti.

Dönemin yer diri silahlarına karşı eşine birkaç rastlanır tıpkı mücadelenin verildiğine dikkati çekici Arak, şunları kaydetti:

“Bu coğrafya zaman boyunca ölümlülük güçlerin adisyon yaptığı, iz ittifaklar kurmaya çalıştığı benzeri kayran olmuştur. Hamdolsun ki hamiyetli vatan evlatları sayesinde bugüne kadar hesapları bozarak zalimlere dal eğmedik. bundan sonra üstelik kimseye boyun eğmeyeceğiz. Bu topraklar bize ecdadımızın emanetidir. Bizler bu emanete sürgit eş çıkacağız çünkü bizim tarihi sorumluluklarımız var. Mazlumun, mağdurun, garibin, kimsesizin desteklemek amacıyla 13 Gücük Ay şuurunu hep ateş parçası tutacağız.

Bizler bildirme tahakküm dönemleri birlik ve kardeşlik içerisinde akım ederek atlatmayı, birbirimizin yarasına çare olmayı muhteşem tarihi boyunca seçme antlaşma nail tıpkı milletin mensuplarıyız. 1939 Erzincan, 1976 Muradiye, 1999 Bataklık depremlerinde üstelik muazzez milletimiz bire bir ve beraber reşit, yaşanan büyük acıların yaralarını bütün bu arada sarmıştır. Bugün birlikte 10 ilimizi etkileyen bu nazik felaketin acılarını gene ahali birliğiyle bağlantı ve beraberlik içerisinde atlatacağız.”

Share: