“Elem savaşçısı” dede ve babalarının mesleğini gururla sürdürüyorlar

Malatya’de görevi sırasında şehit düşen babasının peşi sıra itfaiyeciliğe başlayan Gökhan Çobanoğlu ile babası kabil itfaiyeci olan Furkan Coşkun ve dede mesleğini seçen Mevlüt Biaman, atalarının mesleğini sürdürmenin gururunu yaşıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Ofis Başkanlığında 7 yıldır fariza fail 35 yaşındaki Gökhan Çobanoğlu, AA muhabirine, itfaiyeci olan babası Orhan Çobanoğlu’nun 2014’te arkadaşı ile göreve giderken araçlarının ilçe yapması sonucu şehit olduğunu, babasının vefatının peşi sıra kendisinin 2015 yılının Nisan ayında itfaiyede çalışmaya başladığını söyledi.

Küçükken babasının yanına geldiğini, itfaiyecilerin birbirleriyle yakınlığını, samimiyetini gördüğünü anlatan Çobanoğlu, “Aklımda on paralık babamın mevt edeceği ve benim itfaiyede çalışacağım yoktu. Babam mesleğini haddinden fazla severdi. ‘Bir elan dünyaya gelsem yangıncı olurdum.’ derdi. 1999 depreminde İstanbul’daydı, Van’de yer sarsıntısı olmuştu, Van’daydı. Sevdiği üzere değme görevde ön planda olurdu. Allah’a çokça şükür, mesleğini yüzünün akıyla yapmış. İnşallah oğlum bile itfaiyeci tamam. Şimdiden hayranlık duyuyor. Getirip götürüyorum, alışmasını istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Babasına özenip itfaiyecilik okudu

İtfaiye emeklisi babasıyla tıpkısı mesleği seçen 27 yaşındaki Furkan Ateşli da mesleği yaşamak amacıyla 2014’birlikte Akdeniz Üniversitesi Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümünden çıkışlı ve Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığında göreve başladı.

Coşkun, “Lise dönemlerimde itfaiyeye geliyor, yardımlaşmayı görüyordum. Aynı siren çaldığı ant koşarak yangına gidiyorlardı. İnsanların koşarak kaçtığı yerlere babamlar koşarak gidiyordu. Benzeri şekilde bizler da şu dakika koşarak gidiyoruz. Çocukken babama alp gözüyle bakıyordum. İtfaiyeciliği seviyordum. Yangına giderken koşarak gitmeleri, görüngü yerinde özverili tıpkısı şekilde çalışmaları beni etkiliyordu. İtfaiyeciliği bu şekilde benimseyerek çalışmaya başladım. Babamla bir dönemde işlemek istiyordum, kader olmadı, babam zor oldu. Babamın mesleğini yaptığım için kurum duyuyorum. Mesleğimi isteyerek icra ediyorum.” diyerek konuştu.

27 yıl itfaiyeci adına çalıştıktan sonra tekaüt olan ata Şükrü Coşkun (60) ise oğlunun bile hakeza aynı şerif görevi yapmasının gururunu yaşadığını belirtti.

Dedesine gösterilen görelik itfaiyeciliğe olan ilgisini artırdı

İtfaiyecilerden Mevlüt Gaddar (43) da ata mesleğini sürdürüyor. Cani, itfaiyeciliğe 2006 yılında başladığını, bire bir adı taşıyan dedesi Mevlüt Tiran’nın mesleğini devraldığını anlattı.

Mevlüt Cani, “Çocukken dedemin yangıncılık yaptığı dönemlerde kendisiyle çarşıya çıkardık. Çarşıda herkesin dedeme istinkâf etmek duyması, elini öpmeye çalışması kul dedemin büyük bir eş, balaban büyüklük ve keyif sahibi tıpkı koca olduğu kanaati oluşturdu. Bundan ekolojik ortam üstelik insanların dedeme aynı alp kabil bakmaları köle yangıncılık ateşini o zamandan harladı.” dedi.

İtfaiye Kat Başkanı Mustafa Katipoğlu de çalışanların ailelerinden artık birbirlerini gördüğünü, bunun üstelik dayanışmayı getirdiğini anlattı.

Görev şehidi Orhan Çobanoğlu’nun oğlunun bile itfaiyede çalışmasını çokça istediğini dile getiren Katipoğlu, “Kendisi göremedi ama belediyemiz tıpkı vefa gösterdi. Gökhan kardeşimiz zaman babasının bıraktığı bayrağı daha ileriye nakil noktasında çaba ve çaba içerisinde.” ifadelerini kullandı.

Share: