Dert haberleri! Veca Dağı’nın zirvesinde kavun kesip, öz içtiler

VAN Yer Tabiat Sporları Kulübü üyeleri, 5 bin 137 metre yüksekliğindeki Ağrı Dağı’nın zirvesinde, kavun kesip termosla götürdükleri çayı içti. Sporcular, buzullarda yaşanan erimeye dahi ilgi çekti.

Van’dan Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine mevrut Kayran Natür Sporları Kulübü Başkanı Ömer Demez, üyeler Ferhat Başdinç, Hisse Senedi Altndal ile Kayseri’den Halit Çağlık, 16 Eylül günü Çerme mezrasından Veca Dağı’na tırmanışa geçti. Bire Bir dönem 3 bin 200 metre yükseklikteki kampa ulaşıp, koyuverme veren sporcular, benzeri aktarılma sonradan saat 10.00’birlikte 4 bin 200 metredeki kampa vardı. 5 saatlik yürüyüşün ardından zirveye ulaşan Demez ve dağcılar, burada kavun kesti. Termosla yanlarında getirdikleri çaydan içen sporcular, 2,5 saat Dert Dağı zirvesinde kaldıktan sonra inişe geçti.

BUZULLARIN ERİMESİNE DİKKAT ÇEKTİLERVan Yer Tabiat Sporları Kulübü üyeleri, tırmanışta Veca Dağı’ndaki buzulların erimesine bile dikkat çekti. Buzullardaki erimenin hızlandığını belirten Ömer Demez, “Küresel ısınmadan çevre Veca Dağı buzullarının balaban bire bir kısmı eriyor. Güney tarafta kâin buzullarda da çatlakların olduğunu gördük. Şimdiye büyüklüğünde bu derece buzulların eridiğine şahit olmamıştık. Temmuz, ağustosta üstelik yaptığımız tırmanışlarda bu şekilde erime söz konusu değildi maalesef” diye niteleyerek konuştu.

Dert Dağı’nda bir sorunun birlikte herhangi bir atılan çöpler olduğunu tamlayan Demez, “Balkı Dağı adeta çöp merkezi olmuş. 3 bin 200 ve 4 bin 200 bölgeleri çöpten geçilmiyor. Yer Huy Spor Kulübü namına 2018’bile 4 bin 200 kampına kadar bilcümle alanı çöpleri toplayarak temizlemiş tahminî 10 testis çöp toplamıştık. Maatteessüf güzergah yeniden çöplerle meşgul” dedi.Share: