DOÇ. DR. RUTUBET DEPREMDE DENİZLİ, AYDIN VE MANİSA RİSKLİ; YARDIMCI AVANTAJLI

YARDIMCI Üniversitesi Zelzele Uygulama ve Araştırı Merkezi Müdürü Doç. Dr. Tahir Rutubet, Iye Bölgesi’nden sabık kırık hatlarının Yıldız Anadolu’daki kırık hatlarına bakarak elan kısa olduğunu belirterek, Ege Bölgesi’ndeki faylar güdük olduğu için çokça mufassal devamlı depremler beklenmiyor. Veli’birlikte yer sarsıntısı açısından Denizli, Aydınlık ve Manisa çok riskliyken, Yardimci avantajlı dedi.

Uşak Üniversitesi Deprem Aplikasyon ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Tahir Gönen, Veli Bölgesi’nin depremselliğine ilişik açıklamalarda bulundu. Iye Bölgesi’nden geçen kırık hatlarının Kuzey Rum’daki kırık hatlarına göre daha bodur olduğuna özen çeken Doç. Dr. Gönen, Şimal Küçük Asya kırık hattında henüz ince kırımlar meydana geliyor. Dolayısıyla henüz ince mütemadi depremler üretebilirken, Veli Bölgesi’ndeki faylar gücük olduğu üzere çokça tafsilatlı sürekli depremler beklenmiyor. Ege’dahi sarsıntı açısından Denizli, Aydın ve Manisa çokça riskliyken, Yardimci avantajlı. Yardimci’ın kuzeyine akıllıcasına baktığımızda Kütahya Gediz ile Uşak Banaz’a akilane, güneyinde ise Denizli Çivril’den Afyon Dinar’a doğru bir kırık hattı bulunmaktadır. Uşak’ın yıldız ve güney kesimlerinde kâin fay hatlarından Uşak merkezi 1’inci derecede etkilenmez dedi.

‘TORBALI VE ÖDEMİŞ RİSKLİ BÖLGEYE ELAN UZAK’

Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra Iye Bölgesi’nde da deprem senaryoları üstüne çalışıldığını belirten Doç. Dr. Tahir Gönen, Kütahya Gediz’deki depremin 6.5 kadar, Denizli’nin Çivril’dekinin ise 5.5 kadar olmasının beklendiğini kaydetti. İzmir’in ara sıra bölgelerinde zelzele riski olduğunu dile getiren Nem, gâh ilçelerinin üstelik bu riskten daha uzak konumda olduğunu kaydederek, İzmir’in bazen bölgeleri riskli. Torbalı ve Ödemiş riskli bölgeye daha uzak konumda. Bu nedenle deprem riski açısından elan şanslı bir konumda kâin Çeltek, kıran kabilinden durumlarda benzeri lojistik merkezi haline getirilebilir diyerek konuştu.

Share: