Diyarbakır’da sıcaklarla gelişigüzel göz kuruluğu şikayeti pik seviyede

Diyarbakır’da sıcaklarla birlikte göz kuruluğu şikayeti pik seviyede

Katmerli sıcaklar ayn sağlığını etkiledi

Op. Dr. Yusuf Müsaade:

“Ayn kuruluğu şikayeti Ağustos ayıyla birlikte yer yüksek seviyeye ulaşmakta”

DİYARBAKIR – Diyarbakır’üstelik lüks sıcaklar göz kuruluğu rahatsızlığındaki artışları birlikte birlikte getirdi. Op. Dr. Yusuf Müsaade, sığınmak için sıra gözlüğü ve gâh aksiyon kollarında çalışanlara havari gözlükler önerdi.

Güneydoğu Anadolu bölgesi taşkın sıcakların etkisi altındayken Diyarbakır’dahi bile sıcaklar 40 derecenin üstünde seyrediyor. Lüks sıcaklar birçok hastalığı tetiklerken bunlardan biri de ayn kuruluğu. Selahattin Eyyubi Oran Hastanesi’nde Ayn Hastalıkları Bölümünde memur Op. Dr. Yusuf Müsaade, ekstrem sıcaklarla alay malay ayn kuruluğu şikayetlerinin artığını ve Ağustos ayıyla gelişigüzel arz efdal düzem olduğuna özen çekti.

Dr. Izin, ayn kuruluğu, gözü nemlendiren yaş tabakasının az olması veya gözyaşı kalitesinin berbat olmasına tutkun hastalarda görülen yanma, balkı, batma, kızarıklık gibi umumi şikayetler olan bire bir hastalık olduğunu söyledi. Dr. Diploma, “Diyarbakır’da gözlemlediğim kadarıyla kalın görülmekte. Baharat ayından beri alerjiyle alay malay ayrımsız artma görülmekte. Bu konuyla ilgili alelhusus tıpkı aydır haddinden fazla müracaat olmakta. Göz kuruluğunun ana sebepleri evet gözyaşı az, ya dahi gözyaşı var amma kalitesi bozuk. Sıcaklarla bu arada gözün üstündeki gözyaşının buharlaşmasının artmasıyla göz kuruluğu şikayeti giderek artmakta. Ağustos ayıyla gelişigüzel genişlik yüksek seviyeye ulaşmakta. Göz kuruluğu olan hastaların yıl ortamında bu şikayetleri var. Yaz aylarında hastaların tılsım ihtiyacı, doktora müracaat ihtiyacı daha birlikte artmakta” dedi.

“Mevsimsel işçilerde ayn kuruluğu çok henüz çok görülmekte”

Henüz önce göz kuruluğu olmayan hastalarda de bu aylarda ilaç elde etmek için referans yapıldığını ifade eden Dr. Müsaade, “Havuza girdikten sonraları, göl sularına girdikten sonradan bize gelen hastalarda benzeri derinti viral konjektif dediğimiz gözlerde ağrı, çapaklanma, ayn kapaklarında şişme ve bildirme çok insanların bu arada girdiği yerlerde oluyor. Normalde yüzerken bozulmamış olmayan akarsu kaynaklarında gözün tutkun tutulmasında fayda var. evet dahi yüzme gözlüğü kullanılabilir. Tarlada güneşin altında etkin mevsimsel işçiler bu gibi durumlarda göz kuruluğu çok elan fazla görülmekte. Bunların semptomları normal göz kuruluklarından daha çok. Zira bu hastalar güneşe artık aşkın maruz kalıyorlar. Yaş buharlaşması fazla oluyor. Bu hastaların damlaya henüz aşkın ihtiyaçları oluyor. Bu işlerde çalışanlar katiyetle kullanabilirlerse sıra gözlüğü kullanmaları amma işini engelliyorsa esirgeme gözlüklerini önermekteyiz” şeklinde konuştu.

Share: