DOÇ. DR. RUTUBET DEPREMDE DENİZLİ, AYDIN VE MANİSA RİSKLİ; UŞAK AVANTAJLI

YARDIMCI Üniversitesi Hareket Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Tahir Rutubet, Veli Bölgesi’nden geçen fay hatlarının Kuzey Anadolu’daki fay hatlarına bakarak henüz gelişmemiş olduğunu belirterek, Iye Bölgesi’ndeki faylar güdük olduğu amacıyla çokça uzun devamlı depremler beklenmiyor. Iye’bile yer sarsıntısı açısından Denizli, Aydınlık ve Manisa çok riskliyken, Uşak avantajlı dedi.

Yardimci Üniversitesi Sarsıntı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Tahir Gönen, Ege Bölgesi’nin depremselliğine ilişik açıklamalarda bulundu. Ege Bölgesi’nden sabık fay hatlarının Yıldız Anadolu’daki fay hatlarına bakarak elan gelişmemiş olduğuna ilgi calip Doç. Dr. Rutubet, Şimal Küçük Asya fay hattında daha mufassal kırımlar meydana geliyor. Dolayısıyla daha uzun sürekli depremler üretebilirken, Ege Bölgesi’ndeki faylar güdük olduğu üzere çok etraflı devamlı depremler beklenmiyor. Ege’bile sarsıntı açısından Denizli, Entelektüel ve Manisa haddinden fazla riskliyken, Çeltek avantajlı. Çeltek’ın kuzeyine akıllıca baktığımızda Kütahya Gediz ile Yardimci Banaz’a doğru, güneyinde ise Denizli Çivril’den Afyon Dinar’a doğru bire bir fay hattı bulunmaktadır. Çeltek’ın yıldız ve güney kesimlerinde mevcut kırık hatlarından Çeltek merkezi 1’inci derecede etkilenmez dedi.

‘TORBALI VE ÖDEMİŞ RİSKLİ BÖLGEYE ELAN UZAK’

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Veli Bölgesi’nde dahi deprem senaryoları konusunda çalışıldığını tamlayan Doç. Dr. Tahir Nem, Kütahya Gediz’deki depremin 6.5 kadar, Denizli’nin Çivril’dekinin ise 5.5 kadar olmasının beklendiğini kaydetti. İzmir’in bazı bölgelerinde yer sarsıntısı riski olduğunu dile getiren Rutubet, kâh ilçelerinin birlikte bu riskten daha ırak konumda olduğunu kaydederek, İzmir’in gâh bölgeleri riskli. Torbalı ve Ödemiş riskli bölgeye henüz ırak konumda. Bu nedenle sarsıntı riski açısından daha bahtlı tıpkısı konumda kâin Çeltek, kıyamet gibi durumlarda ayrımsız geri hizmet merkezi haline getirilebilir diye niteleyerek konuştu.

Share: