Elazığ’da güç hasarlı binalara ‘naylon şeritli’ tılsım

Elazığ’da, 2020’da meydana mevrut 6.8 ile 6 Gücük Ay 2023’te Kahramanmaraş merkezli iki şişman depremde kentte tahminî bin yapı ivedi yıkılacak ve çetin hasarlı kendisine tayin edildi. Ivedi yıkılacak ve sakil hasarlı binaların önlerine çabucak şerit çekilmesi tepki topladı.

Elazığ’dahi Ocak 2020’bile meydana gelen 6.8 kadar hareket meydana gelmiş, 5 yapı yıkılmış toplanmış 37 güç birlikte hayatını kaybetmişti. Bu depremde kentteki bazı binalar dokunaklı hasar görmüş, katabolizma çalışmaları üstelik başlatılmıştı. Elazığ’birlikte depremden bilahare kısık hasarlı binalar bir bir yıkılırken, 6 Şubatta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6’lık iki büyük depremde birlikte benzeri çatı yıkıldı. Kestirmece bin bina dahi müstacel yıkılacak ve bati hasarlı adına tayin edildi.

“İlla birilerinin ölmesi mi gerekiyor”

Elazığ site merkezinde bulunan ve ivedi yıkılacak ile korkulu hasarlı yerine belirlenen binaların önüne görevliler yoluyla hoppadak şerit çekildi. giderek binlerce kişinin geçici olarak kullandığı tıpkısı şekilde binlerce aracın birlikte geçtiği bölgede yıkılmaya beniz tutan binaların önüne sadece şerit çekilmesi çevredeki vatandaşlar ile esnafın tepkisine bozukluk oldu. Elazığ’ın 3 sene ilk tehlikeli ayrımsız sarsıntı geçirdiğini, 6 Şubatta üstelik acılarının tazelendiğini kaydeden Payidar Şimşek isimli vatandaş, “Şu anki önlemler sıkıntılı. İnsanlar hasarlı binalara girip çıkıyor. Yarın aynı felaketin gelmeyeceğinin garantisini herhangi biri verebilir mi? Bunlara genişlik gücük zamanda tılsım alması gerekiyor. İnsanlar illa ki göçük altında kaldığı zaman mı bu tedbirler alınsın. ya üstelik birine zarar gelince mi hazırlık alınacak. Hoppadak aynı şerit çekmişler. Bu şeridin sıkıntılı olduğunu bizim büyüklüğünde amiyane bire bir çocuğa da söylesen onların da bunun ensiz olduğunu söyler. Tıpkısı an ilk hazırlık alınması haddinden fazla önemlidir. Şu şekilde dizge bunun altından gelip geçiyor. Hem üstte hem dahi alt kısımda. Bu insanlara zarar verebilir. İnsanlar çokça karmakarışık, acaba yıkılır mı, tıpkısı husus tamam mu diye kendilerine soruyorlar. Aynı dakika önce gelsinler buna bir tılsım alsınlar. İlla ki Maraş’taki kabilinden Hatay’daki gibi, Malatya’daki üzere ya birlikte henüz başlangıçta Elazığ’de yaşandığı kabilinden birilerinin ölmesi mi gerekiyor. Eş eşyasını örtbas etmek üzere hatır girdi göçüğün altında kaldı. İlla bu safhaya mı gelmesi gerekiyor. Bu iş valiliğe eskimiş, genişlik büyük etken valiliğindir. Benzeri zaman evvel tedbir alması gereken sunma şişman gurur valiliktir” dedi. – ELAZIĞ

Share: