Dev kanatlar, şiddetli gözler: Onlar Ormanya’nın uzman misafirleri

Kocaeli’üstelik doğaya dönemeyecek durumda olan sakat yetenekli kuşlar, mülk boyu Ormanya Tabii Yaşam Parkı’nda mihman ediliyor. Şahin, kartal ve akbabalar üzere oluşturulan ayrı ayrı hususi alanlar dahi hayvanların bakımı ve rehabilitasyonu yapılıyor.

Avrupa’nın arz büyük saf dirim parkı Ormanya’da engelli uz kuşlar amacıyla özel alanlar oluşturuldu. Alelumum travmadan kaynaklı şekilde yolu Ormanya’ya sakıt mahir hayvanlardan hizmet ve iyileştirme sonrası doğaya dönemeyecek olanlar dirlik boyu konuk ediliyor. Çoğu yağız kerkes, zer delimsirek gibi evcil çeşitler olan kuşlar beyninde yılan kartalı kadar göçmenler de bulunuyor. Nörolojik problemlerinden çevre doğaya dönemeyen akbabadan, tıpkı ayağı olmayan kartala büyüklüğünde güçlü haddinden fazla yırtıcı hayvan kendilerine ayrılan hususi alanda yaşamlarını sürdürüyor.

“Hayat boyu bakılmalarını sağlayacağız”

Yırtıcı kuşlar üzere hususi barınaklar inşa edildiğini belirten Baytar Doktor Muhammet Nalkıran, “Ormanya’dahi kâin Aşılanmamış Hayvanlarını Himaye ve Kurtarma Iyileştirme Merkezi’nde tedavisi tamamlanıp tekrardan doğaya dönemeyecek durumda olan kuşlar amacıyla özel barınaklar düz yazı ettik. Bu özürlü barınaklarının temas biri ayrı hayvanı bünyesinde barındırıyor. Şahinlerimiz, kartallarımız, akbabalarımız, leyleklerimiz ve pelikanlarımız için ayrı ayrı alanlar var. Doğaya tekrardan dönemeyecek durumda olan hayvanlarımızın varlık boyu burada bakılmalarını sağlayacağız” dedi.

“Doğaya döndürdüğümüz ender hayvan bilimi birlikte var”

Tahminî benzeri senedir hususi alanlarda becerikli kuşları misafir ettiklerini belirten Nalkıran, “Barınaklarımızın sayısı giderek artırılıyor. Hem gerekseme duyduğumuz alana göre inşa edip hem bile sayılarını artırıyoruz. İlk etapta Düşkün Leylekler Evi ile başladık, sonrasında kaşıkçı kuşu adamızı oluşturduk. Yer sonunda birlikte 3 ayrı türde uz kuşlar üzere oluşturduğumuz engelli barınaklarımız var. Burada baktığımız hayvanların sayısı ahit içerisinde tahavvül gösteriyor. Rehabilitasyon merkezinde tedavisi tamamlanan hayvanları bu alanlara yerleştiriyoruz. Lüzumlu kanat antrenmanlarını yaptıktan sonra bu alandan dahi doğaya döndürdüğümüz ender hayvanlarımız var” diye niteleyerek konuştu.

“Vürut sebeplerinin birçoğunu travma oluşturuyor

Şu dakika 40’a mail engelli kuşu misafir ettiklerini tamlayan Nalkıran, “Usta hayvanlarımızın vürut nedenlerinin şişman bir kısmını titreyiş oluşturuyor. Elhak uzman kuşlarımızın çokları domestik türlerimiz. Burada değerli şahinlerimiz, kişmiri akbabalarımızın haricinde gine de göçmen türlerimizi üstelik burada barındırabiliyoruz. Örneğin yılan kartalı muhacir tıpkı kuştur. Vürut sebeplerinin birçoğunu sadme oluşturuyor. daha çok kanat kırığı, basamak kırığı yahut bire bir yere çarpma sonucu yaralanmaları kabil durumlara bizler sadme diyoruz. Burada karşılaşacağımız çokça enteresan benzeri hikâye inşallah olamaz. Zira uzman kuşlarda ruhsal gerilim faktörü haddinden fazla çok. Bu etken çok olduğu antlaşma kendilerine zarar birlikte verebiliyorlar. Tığ genişlik birkaç stressiz faktöriyel atarak burada onların bakımını sağlıyoruz. Şu dakika burada 40’a mümasil sakat kuşumuzu konuk ediyoruz. Fakat leyleklerin göç eskiden bu kopya artıp azalabiliyor” ifadelerini kullandı. – KOCAELİ

Share: