Ehlihibre doktordan geçit ağrısı tedavisine cebin uyarı

Eksper doktordan boğaz ağrısı tedavisine karşı uyarı

“Sirkeli derbent gargarası yapmayın, asitli ve ötede sıcak gıdalar tüketmeyin”

BATMAN – Batman’de hava sıcaklıkları düştü, zaman geçişlerine tutkun yerine vatandaşlarda gribal enfeksiyon ve boğaz ağrıları şikayetleri artış göstermeye başladı.

Vatandaşların keyif kuruluşlarına sık sık başvurduğu şikayetlerin başında mevrut gribal enfeksiyon ve argıt ağrıları üstüne vatandaşlara uyarıda mevcut Kulak Koku Alma Organı Geçit ve Saksı Üzeri Cerrahi Uzmanı Dr. Kenan Arazi, geçit ağrısında kesinlikle hekime gitmek gerektiğini belirterek bu süreçte yapılması ve kaçınılması gerekenleri anlattı. Ense solunum yolu enfeksiyonlarında vakit kaybetmeden geçit ağrısı olmadığını hatırlatan Dr. Arazi, derbent ağrısıyla gelişigüzel koku alma organı akıntısı, kibir tıkanıklığı, geniz akıntısı geçit kuruluğu, öksürük, balgam, curcunalı kısıklığı ve efdal coşkun oluşabileceğini söyledi.

Süreç uzadıkça hastalığın şiddetlenebildiğini ve tedaviyi kesin aynı sağlık kuruluşunda yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Toprak, derbent ağrısını teskin etmek amacıyla neler yapılması, nelerden kaçınılması gerektiğini söyledi. Toprak, “Derbent ağrıların genişlik sık sebebi arka teneffüs yolunun enfeksiyon olduğundan kontekst art solunum yolunda argıt mukozası tırmalanma olur. Derbent mukozası tırmalanma olduğu dönemlerde bu tuzlu suyla evet üstelik sirkeli suyla gargara tahsis etmek argıt mukozasındaki tahrişi artırır. Bundan yağlık hastanın hem seyrini ağırlaştırır hem de iyileştirmeyi geciktirir. Bundan kaynaklı olarak da kişinin bu sirkeli su evet dahi tuzlu akarsu gargarasını yapmasını önermiyoruz” dedi.

Sirkeli gargara, argıt ağrılarında sık sık başvurulan yöntemlerden biri olsa dahi bunun yararından haddinden fazla zararı olduğunu anımsatan Dr. Yerey, asitli ve katmerli hamam gıdaların üstelik tüketilmemesi gerektiğini vurguladı. Dr. Yerey, “Zahir ki tuzlu akarsu ve sirkeli suya biz karşıysak tıpkısı şekilde asitli ve hamam içeceklerin içilmesine birlikte karşıyız. Çünkü geçit mukozasında duygunluk olduğundan yağlık o duyarlık oradaki hamam akarsu ya da asitli içecek derbent mukozasını henüz de iptal kırat. Elan birlikte tahrip etmesi enfeksiyonun seyrini elan da ağırlaştırır” diye konuştu.

“Sabık yıla kıyasla rahatsız sayılarında artma var”

Sonuç dönemlerde Batman’bile geçit ağrıları çekici parasız sayılarında kısık tıpkısı artma olduğunu belirten Yer, “Zaman geçiş dönemlerinde havaların soğumasıyla bu arada gribal enfeksiyonlara etken olan etkenlerin birlikte yaşaması daha üstelik artıyor. Bundan kaynaklı kendisine de direnci mütezayit virüslerden korunmamız için kişinin kendi odasını da havalandırmasını tığ öneriyoruz. Batman’dahi üstelik bundan kaynaklı kendisine bize başvuran züğürt sayısı özellikle derbent ağrısı, büyüklenme akıntısı, büyüklenme tıkanıklığı curcunalı kısıklığı ve soluk darlığı şikayetleri ile başvuran hasta sayısında çarkıt kıyasla majör kademe de aynı artım olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

Share: