Çocuklarda şalter bozukluğuna dikkat… Müzakere bozukluklarını ayn ardı buyurmak risk oluşturuyor

Çocuklarda vasıta bozukluğuna ilgi… Istişare bozukluklarını ayn ardı buyurmak riziko oluşturuyor

KOCAELİ – Çocuklardaki meşveret bozuklukları ve gecikmeleri üstüne ebeveynleri uyarıcı uzmanlar, miftah bozukluklarına ilgi çekti. Bu sorunun ayn ardı edilmesi halinde çevresine vabeste şekilde büyüyen çocuklarda iş geriliklerinin arttığını belirten Ruh Bilimsel Müşavir Zeynep Alemdar, “Dallar ismine tepki vermiyorsa, sözcük çıktıları yoksa yahut çevreye karşı duyarsız kalıyorsa o devir ailenin harekete geçmesi gerekmektedir” dedi.

Çocukların ağızından çıkan evvel kelimeler ebeveynleri amacıyla kırat biçilemez. Fakat çocukların er yaşlardaki müzakere bozukluklarını ve gecikmelerini ayn ardı gitmek ve zamana ulaştırmak, nazik riziko oluşturuyor. Temas çocuğun aksiyon süreci ayrımlılık gösterirken, ailelere büyük görevler düşüyor. Alelhusus ebeveynlerin çocukları dikkatli bir şekilde izlem etmesi gerekiyor.

“Çocuk konuşmaya başladığında, bir tane kelimeyle bize bir nice şeyi anlatmaya çalışıyor gibi”

Çocuklardaki danışma bozukluğu ve geriliğin doğumdan itibaren izlem edilmesi gerektiğini tamlayan Atlantis Özel Eğitim Bilimi ve Rehabilitasyon Merkezi’nden Psikolojik Danışman Zeynep Alemdar, çağa kendini evvel kendisine feryat figan rapor etmeye çalışır. İsteklerini ve ihtiyaçlarını ağlayarak çevresine anlatmaya çabalar. Henüz sonrasında babıldama dönemi dirimlik 6-7 kamer süren bu dönemde çağa hecelerle gürültülü çıkarmaya başlar. Ortalama 1 yaşına geldiğinde ise söz çıktıları vermeye başlar. Söz Gelişi asıl, ağababa, ata gibi sözcükler söyler. Bala konuşmaya başladığında aslında yegâne kelimeyle bize bir nice şeyi anlatmaya çalışıyor türlü. Eğer yavru gelişimi normalinin dışında performans sergiliyorsa söz gelişi ismine aksülamel vermiyorsa, lafız çıktıları yoksa veya çevreye cebin duyarsız kalıyorsa o antlaşma ailenin harekete geçmesi gerekmektedir” dedi.

“Bebekler averaj 1 gözyaşı civarına geldiğinde bibi daha lügat çıktısı yoksa harekete geçilmelidir”

Bebeklerin elan biraz aylıkken annesinin sesini tanıyıp aksülamel verdiğini anlatım fail Önder, “Çevresel faktörler bebeklerin ilgisini çekmeye başlar. Eğer çevresel faktörlere bebeklikten itibaren duyarsızsa ismine tepki vermiyorsa, hiçbir şekilde ailesi ve çevresi ile iletişime geçmiyorsa aileler özen etmelidir. Bebekler sayı farkı 1 yaş civarına geldiğinde hala henüz sözcük çıktısı yoksa ve çevreye alakasızlık hala elan devem ediyorsa harekete geçmekte fayda var” diye niteleyerek konuştu.

“Esenlik taraması ve özel eğitimin eş anlı namına ilerlemesi gerekiyor”

Çocuklarda vasıta bozukluğu tanısı konulduğundan itibaren, hem sağlık taramasının hem dahi hususi eğitimin gelişigüzel yapılması gerektiğinin altını çizen Alemdar, “Maalesef kim aileler genelde afiyet taramasından bebeklerini geçirip, hususi eğitimi dal plana atıyor. Bu az çok kavisli ayrımsız yaklaşımdır. Hem sağlık taraması hem birlikte özel eğitimin senkronik olarak ilerlemesi gerekir. Tanılama aldıktan sonradan özel eğitime görmek, erken müdahaleyle, pahal ve akıllıca eğitime berenarı büyük. Fert çevresi ile iletişim kuramadıkça, çevreye tutkun oldukça hareket geriliği göstermeye başlar ve zat hareket yaşının az çok gerisinde başarım sergiler” şeklinde konuştu.Share: