Dalyan’daki İztuzu plajında bahir dibi temizliği yapıldı

Ortaca ilçesindeki İztuzu plajında Muğla Belde Himaye Vakfı (MUÇEV) ile Lykia World Plonjon Merkezi işbirliğinde deniz dibi temizliği gerçekleştirildi.

Caretta caretta ve himaye altındaki kum zambaklarına sülale sahipliği yapan İztuzu plajındaki etkinliğe yabancı tabiiyetli dalgıçların dahi bulunduğu 10 fahri balık adam katıldı. MUÇEV görevlileri üstelik çalışmalara destek verdi.

Yaklaşık 3 saat süren çalışmayla denizden sargaç, esrar, plastik, içki, halat ve tahta parçaları kabilinden atıklar çıkarıldı.

Plonjon Eğitmeni Âlem Bozkurt, MUÇEV’in düzenlemiş olduğu deniz dibi temizliği etkinliğine 3. defa katıldıklarını söyledi.

Ölüdeniz Kumburnu, Göcek Yat Limanı arkası sıra birlikte MUÇEV ekibiyle kestirmece 15 kişiyle Dalyan İztuzu plajında deniz dibi temizliğini gerçekleştirdiklerini belirten Bozkurt, bu organizasyonlara devam edeceklerini kaydetti.

Vatandaşlarda bahir temizliğine alın zihin oluştuğunu anlatım fail Bozkurt, “Bahir dibinde genelde şişe, bölge atıkları, plastik atıklar, sırça şişe, makine lastikleri üzere tezelden müstacelen değme türden atıkla karşılaşıyoruz. Ancak halkımızda dahi deniz temizliğine cebin ayrımsız dimağ oluşmakta, bunu ayırt ediyoruz. Eskisi kadar denizlerimizi kirletmemeye başlamışız. Bunu de birinci vasıtasız tespit ettik, görüyoruz. Giderek su altından çokça elan bir iki çöp çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

Rus dalgıç Olesia Gurianova ise bölgenin nazirsiz güzelliğe cemaat olduğunu ve bu güzelliklere cemaat çıkmanın çok majör olduğunu vurguladı. Daha önce de akarsu altı günahsızlık etkinliğine katıldığını belirten Gurianova, Dalyan’de üstelik etkinliğe katılmasının kendisi üzere güzel benzeri anı olduğunu dile getirdi.Share: