Çürüyen kolu nesiç nakli ile kurtarıldı

Çürüyen kolu nesiç nakli ile kurtarıldı

RİZE – Rize’birlikte geçirdiği gidiş geliş kazası sonrası otama altına alınması üzere Trabzon’a atıf edilen Avni Kuru, doktorların geç müdahalesi dolayısıyla kolunun çürüdüğünü fakat İstanbul’dahi yapılan doku nakli ile kolunun kurtarıldığını söyledi.

Rize’nin Iş ilçesinde 26 Ilk Teşrin 2021 tarihinde geçirdiği trafik kazası sonucu mızrap kırığı ve adale-tendon zedelenmesi teşhisi konulan Avni Sıska, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırı Hastanesi’nden Trabzon’daki Karadeniz Beceri Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne atıf edildi. Hastanede sol kolunun enfeksiyon kaptığını kanıt fail Arık’nun etindeki çürüme dolayısıyla kolunda kemikler gözükecek ağıl gelmeye başladı. Çürümenin doktorların geç müdahalesi ve ilgisizliğinden kaynaklandığını sav fail Kuru’nun ailesi olayla ait yanlışlık duyurusunda bulundu. Tekrardan ameliyata alınarak çürüyen etleri alınan Kuru’ya ailesi eliyle İstanbul’daki benzeri hastaneye götürülerek burada doku nakli yapıldı. Nesiç nakliyle kolundaki çürüme sona erdirilen ve kolu kesilmekten kurtarılan Sıska, hastanedeki mufassal süren tedavisinin peşi sıra tekrardan Rize’ye getirildi. Rize’nin Pazar ilçesindeki evinde kalan Avni Zayıf tıpkı müddet sonra tekrardan kolunun iltihap kapabileceği süphesi ile hastaneye başvurdu ve oluşabilecek benzeri olumsuzluğa cebin Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’nde kontrol altına alındı.

Yaşadığı elem meşgul ayrımsız yılı anlattı

Yaşadığı keskin meşgul aynı yılı anlatan Avni Zayıf, “26 Teşrinievvel 2021 tarihinde bire bir ilçe geçirdim. RTEÜ Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesine geldim. Burada önceki müdahalem yapıldıktan sonraları hastanede o dönemde plastik cerrahi olmadığından beni Trabzon’a gönderdiler. Trabzon’daki KTÜ Farabi Hastanesi’nin acilinde 1-2 saat bekledikten sonraları ameliyata aldılar. Faaliyetler olduktan aynı zaman sonraları ameliyatı yapan hekim geldi, parmaklarıma bakarak ‘hissediyor musun’ diye niteleyerek sordu. Sonradan beni taburcu ettiğini söyledi. Ortopedi doktoru benim taburcu olmayacağımı söyledi. O beni hastanede tuttu. 1 hafta sonraları 2. tıpkısı işler yaptılar. Kolumdaki etler açıktı, çürümeye başladı. Ondan sonradan orayı temizlediler. 1 kamer kimse yanıma gelmedi. Bizde araştırmaya başladık. Ne hastaneye gidebiliriz diye niteleyerek” dedi.

Yakınlarının kendisi ile ilgilenen doktorun yanına gittiğinde doktorun “Beni meşgul etmeyin” diye niteleyerek başından savdığını da argüman eden Ark “Benim yakınım doktorun yanına gitti. İsmimi söylediği zaman “Ben onu bir numara çevrim taburcu ettim. Beni çalışır etmeyin. Benim işim var” dedi. Ondan bilahare da onun üzerine şikayette bulunduk. Şikayette bulunulduktan sonraları benimle ilgilenmeye başladılar” ifadelerini kullandı.

“17 defa faaliyetler ettiler”

Plastik Ameliyat Servisine gittiğinde da hastalığına aynı hal bulamadığını sözlerine ekleyen Ark “Beni 17 misil operasyon ettiler. Kolumda ameliyatların böylecene bibi daha kemiğim görünüyordu. Izdırap kapanmadı. Ortopedi doktoru plastik cerrahine gitmem üzere beni zorluyor. Gidiyorum, asistan bakıp ışık çekiyor ama doktor on paralık bakmıyor. Kemiğimin hasıl yeri çağ geçtikçe açılıyordu. Ondan bilahare İstanbul’a gittik. Orada birlikte faaliyetler ettiler. Karnımdan alınan doku ile kolumun görünen adına diktiler. Kolum bertilmek üzereyken ve kesilecekken İstanbul’daki tedavi sonrası kurtuldu fakat çarkıt işlevini çıktı göremiyor. Olayla ilişik davamız halen bitmeme ediyor” şeklinde konuştu.

“Bütün hayatımız karmakarışık oldu”

Yaşadıkları olaylardan âlem psikolojilerinin dahi bozulduğunun altını çizen eşi Dursune Ark, “Eşim tıpkı senedir çıkar yol kullanıyor. Vücudu çıktı kendini bıraktı. Bellek pıhtılaştı bacakları tıkandı. Zaman esasen kontrole geldik. Araştırma yapılacak diyerek. Psikiyatriye gittik. Benim birlikte imdi psikolojim bozuldu. Haddinden Fazla uğraşıyoruz. Per bakımsız olduk. Aynı inşaata başlamıştık eşim kaymakamlık yapınca o da az kaldı. Bütün hayatımız allak bullak oldu” diye niteleyerek konuştu.

Share: