Deri kentteki füru karye resmi çizdi

Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği Adıyaman’da kurulan oba kentte oluşturulan oyun alanında torunlar köy resmi çizdi.

Kentte Sümerevler Atletizm Pisti’nde kurulan keçe kentte Milli Terbiye Bakanlığı koordinesinde leşker ve polisler aracılığıyla kollar için oyun alanı oluşturuldu.

Antalya ve Batman’dan gelen 25 fahri öğretmenle gösterici özne, baziçe oynayan çocuklara psikososyal destek üstelik veriliyor. Bu destekle depremin çocuklarda illet olduğu travmanın izlerinin silinmesi hedefleniyor.

Gönüllü öğretmenler, çocukların geleceğe umutla bakabilmeleri hesabına “köy” adını verdikleri aktiflik düzenledi. Yaklaşık 20 bala, öğretmenlerin getirdiği 5 metrekarelik bezin üstüne nazik tıpkısı köy resmi çizdi.

Antalya Milli Eğitim Müdürlüğünde memur gönüllü hoca Merve Karataş, AA muhabirine, çocuklara psikososyal bindi verdiklerini söyledi.

Çocukların hayatını normalleştirmek üzere mücadele ettiklerini vurgulayan Karataş, “Köy etkinliğimizde amacımız, onlara emin alanların olduğunu hissettirmek. Geleceğe dayalı tıpkı bakış açısı sağlamalarına yönelik bütün alay malay hayalet ettikleri köylerini düz yazı ettiler. Geleceğe umutla bakabilmelerini hayal ediyoruz. Henüz elan yaralarını çevirme aşamasında değiliz. Burada psikolojik sıhhi imdat yerine geldik. Gittikçe yaraları hep bu arada saracağız.” dedi.

Çocukların yüzlerinin gülümsediğini gördüklerinde bahtiyar olduklarını dile getiren Karataş, “Birlikte gene iyice bir şey gibi yönünde duygularını aldık. Bunlar üzere daha ayrıntılı antlaşma gerekiyor amma şu zaman tıpkı gülücük tam geldi.” ifadesini kullandı.

Gönüllü öğretmenlerden Betül Kayaç dahi çocuklara mutlu bire bir alan oluşturmaya çalıştıklarını anlatarak, “Ailelerden güzelce dönüşler aldık. Bir Tane ihtiyacımız olan bu süreçte yüzlerinde gülümsemeydi. Biz bu gülümsemeyi gördük. Ebeveynler oturduğu zaman, onların üstelik gülümsediğini gördük. Beribenzer çocuklarıyla yaraları sarmaya hazırlar. Zira onların öncelikleri çocukları. Mutluyuz. Amacımıza ulaştığımızı düşünüyoruz.” diyerek konuştu.

Share: