Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, Ağrı’da göz temsilcileriyle görüştü Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Et ve Süt Kurumu aracılığıyla hayata geçirilecek kontratlı besi üretim faaliyetlerinin Balkı ve havza illeri amacıyla şişman ehemmiyet taşıdığını belirtti.

Çeşitli programları dolayısıyla Balkı’ya mevrut Bakan Kirişci, İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde düzenlenen “Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”na katıldı.

Kirişci, burada yaptığı konuşmada, Maraba Araç Sistemlerinde yapılacak yeniliklerin vatandaşlara yüce yardım sunacağı kanaatinde olduklarını söyledi.

Bakanlık bünyesinde 65 başlık ve 136 zir başlıktan oluşan desteklemeleri sadeleştirmeye başladıklarını rapor fail Kirişci, “Bu çerçevede birlikte özellikle üreticilerimizi yormadan, üreticilerimizi kişi bulundukları mekandan memleket ve ilçe müdürlüklerine getirmeden inşallah 1 Ekim itibarıyla bütün Fellah Taşıt Sistemi (ÇKS) ile ilişkin işlemlerimizi e-büyüklük üzerinden yapıyor olacağız. Bu sizi zahmetten istirdat hesabına büyük ayrımsız gelişme tamam inşallah.” dedi.

Kirişci, süt ve matbu desteklerinin ödemelerinin 6 ay önceye çekilmesinin avantajlarının herhangi bir alanda görüleceğini aktardı.

Üretici ile alıcıyı bire bir araya getirme yerine atık adımların ayrı tıpkısı munzam ayar olacağına meni eden Kirişci, şöyle konuştu:

“Üretimle ait mevzuatı ekim ayında Türkiye Iri Ulus Meclisi açıldığında meclisimize sunabilecek duruma geldik. Bununla da yetinmedik, yürürlüğe girmesi için beklemeden 6 Eylül 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararıyla karar yayımlandı. Balkı, bilindik hayvancılıkla nam yapmış tıpkısı şehrimiz ve Dert’dan tıpkısı kere henüz ifade etmek isterim. Deri ve Benzen Kurumu sözleşmeli besi üretimi faaliyetlerinde bulunacak. Üreticilerimizle sözleşme imzalayacak. Hem iş hem hava fiyatı noktasında bu kontratlı besicilik üreticimize güvence imkanı sunacak. Ilkokul yıl süreyle birlikte asgariden öz üretim planlamasını üreticimiz yapabilecek. Eşit garantisi bu şekilde sağlanmış olacak.”

Kirişci, Balkı’dahi tarım sigortası yaptıranların oranlarının da düşük olduğunu, sayının artması gerektiğini hatırlattı.

Salonda mevcut bölüm temsilcilerine sigorta sayılarının Dert’evet yakışmadığını belirten Kirişci, tuman, dominant yahut fırtına kadar bir nice katıksız afete cebin sigorta yaptırmaları yönünde uyarılarda bulundu.

Veca’evet yapılan yatırımlar için bile bilgelik veren Kirişci, “20 yılda 7,3 milyarlık tarımsal bindi ve yatırım desteği verdik. Hani bazı bazı diyorlar evet ‘Veca’ya siz ne verdiniz?’ Bizim Ağrı’evet verdiğimiz bu manada son kademe kebir. Dert’üstelik 286 bin dekar alanda mera düzelti kayran çalışmaları yapıldı. Akıbet 20 yılda 254 milyon lira yemleme bitkileri desteği sağladık. Bu çerçevede de oldukça hayvancılığımıza bile ayrımlı tıpkı gözle baktığınızı da yayımlamak isterim.” diye niteleyerek konuştu.Share: