Elazığlı Esnaftan İllerin Lansman Günlerinin Kısıtlanmasına Aksülamel

Elazığlı esnaf, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’a sıkıntılarını anlatırken; illerin lansman günlerinin İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yasaklanmasına reaksiyon gösterdi. Tarihi Bağlı Çarşı Esnaf Derneği Başkanı Yargıç Buyruk, “Belediye Başkanımız değil ama valiliğimize 4 el topluluk namına musahabe talebimiz olmasına rağmen makama çağrılmadık” diye Erol’a ilgisinden belde teşekkür etti.

CHP Elazığ Mebus Gürsel Erol, Elazığ’dahi esnaf ile bir araya geldi. Elazığlı esnaf Cihan Ünlü, esbak yıllarda düzenledikleri tanıtım günleri etkinlikleriyle zelzele ve pandemi nedeniyle oluşan yaralarını sardıklarını, ancak bu sene İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle lansman günleri adı altındaki etkinliklerin yasaklandığını söyledi. Tanıtım günlerinin Elazığ’ın tanıtımı ve esnafın hisse senedi yapması amacıyla çokça mefret olduğuna ilgi çekici Ünlü, şunları söyledi:

“81 ilde, başkaca dikkat ederseniz serencam zamanlarda Eskişehir’deki dinleti projelerin iptali yahut da yayınlanan İçişleri’nin genelgesinde toplumun toplu tıpkısı şekilde, artık bilinçli mi bilinçsiz mi elbette kulislerden aldığımız istihbarat; topluluklar yasaklanmaya başlandı.  Bu ne büyüklüğünde töre bilimi tartışılır. Bu sebeple de mevrut talimatlarda valiliklere 81 ilin valiliklerine zoraki direktiflerde ‘lansman günleri’ başlığı altında buranın altını al kalemle çiziyorum. Alelhusus CHP’li belediyelerin olduğu noktalarda; Maltepe Sahili, Yenikapı kıyı yahut üstelik Ankara’birlikte Atatürk Kültür Sarayı olsun, bu kabil noktalarda muhtemelen girişimler, engellemeler var. Bu politik mi eksantrik tıpkı özdek mi bilmiyorum. Tığ de bu topun içine girdik. Anca bir döneme denk geldik, seçme var sanırım kontrollü ayrımsız şekilde hükümet şişmanlamak istiyor. Amma biz bunu aştık. Elazığ ‘tanıtım günleri’ başlığı altında değil de Elazığ Yöresel Ürünler Fuarı başlığıyla ilerleyeceğiz.

“KÖFTEMİZ İÇİN PÖÇÜK OLUŞTU”

Sabık sene Maltepe’dahi sonuç yılların rekorunu kırdık amma Hatay’ı geçemedik. Tığ 44 bin kişiyi ağırladık. Güzeşte sene turnikelerden 44 bin hayat geçti Hatay’dan. Sonradan ikinci olduk. Maltepe sahilinde aralık ayında de serencam dönem yağmur yediğimiz halde yemeden içmeden salçalı köftemiz amacıyla bile 100 metre kuyruklar oluştu. Esasen İzmir’birlikte kamu illeri solladık. Bu hepimizin başarısı. İzmir’birlikte üstelik 63 bin kişiyi ağırladık. Bu da çok sakil ayrımsız cirim. Elbette zamanında Elazığ’dan yedi tırla çıkıyorduk, 10 tırla çıkıyorduk. 10 devir gitse yedi tır idraksiz geliyordu, esnaf malını satamıyordu. Çünkü yabancı organizatörler işin içindeydi. Ayrımsız Karadenizli Elazığ günlerini planlıyordu. Ayrımsız Elazığlı gidip bile Trabzon’birlikte planlaması üzere tıpkısı madde. Tabii biz bunu kestik. Çıktı yok ve sükse meydana imdi.”

“BU DURUMA BİR FORMÜL BULACAĞIZ”

Tanıtım günlerinin ayrımsız partinin etkinliği olmadığını tamlayan Gürsel Erol, şunları söyledi:

“Eş değerlerde buluşabilmeliyiz. Bunu sebep anlatıyorum şu Elazığ lansman günleri fuarında bizim kuma değerlerde buluşabilmemizin tıpkısı şeyi olmalı. Burada tıpkı partinin etkinliği, aynı siyasal kanı, politik çıkar, politik ayrımcılık yerine bu şehrin tanıtımı. Yani bu şehrin tanıtımı ile ilgilendiren A Fırka B Partisi olur. Ego bunu ilimizin valisi ile görüşeceğim. İlimizin valisinin fehamet adamlığı geleneği var. Bunu şüphesiz yöntem edebiliriz, ne yapabiliriz? İlimizin valisinden üstelik bunu dilek edeceğim. Şehremaneti başkanımız dahi bu konularda esasta sonuç adım sorumlu ve lojik davranan birisiydi bugüne kadar. Hep fuarlara katılan ve destek veren bir arkadaşımızdı, uray başkanımızla da görüşeceğim. DOĞRU Partili diğer 4 saylav arkadaşımıza de görüşeceğiz. Bu sorunun çözümü ile ilgili esnafa lacerem katkı elbette bindi verebiliriz? Alay Malay ne yapabiliriz? Yani bizim eğer bu etkinliklere gelmemizden rüfeka erinçsiz ediyorsa tığ gelmeyiz, çiçek göndeririz. Eke olan esnafımızın oradaki bu işlerle beklentileri karşılayabilmek, sizi oralarda genişlik bol şekilde misafir edebilmek, ağırlayabilmek. Sair mebus arkadaşlarımız bu işe destek verme düşüncesinde değilse sizler bize belediyelerinizin imkanlarını Ankara, İstanbul, İzmir belediyeleri imkanı sunarak bu işi yaparız diyorsanız ben burada bilcümle imkanları sizin amacıyla seferber ederim. Yeter ki Elazığ’a tıpkı katkımız olsun, bire bir desteğimiz olsun. Sizlerin bile bizi uyarabileceği destek isteyebilecek konular varsa sizi dinleriz.”

“DOĞRU PARTİ AKADEMİ MEZUNUYUM AMMA NAZIMIZ SİZE GEÇTİ”

Gürsel Erol’a teşekkürname fail Elazığ yöresel ürünlerinin merkezi muazzez Tarihi Sadık Çarşı Esnaf Derneği Başkanı Yargıç Emir, “Şehremaneti Başkanımız değil amma valiliğimize 4 posta dernek olarak görüşme talebimiz olmasına rağmen makama çağrılmadık. Tıpkısı sitemimiz ona. İkinci sitemimiz bile siyasilerin ara sıra esnaflarla karışık olması. Cenabıhak razı olsun. Bu güruh hariç daha önce 5-6 konuda sizin aracılığınızla, sayenizde çözdük. Ego Selim Fırka politika yüksekokul mezunu kendisine biri adına gine nazımızın geçtiği emanet siz oldunuz” dedi.Share: