Donald Trump’ın malikanesi basan FBI’ın çekirdeksel silahlarla ilgili meçhul vesaik aradığı öne sürüldü

Çarkıt ÇAKER Başkanı Donald Trump’ın Florida’de kâin Mar-a-Lago malikanesi, 8 Ağustos sabahı FBI ajanları marifetiyle planlı baskınla aranmıştı.

NÜKLEER SİLAHLARLA İLGİLİ GİZLİ BELGELER ARANMIŞ

Washington Post’un, soruşturmadan bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde, yetkililerin kavisli kesimlerin eline geçme üstüne dip endişe duyduğu çekirdeksel silahlarla ilişkin belirsiz bilgi içeren belgelerin Trump’ın malikanesinde olduğuna inandıkları belirtildi.

TRUMP, “ALDATMACA” OLARAK NİTELENDİRDİ

Haberde, ilişkin kaynakların, FBI ajanlarının özellikle ne soy bilgi içeren vesaik aradığı, bilgileri bulunan bahis konusu çekirdeksel silahların KUL’ye yahut başka uluslara ilgilendiren olup olmadığı ya da Trump’ın evinde yapılan aramada bu konuda değme vesika bulunup bulunmadığı hususunda ilim vermediği aktarıldı.

Trump’ın ise sâdır haberlere müteveccih bu sabahleyin yaptığı açıklamasında, nükleer cebe meselesini ayrımsız “dubara” kendisine nitelendirdiği ve FBI’yı böyle benzeri şeyin olduğunu gösterecek herhangi bir bilgi sunmadan “argüman yerleştirmekle” suçladığı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Trump’ın Florida’bile kâin Mar-a-Lago malikanesi, 8 Ağustos sabahı FBI ajanları aracılığıyla planlı baskınla aranmıştı. Trump, bağlanmış açıklamasında, “Florida, Palm Beach’teki adamakıllı evim Mar-A-Lago akarsu anda kuşatma altında, büyük tıpkı FBI ajanı grubu tarafından baskın yapılıp engelleme edildi, bu milletimiz üzere berbat bir zamandır. Henüz evvel hiçbir BENDE başkanının başına hakeza benzeri husus gelmedi.” ifadelerini paylaşmıştı.

Yaklaşık 40 FBI ajanının 9 saatten çok süren aramasında Mar-a-Lago’dan 12 kutu kanıt toplandığı haberlere yansımıştı.

KUL Doğruluk Bakanı Merrick Garland bile geri bu konuda ilk defa izah yaparak, FBI ajanlarının Trump’ın malikanesine düzenlediği baskını kendisinin onayladığını söylemiş, kamuoyunda süren tartışmalar konusunda olayın henüz kesin anlaşılması için Doğruluk Bakanlığının kontrol emri ve ahali konulan malzemelerle ilişkin gizliliğin kaldırması talebiyle Florida havza mahkemesine başvuruda bulunduklarını duyurmuştu.

Trump da zaman yaptığı açıklamada, kontrol emrinin halkoyu ile paylaşılmasına karşı olmadığını belirtmişti.Share: