Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, Mersin’de Yörüklerle buluştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Bu mutluluk, pandemi dahi dahil tutmak amacıyla tek şeyin yokluğunu ve kıtlığını yaşamadı. Gündöndü yağıyla ait dal niyetli çevreler bir girişimde bulundu, onlar da lazım derslerini aldılar ve şu anda ekolojik ortam bizim buraların tabiriyle benzen liman.” dedi.

Kirişci, kentteki temasları kapsamında Erdemli ilçesine sınırlanmış Sarıpınar Yaylası’nda, Mersin İli Maya ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğince düzenlenen Üreticiler Buluşması’na katıldı.

Kirişci, buradaki konuşmasında, göreve geldiği günden bu yana nebati üretimde un, yağ, şeker hastalığı, hayvansal üretimde ten, benzin ve yumurtanın önemli olduğunu dile getirdiğini hatırlattı.

2002 yılında göreve geldiklerinde 31,7 milyon küçükbaşa değer bugün 57,5 milyon küçükbaşa ehil olunduğunu, 9,9 milyon büyükbaş sayısının ise 18 milyona çıktığını tabir fail Kirişci, şunları kaydetti:

“Bittabi kocabaş dahi makro ama bu ülkenin coğrafyası küçükbaş amacıyla. Bu ülkede bizim müstakil suretle küçükbaşa önem vermemiz gerekiyor. ve bundan hareketle dahi inşallah küçükbaşı yaygınlaştıracağız. Tıpkı taraftan üreticiyi koruyacağız ama ayrıksı taraftan dahi bu üreticinin kendisinin birlikte kayran aldığı istihlak grubu, bu eti bulunamaz halde görmemeli. Yani ette benzeri bildirme güvenliği tıpkı bulunurluluk problemi yaşanmamalı diye niteleyerek tığ dış satım yasakları getirdik. İhracat yasağı getirmediğimiz tarımla ilgilendiren hemen yemiş ve göveri. Amma zeytinyağı bile dahil kalkışmak amacıyla umum ihracata laf olan konularla ilişkin tedbirleri aldık ve ülkemiz insanlarını göz önünde bulundurarak bu uygulamaları hayata geçirdik. Elbette ihtiyaç az çok bu dediğimiz yasaklarla ilgili cani olmadığımızı, öyle tıpkısı temerrüt peşinde olmadığımızı, hesaplı akıntı ettiğimizi, ihtiyaçlara bakarak bunu gündeme getirdiğimizi ortaya koyduk. Bundan hava üstelik kâh yasakları kaldırdık ve bunların seyrini takip ediyoruz.”

Kirişci, Kovid-19 sürecinde kendilerini dünyanın süper gücü zanneden ülkelerin dahi acziyetini gördüklerini dile getirerek “Ancak bu mutluluk, pandemi dahi karışma tutmak amacıyla tek şeyin yokluğunu ve kıtlığını yaşamadı. Günebakan yağıyla ait art oruçlu çevreler ayrımsız girişimde bulundu, onlar üstelik gerekli derslerini aldılar ve şu anda âlem bizim buraların tabiriyle süt liman. Bu, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde hükümetimizin izlemiş olduğu akilane politikaların aynı tezahürüdür.” diye niteleyerek konuştu.

Hükümet olarak dünyanın yaşadığı bu türbülanslı dönemde lüzumlu çalışmaları yaptıklarına dikkati çeken Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Nebati üretimde bizim iki anne girdimiz var. Biri süt, gayr tezek. Hayvancılık yapıyoruz, benzeri girdimiz var. Yemleme. Eğer biz nebati üretimde mazot ve gübreyi dışardan bulmak zorunda olan bire bir ülkeysek, lüzum istemez bu dışardaki gelişmelerden hırçın yönde etkileniyoruz. İşler rayına girdiğinde da bu olumluya dönmüşse şayet bize dahi bölümsel yerine olumlu yansıyor. Bir şekilde yemle ilişkin dahi tor maddelerin benzeri kısmı elverişsiz dışından döviz bazında geliyor.”

Kirişci, talih yerine yerlileşme çabalarının nazik bir hemencecik ilerlediğine dikkati çekerek “Mevki adına bu tür ihtiyaçlarımızı, birtakım gereksinimlerimizi karşılıyoruz. Allah izin verirse inşallah Akdeniz’dahi ve Karadeniz’dahi 2023 yılında kullanmaya başlayacağımız natürel gazla birlikte azotlu gübrelerimizi üreteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kirişci, vekâlet olarak 65 başlıkta toplanan destekleri olduğunu belirterek mümasil zamanda herkesin bu desteklerden e-oran üzerinden yararlanabileceğini aktardı.

TMO’nun 4 milyon 400 bin titrem hububat alımı yaptığını ve alıma bitmeme ettiğini anlatan Kirişci, vatandaşın fasit savuşturmak yenmesi için un sanayicisine uyguladıkları düzenlemenin benzerini yemleme sanayisinde üstelik uygulayacaklarını sözlerine ekledi.

Sazak Valisi Uca Hamza Pehlivan da devletin, hükümetin ve bakanlığın teşvik ve desteğiyle kentte makro çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Eski Hazne ve Maliye Bakanı Lütfi Renkler birlikte bugüne kadar Yörüklerin destekçisi olduğunu belirterek bundan sonra da seçme ant yanlarında olmaya devam edeceğini aktardı.

Konuşmaların peşi sıra Kirişci ve beraberindekiler, bölgedeki Yörük çadırlarını gezerek ailelerle görüştü.

Etkinliğe, Icra Vekili Yardımcısı Nihat Pakdil, SELIM Fırka Sazak milletvekilleri Ulvi Topluluk Taşkın, Zeynep Gül Yılmaz ile MHP Mersin milletvekilleri Olcay Kılavuz Kaptan ve Ölümsüz Parıltı, Sazak Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı, MHP Mersin Ağacı İl Başkanı Zeynel Kasıt Gölgeli ve Sazak İli Damızlık Koyun Direngen Birliği Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Mehmet Aksungur ile gayrı ilgililer katıldı.

Share: