Doğada çok el bulunuyor, kilosu 3 bin liradan satılıyor

Kahvehane ve öz büyüklüğünde anadan görme olan ve kış aylarında sunu kalın tüketilen içeceklerden birisi olan salep, Burdur’un Bucak ilçesinden tekmil Türkiye’ye servis ediliyor. Itici havalarda ellerden düşmeyen salep aslında salepgiller familyasından gelen otsul bir bitki çeşidi. Mor veya kırmızı renkteki çiçek kısımları salkım salkım, üst kısmı üstelik silindirik ve yalman şekilde. Esas salep namına bardaklarla buluşan yarayışlı türap, salebin yumrularından elde ediliyor. Türkiye’nin Iye, Marmara, Batı Karadeniz bölgelerinde yetişme alanları mevcut salep, alelhusus Burdur’un Yer ilçesinde çok çok yetişiyor.

SAHLEP TÜM BİR ŞİFA KAYNAĞI

Bucak’ta üretilip kamu Türkiye’ye servis edilen Kenar salebi bir nice sağlık sorununa mebzul geliyor. çıktı kış aylarında tüketilen sahlep; iştiha açıyor, dip teneffüs yollarını yumuşatıyor, iç yollarını düzenliyor, vücut sıcaklığını dengede tutuyor, direnci ve kuvveti arttırıyor, sinirleri yatıştırıyor, ağır ezgi içildiğinde ana sütünü arttırıyor ve kalbin eğlenceli çalışmasına koruyucu oluyor.

TÜRK BERAT VE MARKA KURUMU TARAFINDAN TESCİLLENDİ

Kış aylarının vazgeçilmez ünlü içeceği Kenar salebi Türk Patent ve Bellik Kurumu aracılığıyla coğrafi belen namına tescillendi. Aile 2020 yılında Kenar Kaymakamlığı, Nahiye Belediyesi ve Yer Tecim ve Sanayi Odası’nın eş namına başvurdukları “Nahiye Salebi” ibaresi ve boğumlanma noktası işareti amblemine 10 Ağustos 2021 tarihinde Türk Patent ve Ayraç Kurumu tarafından coğrafi belen tescili verildi. Cumhur Reisi Sayın Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla salep; “Çarşı Alım Satım Değil Hak Coğrafi Tescilli Köşe Salebi” yerine nitelendirildi.

65 YILDIR SALEP ÜRETİYOR

Yer’ta 65 yıldır sahlep imalatı yapan Nuri Domuzuna, “Salep esasta doğal orkide bitkisinin yumrusudur. April – mayıs aylarında 15 günce aynı hasat döneminde toplanır. Toplanan bu yumrular kaynatılarak kurutulur. Yaz döneminde ilçemize sağlık. Burada da şişman taş değirmenlerde öğütülerek türap haline getirilip kullanıcılara servis edilir. Türap haline getirilen salebin kullanımı; 1 litre süte 5-6 gram salep ekleyerek hamam içecek yapılır, 1 litre süte 6-7 gram ekleyerek birlikte dondurma yapılır. Doğadan toplanan salebin ekin adına birlikte yetiştirilmesi için birçok çabamız oldu. Ülkemiz dikerek salep üretimi yapan ayrımsız haddinden fazla arkadaşımız bunu başardı.

KİLOGRAMI 3 BİN TL

Salep ticaretinde yeryüzü oylumlu unsur, kaynak salebi, birinci sınıf salebi bulabilmek, bunu kullanabilmektir. Nahiye’ta salebin haddinden fazla fazla yetişmesi ve ticaretin buradan dönmesinden dünya ilçemizdeki salep “Bucak Salebi” adına coğrafi belen tescili aldı. Türkiye’dahi kim bilcümle dondurmacılar ve salep içeceği işleyen firmalar salebi Köşe’tan realizasyon etmektedir. Doğada tahakküm bulunan ve say gücüne müstenit bir ürün olduğu üzere şu anda salebin kilogram fiyatı 3 bin TL’dir” dedi.

BUCAK HALKI BU SALEBİ HADDINDEN FAZLA SEVİYOR

Köşe’taki kafelerde servis edilen Bucak salebine evcil halkın ilgisi büyük. Nahiye halkı, “Nahiye’ımızın salebini sıkça içiyoruz. Şita aylarının vazgeçilmesi Kenar salebini herkese referans ediyoruz” diye, herkesin bu lezzeti tatmasını kaynak ettiler.

Share: