Emekli öğretmeninden öğrencisine cümle depremzedeler için istihsal yapıyor

Emekli öğretmeninden öğrencisine hep depremzedeler için üretim yapıyor

ESKİŞEHİR Eskişehir’bile bulunan Atatürk Mesleki ve Maharet Küçük Asya Lisesi, depremzedelerin istinas ihtiyacını eğlemek amacıyla zor öğretmenlerinden katıldığı takım benzeri haftandan güdük aynı sürede 310 soba üretip bölgeye yolladı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Gücük Ay tarihinde meydana mevrut depremeler sonrasında 10 ilde iskân birimlerinin çoğu kullanılmaz kuzuluk geldi. Depremden evleri etkilenen vatandaşlar barınma ihtiyaçlarını arızi namına kurulan çerge kentlerle karşılamaya çalışıyorlar. Kış şartlarından yağlık depremzede vatandaşların soba ve yakıt ihtiyacı oluyor. Mağdur vatandaşların ihtiyaçlarını durdurmak için mücahede başlatan Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, mutluluk genelinde gâh okullara soba imalatı görevi verdi. Eskişehir’da kâin Atatürk Mesleksel ve Beceri Anadolu Lisesi birlikte Vilayet ile Milli Yetişek Müdürlüğü koordinesinde soba imalatı çalışmasına başladı. Öğrencisinden tekaüt öğretmenlerine büyüklüğünde herkesin saha aldığı 40 yabanlık kadro, tıpkısı haftandan güdük benzeri sürede, hep 310 soba üretti. Ayrımsız tır dolusu tırın zelzele bölgesine aktarıldığı çalışmalarda ikinci teslimatın hazır ayla getirildi.

“2 günde 200 kesim sobayı tamamlamayı başardık”

Atatürk Mesleki ve Teknik Rum Lisesi’nin Okul Müdürü İlhan Özata, sarsıntı bölgesindeki vatandaşların ısınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla güdük sürede özveren bir şekilde zor öğretmelerinde karışma olduğu 40 kişilik ekibin iki tır soba sevkiyatı yapıldığını aktardı. Hep ekibin kesintisiz çalıştığına özen çeken Başmuallim Özata, “6 Gücük Ay tarihinde ülkemizin yaşadığı haddinden fazla balaban bir acının hemen akabinde Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’nın emirleri çerçevesinde, Eskişehir Vali’mizin ve Milli Yetişek Müdürlüğü’müzün koordinesinde bizler ne yapabiliriz diyerek toplantılar yaptık. Bizim okulumuzda Mızrap İşleri Bölümü’nde soba yapımına, Matbaa Bölümü’nde ise abdesthane kağıdı ve havlu peşkir yapımı için bize bu görevler bırakılmış oldu. Çokça tez zamanda ısınan ve hınç saçmayan sobanın tasarımını yaparak dakikasında öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizle sobanın yapım aşamasına girdik. Devletimiz bu süreçte bize tahsisat gönderdi, bunun yanında halkımızın dahi bu süreçteki duyarlılığı, imalat sırasındaki destekleri haddinden fazla yetişkin oldu. Bize bu görev deklerasyon edildiği andan itibaren alan öğretmenlerimizle hangi yapabiliriz dediğimizde okulumuzun grubuna yazdık ve kimler işlemek ister diye sorduk. Aşağı fevk fahri olan 40 kişilik bire bir kol ile muttasıl çalışarak çok bodur tıpkısı zamanda orada üşüyen vatandaşlarımıza tıpkısı ilaç olsun diye, bunun acelesiyle çalıştık. Okulumuzdan zahmetli olan maden işleri öğretmenleri, makine alanı öğretmenleri, yıpranmamış öğretmenler, çarkıt emekli olanlar ve başka alanlardan öğretmenler gelip ekibimize katıldı. Öğrencilerimiz üstelik okulların vabeste olmasına karşın ‘Öğretmenim biz de çalışabilir miyiz?’ diyerek okula geldiler. Biz birlikte onları bu sürecin içerisine katarak 2 günde 200 parça sobayı tamamlamayı başardık. Onları gönderdikten sonraları ayrımsız ekibe ‘Buyurun arkadaşlar’ dediğimizde atölyeye baştan gelip on paralık sevap dilek etmeden tamamen dilek rızası ile bu çalışmaları yaparak 110 pasaj sobayı ayrılmak üzere tırı bekliyoruz” dedi.

“Çadırlarda kullanılabilecek kılgı tipte ve hafif aynı odun sobası olarak imal ettik”

Okulda Eroin Teknolojisi Öğretmeni olan ve 40 nefis soba imalatı fail ekibin ortamında kayran kayran Fatih Mermer ise, depremzedeler amacıyla istihsal yaparken neler hissettiğini şöyle dile getirdi: “Deprem felaketini yaşadıktan sonraları arkadaşlarımızla beraber toplanıp bu projeyi hazırladık ve tıpkısı zaman geçmiş yapmaya başladık. İlk etapta yer sarsıntısı gölgelerine 200 kıta soba gönderdik, şimdiden birlikte elimizde 100 modül soba var. Bu işlemleri yaparken Motor Bölümü, Araba Bölümü ve Araba Ressamlığı Bölümü’nden sarıklı arkadaşlarımız geldiler ve çok kısa bir sürede soba ika işlemini tamamladık. Seyyar şekilde art kapakları açılabilir, ön taraflarında gördüğünüz gibi kül alabilmek için açılır kapanır kapakları var. Sobalar kestirmece 320 milimetreye 320 milimetre, yükseklikleri birlikte 500 milim kadar. Çadırlarda kullanılabilecek kılgı tipte ve hafif bir odun sobası adına imal ettik. Sobaların ağırlıkları bile tahminî 20 ila 21 kilogram beyninde değişiyor. 4 5 kişilik tıpkı aile tıpkı çadırda bu soba ile aldırmaz ısınabilir.”

Share: