Dr. Ahmet İnal’dan ‘post Covid sendromu’ uyarısı

KAYSERİ Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tababet Fakültesi Farmakoloji Temel Bilim Dalı Akademisyen Dr. Ahmet İnal, “Çoğunlukla Covid-19’un hafif seyrettiğini görüyoruz ancak ‘post Covid’ dediğimiz kapsam devam edebiliyor. Bu hastalığı gösterişli nâkil kişilerde aza tutulmaları, diyabet ve hipertansiyon kabilinden emraz turfa bile olsa görülüyor” dedi.

ERÜ Tababet Fakültesi Farmakoloji Asıl Selen Dalı Akademisyen Dr. Ahmet İnal, koronavirüste hem vaka hem bile geberik sayılarının arttığını belirtti. Dr. İnal, “Çoğunlukla Covid-19’un hafif seyrettiğini görüyoruz ancak ‘post Covid’ dediğimiz format bibi bitmeme edebiliyor. Bu hastalığı alçak geçiren kişilerde; aza tutulmaları, diyabet ve hipertansiyon üzere hastalıklar turfa üstelik olsa görülüyor. Bu çor sonrasında kişilerde ayrıca özen eksikliği, skor düzensizliği ve kronik fütur kabilinden semptomlarla karşılaşıldığına dayalı veriler var. Bu yüzden şu zaman koronavirüs geçirenlerin, ‘post Covid sendromu’ndan çekinmelerinde yarar var” dedi.

‘SON DÖNEMDE DERBENT AĞRISI ÇOKÇA KAMIŞ GÖRÜLÜYOR’

Kapalı alanlarda maske takılmasını dahi öneren ve telkih uyarısı eden Dr. Ahmet İnal, “Şayet telkih tereddüdü ruhlu insanlar varsa evcil aşımız Turkovac’ı yaptırabilir. Turkovac oldukça kaliteli bir aşılama. Bu veriler ile bile kanıtlandı nedeniyle Turkovac aşımızı da tozlaşma zamanı gelen insanlarımızın yaptırmasında fayda olduğunu düşünüyoruz. Akıbet dönemde çıktı argit ağrısı, acı ve burun akıntısı kabil etkiler kalın görülüyor. Bu ayrımsız nevi grip ve ayrımsız tıpkısı gösterge şeklinde görülüyor. Bu hastalık grip ile bile karıştırılabiliyor. Bu semptomların 1 haftalık müddet içre azalıp, kaybolduğunu gözlemliyoruz” diye niteleyerek konuştu.Share: