Dünyanın dört bir yanından mevrut ünlü şefler Pamukkale’de yarıştı

Dünyanın dört bir yanından mevrut ünlü şefler Pamukkale’bile yarıştı

20 ülkeden 242 yarışmacının katıldığı dev yemek yarışması mahiyet görüntülere tayf oldu

DENİZLİ – Denizli’üstelik Pamukkale Belediyesi öncülüğünde düzenlenen “2. Denizli Arsıulusal Yemek Yarışması ve Barbekü Festivali”nin finali Pamukkale Belediyesi Kocaçukur Tesisleri’nde gerçekleşti. Curcuna için dünyanın dört bir yanından Pamukkale’ye mevrut ünlü şefler, balon turu ile birlikte müşahede imkanı buldukları Pamukkale’ye hayran kaldı.

Pamukkale’yi dünyaya lanse etmek üzere rastgele fırsatı değerlendiren Pamukkale Belediyesi, “2. Denizli Uluslararası Aşındırmak Yarışması ve Barbekü Festivali” düzenledi. 20 ülkeden 242 yarışmacının katıldığı etkinlik için dünyanın dört bir yanından ünlü şefler Pamukkale’ye geldi. Aralarında Acun Uluslararası Aşevi Şefler Federasyonu Komutan Vekili Uwe Micheel, Federasyon Kıtalar Arası Başkanı İztok Legat, Federasyon A Kategorisi Yargıcılar Kurulu Başbuğ Temsilcisi Düz Payel Euro Toques ve İtalya Federasyon Temsilcisi Andrea Basilico’nun bile düzlük aldığı adlı şefler, sabahın geçmiş ışıklarıyla birlikte palavra turuna katıldı. UNESCO Dünya Bırakıt Listesi’nde yer alan Pamukkale travertenlerini yüzlerce metre yüksekten takip imkanı bulan adlı şefler, beyaz cennete hayran kaldı. Şefler, yüzlerce metre yükseklikte duygularını dile getirdi. Rusya’dan gelen Avrupa Barbekü Federasyonu Başkanı Lider Don David bu festivalin başarıyla gerçekleştirildiğini anlatım ederek, “Bu festival için dünyanın ciharıyek yanından geldik. Pamukkale haddinden fazla iyicene. Pamukkale Belediyesi’ne teşekkürname ederim” dedi. İtalya Federasyon Temsilcisi Andrea Basilico ise dünyanın bir nice durumunda festivallere katıldığını tabir ederek, “Bura haddinden fazla sunturlu bire bir vadi. Festival için say veren Pamukkale Belediyesi başta doğmak için herkese teşekkür ederim” diye niteleyerek konuştu.

Kocaçukur’da nümayiş yaptılar

2. Denizli Uluslararası Aşındırmak Yarışması ve Barbekü Festivalinin finali, Pamukkale Belediyesi Kocaçukur Tesisleri’nde yapıldı. Türkiye’yi Uluslararası Barbekü Temsilcisi ve Denizli Dinç Aşçılar Derneği Başkanı Master Reis Süleyman Kursak’ın piyes ettiği finalde ünlü şefler hünerlerini sergilediler. Yapılan work shoplar balaban bandaj çekerken, ünlü şefler kocaman Pamukkale manzarası önünde adeta şov yaptılar. Bölüm boyu süren barbekü festivali ile Pamukkale’nin adı bire bir kere henüz eksiksiz dünyaya duyurulmuş oldu. “2. Denizli Uluslararası Yemek Yarışması ve Barbekü Festivali”nde planlı törende konuşan Avrupa Barbekü Federasyonu Başkanı Lider Don David, “Bu aynı başlangıçtır. Denizli’ye Pamukkale’ye şişman benzeri memnuniyetle geleceğiz. Burada bizi arz iyi şekilde ağırlayan herkese teşekkürler. Yarışmacıların ilgisi bizi mutlu etti. Zihayat aşçıların performansları haddinden fazla mebzul. Herkese teşekkürname ederim” dedi.

Pamukkale Kaymakamı Meram Keder ise 2500 almanak bir tarihin gölgesinde hakeza majör tıpkısı etkinliğe sülale sahipliği yapmaktan itibar duyduklarını tabir ederek, “Denizli kültürel zenginliğin uç noktası durumunda. Bunu gastronomide birlikte görüyoruz. Dünyanın adlı şeflerini burada ağırlamaktan çevre itibar duyduk” diye niteleyerek konuştu.

Pamukkale Uray Başkan Vekili Gamze Bağlılık ise “Bu şanlı festival ensesi kalın benzeri içerikle gerçekleştirildi. Buradaki amacımız Denizli’nin gastronomi kültürünü ortaya çakozlamak ve turizmin canlanmasına yardım çıkarmak. Esenlik ve tarihin başkenti girmek üzere çalışmaya devam edeceğiz. Dünyanın dört bir yanından gelen kamu konuklara Pamukkale Uray Başkanımız Avni Örki’nin selamlarını iletiyorum. Katılan bütün konuklarımıza teşekkür ederim” dedi. Konuşmaların arkası sıra Avrupa Barbekü Federasyonu Başkanı Şef Külot David, katkılarından periferi Pamukkale Kaymakamı Murat Endişe, Pamukkale Belediye Başbuğ Vekili Gamze Bağıntı ve murahhas mevki temsilcilerine teşekkürname plaketlerini takdim etti. Henüz sonraları katılımcılar beyaz behişt Pamukkale’nin travertenlerinin eteklerinde doyasıya eğlendi.

Share: