Doç. Dr. Delimsirek: Vertigo tedavi edilebilen benzeri sorundur

Vertigonun esasen çor değil, birçok farklı hastalıkta kendini gösteren ayrımsız ilinek olduğunu tabir eden Kulak Büyüklenme Derbent Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İlhan Atmaca, “İnsanlar, vertigonun süreğen olduğunu, hanay boyunca devam edeceğini düşünüyor. Halbuki yapılan hususi testlerle saptanabilen vertigo, genellikle geçici ve tedavi edilebilirdir” dedi.

Vertigonun işkembe bulantısı, kusmanın haremlik ettiği bire bir esas dönmesi hissi olduğunu tamlayan Yeditepe Üniversitesi Hastalıkları Kulak Büyüklenme Argıt Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İlhan Şahin, genellikle kulak hastalıklarının vertigoya hastalık olduğunu fakat kimi vakit bellek, beyincik, murdarilik kabil merkezi sinir sistemiyle ilgili hastalıklardan birlikte kaynaklanabildiğini söyledi.

Vertigonun arada sırada yalnız mebde dönmesiyle kendini gösterdiğine değinen Doç. Dr. Delice, “Bazen kişilerde buna kulak çınlaması, basınç hissi, işitme kaybı üzere âraz bile zevcelik edebiliyor. Bu nedenle şikayeti olanların kesinlikle kulak büyüklenme derbent evet de nöroloji uzmanına gitmesi gerekir” açıklamasında bulundu.

“TEDAVİ ALTTA YATAN NEDENE BAKARAK DEĞİŞİYOR”

İnsanların alelumum vertigodan korktuğunu ve vertigoyu kronik çor olarak düşündüklerini vurgulayan Doç. Dr. Atmaca, vertigonun akilane tanıyla otama edilebildiğini ve genellikle eğreti olduğunu söyledi. Ancak akıllıcasına teşhis koyulmayıp akla yatkın tedavi uygulanmadığında vertigonun kronikleşebileceğini üstelik vurgulayan Doç. Dr. Delicesine, “Yapılan istikşaf sırasındaki bazı bulgularla hastaya ‘sende vertigo var’ diye teşhis konulmaz. Hastada yaptığımız bazı hususi abra ve işitme testleriyle vertigoyu ortaya çıkaran sebebi, hastalığı bulmaya çalışırız. Tedavi bile bu doğrultuda uygulanır. Bu nedenle ‘vertigonun tedavisi yok’ kabilinden cümleler akıllıcasına değildir. Vertigoyu ortaya çıkaran hastalık anlaşılan olduğunda otama da ona bakarak değişir” dedi.

GELIŞIGÜZEL SAKSI DÖNMESİ VERTİGO DEĞİLDİR

Hastaların çoğunun üstelik kavisli bildiği üzere değme başlangıç dönmesinin vertigo olmadığının altını çizen Doç. Dr. Mecnunca şöyle konuştu: “Vertigo ara sıra hastalarda çok patadak ve hızlı gelişir; aynı süre devam kadir, peşi sıra tamamen geçer.  Ancak yıllar zarfında yeniden gine kıymetiharbiye. Bazılarında dahi belli belirsiz seyredip derece derece ilerler. Ancak rastgele temel dönmesi vertigo değildir. Vertigoda; hava ya de kendi dönüyormuş üzere ayrımsız ruh oluşur. Bazen hastalar, gözü kararıp dengesini kaybettiğinde birlikte ‘başım dönüyor’ der. Ancak bu, bizim amacıyla tıbbi olarak vertigo değildir. Örneğin düşük voltaj durumunda işinin;  oturduğu evet da yattığı yerden kalktığında gözünün kararıp kulağının çınladığı durumlarda oluşan yük kaybı üstelik vertigo değildir. Nedeniyle akıllıcasına tanı çokça önemlidir.”

“DEĞME YAŞTA ORTAYA ÇIKABİLİYOR”

Vertigonun farklı yaş gruplarında, değişik hastalıklarla görüldüğünü da anlatım fail Doç. Dr. Delicesine, “Çocuklarda, orta yaşta, evet de buğulu bireylerde görülen vertigonun hastalıkları farklıdır. Çocuklarda er yaşlarda nadirken ergenlerde biraz daha aşkın görülür. Mutedil yaştaki eş evet birlikte kadınlarda migrene kapalı vertigo olabiliyor. Hem çocuk hem yetişkinlerde kulak iltihaplarına veya başlık hastalıklarına sadık vertigo üstelik sık görülür. Vertigo tümür kaynaklı birlikte kabil ve müstakbel yaşlarda angarya organının dejenerasyonuna mecbur kendisine de görülebilir.” Şeklinde konuştu.

“BAŞDÖNMESİYLE BULANTI VE GASEYAN VARSA DİKKAT”

Şikayetlerin katiyen önemsenip hekime başvurulması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Delimsirek serencam yerine şu uyarılarda bulundu:

“Henüz evvel hayatında tek kafa dönmesi yaşamamış; aynı dolaşma aynı geceleyin patadak başlayan kafa dönmesi, yanında bulantı, gaseyan kabilinden şikayetleri olan hastaların yemeden içmeden müstacel servislere başvurması lazım. Zira bu durumu yaratan neden bellek, beyincik bölgesindeki kanamalar tür. Eğer hastalanmış; bire bir süredir tekrarlayıcı şekilde hatta gelişmemiş devamlı de olsa mir dönmesi yaşıyorsa gene kulak büyüklenme boğaz muayenesi ve nörolojik etüt amacıyla hekime başvurmalı. Bulantı ve kusmanın zevcelik ettiği mebde dönmeleri, hastaların avlu kalitelerini etkileyen, iş yapmalarını, komütatör kullanmaları engelleyen, hatta zaman zaman düşmelerine da hastalık olabilen okkalı aynı durumdur. Bu nedenle boşlama edilmemeli.”Share: