Elazığ’ı paslı eden fon: Mesnet sıvılaşması Palu’birlikte birlikte görüldü

Elazığ’ı erinçsiz fail kaynak: Istinatgâh sıvılaşması Palu’da de görüldü

ELAZIĞ – Elazığ’de geçtiğimiz günlerde yaşanan depremlerin arkası sıra Yolüstü köyünde meydana mevrut zemin sıvılaşması bu kere da Palu’de görüntülendi.

Elazığ’da 17 Şubat günü saat 18.34’te minval üssü Yolüstü köyü olan 4.6 büyüklüğünde hareket meydana gelmişti. Depremin ardından Yolüstü köyünde metrelerce uzunluğunda uyuşmazlık oluştuğu görüldü. Oluşan yarıkların ardından Elazığ Yer Bilimi Mühendisleri Odası Başkanı Hüccet Daş, Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Yer Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Kanaatkâr ve Elazığ Belediyesi jeoloji mühendisi Özkan Sarısu bölgede incelemelerde bulundu. Yapılan geçmiş incelemede yarığın, fay hattındaki dayanak sıvılaşması olduğu ilmî yerine belirleme edildi. Dayanç sıvılaşması bu yol üstelik Palu’nun Baltaşı köyünde Keban Baraj Gölü kenarında ayrımsız vatandaş eliyle görüntülendi.

Elazığ Yer Bilimi Mühendisler Odası Başkanı Jeoloji Faziletkâr Mühendisi Hisse Senedi Daş, “Palu’üstelik meydana mevrut görüngü de bire bir geçtiğimiz gün Yolüstü köyünde meydana mevrut mesnet sıvılaşması ile tıpkısı durumda” dedi.

Merkez üssü Elazığ’ın Palu ilçesinde 20 Şubat’ta 4,4 ile 4,8 aralığında 4 yer sarsıntısı meydana gelmişti.

Share: