Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, Ağrı’daki Ekincilik Otopark Projesi’nin açılışını yaptı Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Cumhuriyet’i, 20 sene ortamında getirdikleri noktadan, haddinden fazla henüz ileriye taşıyacak benzeri sürecin zarfında bulunduklarını belirterek, “Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında, ikinci yüzyılın bu eşiğinde, ekincilik sektörümüzü umum anlamıyla şaha dercetmek istiyoruz.” dedi.

Bakan Kirişci, Balkı’da yapılan ve İl Özel İdaresinin akçalanmış ettiği “Tarım Park Projesi”nin açılışında, tarımın, gelişmişlik düzeyi hangi olursa olsun bilcümle ülkeler için hayati tıpkısı öneme ehil olduğunu söyledi.

Tarımda kıvrak olmadan, yaşayan Türkiye’yi inşa etmenin cins olmayacağını rapor eden Kirişci, “Önemli bölüm yerine tanımladığımız tarımda, toptan bire bir oyuncu atılmak, bizim amacıyla bir istiklal ve müstakbel meselesidir. Son 20 yılda tarıma yaptığımız yatırımlar ve desteklemeler, bu konudaki hassasiyetimizin sunma domuzuna yansımalarıdır.” dedi.

Kirişci, Balkı’ya serencam 20 yılda 7,3 milyar liralık tarımsal destek ve envestisman yapıldığını anlattı.

“Veca korunga üretiminde Türkiye’birlikte üçüncüdür”

Tarımsal desteğin üstelik 2002’ye göre 8 bitirme artırılarak 29,4 milyon liradan 227,3 liraya yükseltildiğini aktaran Kirişci, şöyle konuştu:

“Tarımsal üretim değerini 10 tekmil artırarak 497 milyon liradan 5,2 milyar liraya ulaştırdık. Tıpkısı şekilde zirai ihracatı cemi 25 katına çıkararak 134 bin dolardan 3,3 milyon dolara çıkardık. Toprak ürünleri yüzde 110, ürün üretimi yüzde 250 arttı. Bildiğiniz kadar mevki genelinde mühim ve en açığı olan 21 ürünü mıntıka bazında destekliyoruz. Balkı’da bile arpa, aspir, ayçiçeği (periferi), buğday, mercimek, nohut, kumpir ve yemleme bitkileri koyulmak için 8 ürüne bindi veriyoruz. Kentimiz, hayvancılık üzere şişman ehemmiyet haiz korunga üretiminde Türkiye’bile üçüncüdür.”

Büyükbaş hayvan sayısında ise 2002’ye kıyasla yüzde 17 artma sağlandığını belirten Kirişci, arı kovanı sayısında yüzdelik 1047, bal üretiminde yüzdelik 515, benzen üretiminde da yüzde 65 artım sağlandığını dile getirdi.

Dert’bile 286 bin dekar alanda mera ıslahı çalışmasını tamamladıklarını ve akıbet 20 yılda 254 milyon liralık yemleme bitkileri desteği sağlandığını söyleyen Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Hayvancılıkta domestik üretimi terviç modeli kapsamında, bakir yapılacak yahut modernize edilecek dam ve ağılların inşaatına yüzde 50 yardım sağlıyoruz. Erdemli eli nimetli koca maya alımında (boğa, antrenör, teke) yüzdelik 80 armağan veriyoruz. Buzağı desteği kapsamında programlı aşıları mamul 4 ay ve eğin yaşta ve ilave sübvansiyon kriterlerini taşıyan buzağılara başa 925 liralık kadar bindi sağlanabilmektedir. Ayrıca Maya Düve Gurur Desteği Projesi ile TÜRKVET’e mukayyet işletmeler için damızlık düve alımında arz beş altı, en fazla 20 lider olmak üzere çalım bedelinin yüzdelik 40’ı oranında atıfet verilmektedir. Damızlık Belletici Teke Istihsal Projesi ile genişlik beş altı 500 baş kapasiteli Damızlık Koç-Teke Istihsal Merkezi kurulumunda kuzuluk yapımına, alet-takım alımına ve ayvaz maya hayvana (antrenör-teke) yüzde 50 yardım sağlıyoruz.”

Tarım Park Yeri Projesi üzere 17 milyon 500 bin lira harcandı

Kirişci, Dert’birlikte hayata geçirilen Tarım Park Projesi üzere 17 milyon 500 bin liralık harcandığına işaret ederek, buradaki 140 araba ekipmanının çiftçinin hizmetinde olacağını söyledi.

Yatırım içre Ekinci Eğitim Bilimi Merkezi’nin birlikte saha aldığını anlatan Kirişci, “Dalan sebebiyle değme dönemde çiftçilerimiz, uzmanlar yoluyla sınıflarda verilen nazari bilgilerin yanı sıra gösteri amacı ile yetiştirilen mahsulat eşliğinde sahada kılgılı yetişek alabileceklerdir. Sonunda çiftçilerimizin mühim ve katma ayar namına henüz değişik ürünler yetiştirmeleri amaçlanmaktadır.” dedi.

Projenin 1000 metrekarelik tutkun alanda yürütüldüğünü rapor eden Kirişci, Ekincilik Park’taki tahminî 40 dekarda hububat, sanayi bitkileri, yemleme bitkileri, göveri ve çilek ile 4 adet 250 metre karelik seralar içerisinde sebze fideleri, bezen bitkileri gibi bir nice ürünün yetiştirileceğine değindi.

“Türkiye’yi mensur etme konusundaki azmimizi, tehlikesiz olun dipdiri koruyoruz”

Kirişci, Ağrı Belediyesinin üstelik tarıma yönelik hizmetlerini yakından izleme ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Hayvancılık Bölgesi Ahırlar Projesi’hangi tığ dahi Kasaba ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte destek veriyoruz. 314 dam ve 3 veterinerlik binasını havi proje ile kent içinde artan ahırları tıpkı bölgede topluyoruz. İnşaatı bitmeme fail proje üzere 1 milyar liralık envestisman gerçekleştirilecek. Üreten cümle bizim üzere kıymetlidir. Bu yüzden aynı kere daha söylemekte fayda görüyorum. ‘Sen üret yeter’ diyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde iri Türkiye’yi nesir ika konusundaki azmimizi, emniyetli olun dipdiri koruyoruz. Çünkü burada bizim Türkiye aşkımız var. Bize emanet edilen Cumhuriyet’i, 20 yıl ortamında getirmiş olduğumuz noktadan, çokça henüz ileriye taşıyacak bire bir sürecin içindeyiz. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında, ikinci yüzyılın bu eşiğinde, tarım sektörümüzü yekpare anlamıyla şaha koparmak istiyoruz.”

Açılışın ardından Ekincilik Park’taki traktörü süren ve makineleri inceleyici Kirişci, beraberindekilerle seraları gezip, burada yetiştirilen biberlerin tadına baktı.

Programa, Vali Osman Varol, Belediye Reisi Müddeiumumi Sayan, İl Inanma Müdürü Nihat Ilgi, İl Uyanık Komutanı Tugay Hüsamettin Erol, AK Tümen Veca Milletvekili Ekrem Çelebi üstelik katıldı.Share: