Edirne’ye Bulgar akını

Edirne’ye Bulgar akını

Edirne Kavim pazarında girişim atacak vadi kalmadı

Aldıklarını taşımakta müşkülat çektiler

EDİRNE – Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye girişlerinde pasaport zorunluluğunun kaldırılmasını fırsata çeviren Bulgarlar, akış ettikleri Edirne Budun pazarında kadem atacak düzlük bırakmadı.

Edirne’ye aksata amacıyla gelen Bulgaristan vatandaşlarının sayısı seçkin geçen zaman artıyor. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla resmi gazetede yayımlanan kararla alay malay Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye girişlerinde pasaport zorunluluğunun kaldırılmasını fırsata çeviren Bulgarlar, çıktı daha çok Edirne’ye gelmeye başladı.

Sabahın er saatlerinde kente akın Bulgarlar, soluğu Kavim Pazarında aldı. Giyimden züccaciyeye tam ihtiyaçlarını Edirne’den karşılayan Bulgarlar, aldıklarını taşımakta sıkıntı çekti. Pazarda adım atacak düzlük kalmazken, şehrin hemencecik müstacelen seçme noktasına park yeri edilen Bulgar plakalı araçlar adeta şehri bürüme etti.

Esnaf, “Bulgarlar bize can suyu oldu”

Bulgarların aksata cenneti haline mevrut Edirne’üstelik, esnafın yüzü de gülüyor. Müşterilerinin yüzdelik 90’ını Bulgaristan vatandaşlarının oluşturduğunu anlatan esnaf, ahzüita turizminin bitmeme etmesini istiyor. Kimlik ile girişlerin esnafa birey suyu olduğunu vurgulayan Mehmet Saika, “Alışverişler haddinden fazla iyicene oluyor. İyi kim hakeza tıpkı öz çıkarttılar, gelişigüzel özdek haddinden fazla fena hâlde çok memnunuz. bundan sonra gelmeye başladılar. Kalabalık var inşallah çıktı gelmeye devam haysiyet. Giyimden, gıdaya herhangi bir şeyi alıyorlar” şeklinde konuştu.

“Gıdadan tekstile herhangi bir şeyi Edirne’den alıyoruz”

İhtiyacı olan her şeyi Edirne’den ahzetmek amacıyla Bulgaristan’dan mevrut Ceylan Başarmış “Cuma günleri sık sık Edirne’ye geliyoruz ahzüita beğenmek üzere. Kimlik ile gelip gidebiliyoruz. Daha gür ve macerasız oldu hakeza” dedi. Bulgaristan’dan 17 yaşama geldiklerini ve etiket ile giriş yaptıklarını söyleyen Nasuf Nail, çok amelî olduğunu söyledi. Etiket ile Türkiye’ye girişlerin çok macerasız ve pir olduğunu tamlayan Sümeyye Alay, gıdadan, tekstile rastgele şeyi Edirne’den aldıklarını tabir etti.Share: