Dolandırıcıların kullanılmamış hedefi ‘Biyometrik fotoğraflar’

Dolandırıcıların bakir hedefi ‘Biyometrik fotoğraflar’

ESKİŞEHİR – Aynasız kişiler tarafından biyometrik ve vesikalık fotoğraf datalarının satın darılmak istenmesine alın adli makamlara başvuran Eskişehirli fotoğrafçı İdris İbiş, “Biyometrik verileriyle bir nice yanlışlık amacıyla sahtecilik yapılabilir” diye meslektaşlarını uyardı.

Dolandırıcıların hedefinde bu kere birlikte fotoğrafçılar vardı. Eskişehir’bile fotoğrafçılık eden İdris İbiş, geçtiğimiz günlerde telefonuna gelen kanaat ile şaşkına döndü. İlk başlarda kamera zannettiği şahsın biyometrik ve vesikalık fotoğraf datası istediğini tamlayan İbiş, telefondaki kişinin bilgisayarındaki birlik verileri istemesi üstüne şoke oldu. Özellikle biyometrik fotoğraf datalarının yapmacıklı etiket, ehliyet, pasaport yapımı kabil işlerde kullanılacağından şüphelenen fotoğrafhane İdris İbiş, geçmiş polise ardından adli makamlara ulaştı. Üçüncü şahıslara malumat aktarımının nazik cürüm olduğunu öğrendikten sonraları meslektaşlarını da dikkatli olması konusunda münebbih İbiş, “Hangi büyüklüğünde mal teklif edilirse edilsin biyometrik ve vesikalık verilerinin aktarılmaması gerekiyor” dedi.

“Paranın iş olmadığını söyleyerek dataları satın almak istediler”

Namına sıkıntı atan şahsın para öneri ettiğini tamlayan İdris İbiş, olayla ilgilendiren polise ve adli makamlara ulaştığını söyledi. Çevresindeki fotoğrafçı arkadaşlarına dahi aynı teklifin yapıldığını belirten İbiş, “Öncelikle bire bir müşterinin tasa attığını düşünmüştük. ‘Bize vesikalık fotoğraf, biyometrik datası verir misiniz?’ dedi. Biz üstelik kendi vesikalık fotoğraf biyometrik datasını istediğini zannettik. Istifham sorduk. İsim ve soy âdem evladı istedik datasını tedarik etmek için. Ama bize umumi namına bizde olan bütün vesikalık fotoğraf biyometrik datalarını satın almak istediğini söyledi. Paranın mesele olmadığını söyleyerek, ‘İstediğiniz kadar dünyalık veririz. Hepsini satın ahzetmek istiyoruz’ dediler. Tığ üstelik bunun cürüm teşkil ettiğini bildiğimiz üzere karşılık vermedik ve muktezi makamlara ulaştık. İlk ilk 112’yi aradık. Orada bizi rekiz siber suçlara bağladılar. Savcılığa gitmemizi ve manşet kuvvetlerinden bilgelik almamızı söylediler. Aceleci bir şekilde gidip sorduk. Sorduğumuzda bize bunun çok iri bire bir yanlışlık olduğunu ve banko bilgelik aktarımı yapmamamız gerektiğini söylediler. Tığ de olgun aktarımı yapmadık ve hep resimci arkadaşlarımızı bilgilendirdik. Sorduğumuzda da civarımızdaki bütün fotoğrafçıları aradıklarını ve tıpkısı şekilde isteklerde bulunduklarını gördük” dedi.

“Biyometrik verileriyle bir nice yanlışlık üzere sahtecilik yapılabilir”

Hoppadak fotoğrafçılarda kâin ve incitici oruçlu üçüncü şahısların eline geçtiğinde kimlik, uzluk ve pasaport sahteciliği yapılabilecek biyometrik foto dataları için dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen İbiş, şu ifadeleri kullandı:

“Biyometrik verisi çokça nazik benzeri veridir. Bununla beraber cali kimlik, sahte ustalık, cali pasaport kabilinden şeylerin kullanılabileceği terör ve kredi çekme kabil işler sağlanabiliyor. Sonunda bir nice cürüm oluşabiliyor. Bundan etraf bu verilen üçüncü şahıslara aktarılmaması gerekiyor. Olay banko mülk değil. Hangi kadar dünyalık teklif edilirse edilsin biyometrik ve vesikalık verilerinin aktarılmaması gerekiyor.”

Share: