Elazığ’da 450 yılık tarihi konaklar depreme direniyor

Elazığ’da 450 yılık tarihi konaklar depreme direniyor

ELAZIĞ – Serencam 3 yılda 6 üst 3 iri zelzele gören Elazığ’ın 450 almanak tescilli konakları, zamanın yanı sıra adeta depremlere üstelik direniyor. Yeryüzü ufak inkıraz yahut çatlağın olmadığı kerpiçten yapılan konaklar, görenleri şaşırtıyor.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 2 nazik depremde binlerce hane yıkılırken esasen binlerce insan hayatını kaybetti ve yaralandı. 2020 yılında 6.8 büyüklüğündeki deprem ile sarsılan Elazığ, serencam namına bu depremlerde bile nazik hasar aldı. Kent genelinde ayrımsız yapı çökerken ağır hasarlı bina sayısı ise 2 bini geçti. Bunların yanı sıra Harput’un eteğindeki çarkıt adı Hüseynik olan Ulukent Mahallesinde mevcut 450 almanak tescilli tarihi konaklarda sunu ufak ayrımsız mabeyin de oluşmadı. Bir Zamanlar kerpiçten yapılan konaklar, zamanın yanı sıra adeta depremlere üstelik direnmeyi başardı. Bildirme ufak engel görmeyen tarihi konakları gören vatandaşlar şişman sangılık yaşıyor.

Mahallede 450 yıllık evler olduğunu belirten mahalle sakinlerinden Kenan Sağay, “17 pasaj tescilli yapımız var. Allah’a şükür hiç birinde çökme ve mesafe namevcut. 450 yıllık evler bütün ayakta duruyor. Bizim buranın zemini çok akva. Çarşıda bire bir yıllık binalar yerle tıpkı oluyor. Burası 3 modül büyük depremde dayandı. Hiçbirine da bir molekül olmadı. Buranın zemini çokça sağlam. Çarşıda sarsıntı oluyor biz burada hissetmiyoruz. Biricik eğik ve kerpiç binalar amma hiçbir hasar bulunmayan. Görenler şaşırıyor. Halen ayakta duruyor, yıkışmamış diyorlar. Bura bütün kayalık. Harput’un eteğinde bulunuyor” dedi.

Selahattin Sıkıntı ise “Ego 60 yıldır burada oturuyorum. Kerpiçten yapılan evler sürekli duruyor. Halen ayaktalar. Sarsıntı oluyor tekrar dahi aynı husus olmuyor. Dayanaklık Etmek çok sağlam. Bu evler kerpiç olduğu halde beton binalar yıkılıyor ama bunlar yıkılmıyor. Kerpiçlerin arasındaki kuşaklar tutuyor” diye konuştu.

Share: