DOĞRULUK-İŞ Umumi Başkanı Aslan, Kastamonu’da konuştu Açıklaması

DOĞRULUK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Aslan, “ADALET-İŞ denilince akla sulh, el birliği, sağlık, birlikte harıldamak ve birlikte başarmak anlayışı geliyor.” dedi.

Aslan, Kastamonu Martir Şerife Bacı Öğretmenevi’nde planlı Hizmet-İş Sendikası Günindi Karadeniz Idarehane Başkanlığı 1. Olağan Umumi Kurulunda yaptığı konuşmada, Zonguldak, Karabük, Bartın ve Kastamonu’birlikte çalışanların Gün Batısı Karadeniz şubelerinde desise edildiğini söyledi.

Taşeron sistemiyle ilgili yapılanların balaban sükse olduğunu anlatan Aslan, şöyle konuştu:

” Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihinde içtimai düzentileme hayatı ve toplumsal benzeri olarak arz nazik düzelti, bu ekip ahiz reformudur. Zaman burada bu kongreyi yapabiliyorsak, taşeron sistemini ortadan kaldırdığımız için. Zira işçiler sendikaya üye olamıyorlardı, toplu sözleşmeleri yoktu. Bugün kamudaki arkadaşlarımızla şişman sükse öyküsünü gerçekleştiriyoruz. Havalimanlarından İller Bankasına, özge KİT’lerdeki 70-80 bin arkadaşımızın birlikte kadrolarının verilmesi üstüne büyük uğraş yapıyoruz. Benzeri yasa gerçekleştirdik ama kanundaki düzenlemelerin eksikliklerinden ortalık tek KİT yöneticisi, taşeron işçilere takım vermeye yanaşmıyor. Yeni aynı kanuna ihtiyacımız var.”

DOĞRULUK-İŞ’in gücünün Türkiye’nin gücü olduğunu dile getiren Aslan, “Bu şehrin tarihi, kültürü, değerleri, mücadelesi, inançları HAK-İŞ ve Bakım-İş Sendikasının burada olmasını gerektiriyor ve bunu inşallah başaracağız. Zorluklarımız tabiatıyla var. Tabiatıyla kim Kastamonu, site merkezinden ibaret değil, ilçelerimizde, dayanıklı çok beldemizde sendikamız varlığını sürdürüyor.” dedi.

Aslan, barış zarfında alay malay daim olmak istediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Masayı yuvarlamak, savaş yararlanmak genişlik kolayı. Bu, bilgisine birikimine güvenmeyenler, hemen sorunu ideolojik ırlamak söyleyerek fasletmek isteyenlerin başlama edeceği tıpkı yoldur. İşçi kaybediyor. Tığ işçilerin ve işverenlerin kazanması üzere apayrı benzeri posta yeğleme ediyoruz. Diyoruz ki ‘Masada kalalım, müzakere edelim, inandırma edelim, çekişme etmeden uzlaşalım.’ Barış süssüz kurulmuyor, mücadele etmek çok gösterişsiz oluyor. Bunun için kendimizi geliştiriyoruz. Bilgimizi, tecrübemizi, insanlarla ilişkimizi, iletişimimizi doğru kurmaya çalışıyoruz. Bunu yapabiliyorsanız, karşıdaki insanlar bile arka niyetli değilse aynı şekilde çözüm bulursunuz. Bunun öncülüğünü yapıyoruz. ADALET-İŞ denilince akla hazar, kardeşlik, erinç, alay malay gitmek ve birlikte başarmak anlayışı geliyor.”

DOĞRU Fırka Kastamonu Saylav Metanetli Polat ise Türkiye’nin bir nice kangren haline mevrut sorununu çözdüklerini belirterek, emek hayatıyla ilgili muntazır sorunları da adım adım çözmeyi sürdüreceklerini anlatım etti.

Kastamonu Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu da Genel Kurulun hayırlara komütatör olmasını diledi.

Kongrede yapılan seçimde Bakım-İş Garp Karadeniz Ofis Başkanlığına Mustafa Çağlı seçildi.Share: