Doğanın korunmasına dikkati koymak amacıyla İstanbul’dan Ağrı’ya ayakçak çevirdiler

Natür tutkunu iki bisikletli, tabiat ve ormanların korunmasına yönelik farkındalık inşa etmek amacıyla İstanbul’dan Ağrı’ya kaide çevirdi.

“Ormanlar üzere yeşil rota” sloganıyla İstanbul’dan bisikletlerine binen 66 yaşındaki Mualla Fuat Gülşen ile 40 yaşındaki Birey Sabuncuoğlu, ormanların ve doğanın korunmasında farkındalık tasarlamak amacıyla yola çıktı.

Zorlu rampaları ve geçitleri aşan, gece zaman zaman çadırda arada sırada dahi otellerde konaklayan huy tutkunları, Karadeniz Bölgesi’nin arkası sıra Sivas, Erzincan ve Erzurum’a geçti.

Yolculukları süresince kimi zaman kendilerini yatırmak isteyen kişilerin evlerine konuk olan iki hempa, tıpkı ayda 2 bin 148 kilometre ayaklık çevirerek Ağrı’ya ulaştı.

Kent merkezini gezen ve dolay halkıyla kardeşçe fail iki refik daha bilahare uçakla İstanbul’a döndü.

Birey Sabuncuoğlu, AA muhabirine, yolculuklarının pres ancak sevinçli geçtiğini söyledi.

Yaklaşık bire bir aydır yolda olduklarını tabir fail Sabuncuoğlu, şöyle konuştu:

“Bu yolun tamamını bisikletle geldik. 2 bin 148 kilometre yolu pedal çevirerek ormanlara dikkati yok etmek istedik. Yeşilliğin, bitkilerin ve hayvanların yaşam hakkı üzere yola çıktık. Nöbet fiziksel yerine yorucuydu amma yolda karşılaştığımız insanlar ve Rum’nun içine girdikçe kendimizi evimizde hissettik. Tümce benzeri köşeden bizi çayına ve çorbasına çağırıyor. Kimi evini açıyor, kimi yemeğini paylaşıyordu. Bu bizi daha çok motive etti.”

Sabuncuoğlu, bisikletin doğaya arz müfit erişim ara bulucu olduğuna bel ederek, İstanbul’dan çıktıktan sonra Karadeniz Bölgesi’nde ayrımsız süre misil aldıklarını ve arkası sıra İç Anadolu’ya, sonrasında üstelik Doğu Küçük Asya Bölgesi’ne geçtiklerini belirtti.

Daha esbak farkındalık turları amacına ulaştı

Büyük Fuat Gülşen birlikte 30 yıldır toy dağcılık yaptığını ve Türkiye’nin bilcümle dağlarına tırmandığını anlattı.

Yaklaşık 10 yıldır bisikletiyle Türkiye’yi gezdiğini nâkil Gülşen, eski yıllarda dahi lösemili ayrıntılar, flamingolar ve tor kuşları üzere düzenlenen değişik farkındalık etkinliklerinde ayakçak çevirdiğini dile getirdi.

Gülşen, “Ormanları himaye amaçlı ve ormanlık alanların elan da yeşillenmesi amacıyla bu etkinliği yaptık. Çocuklarımızın geleceği üzere pedal çevirmeye değişmeyen verdik. Rampalar çoktu ama yolculuğumuz haddinden fazla adamakıllı geçti.” ifadesini kullandı.

Share: