Çiftlikköy Belediyesi, Eş Yoluyla Zirai Kalkınma Projesi’ni hayata geçiriyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2022 Yılı Toplumsal Gelişmeyi Terviç Programı (SOGEP) çerçevesinde Yalova’üstelik 3 proje kabul edildi.

İl Özel İdaresi’nin “Üzümsü Meyvelerle Yalova’birlikte Dağ Bayır Kent Elele” projesi, Çiftlikköy Belediyesi’nin “Kadın Yoluyla Zirai Kalkınma” projesi ve Altınova Belediyesi’nin “Ortaya Koymak Bizden Felah Bitkilerden” projesi Yalova Valisi Muammer Erol’un başkanlığında düzenlenen imza töreninde tanıtıldı.

Çiftlikköy Belediyesi Proje Ofisi tarafından hazırlanan “Karı Eliyle Zirai Kalkınma” projesine Çiftlikköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’bile paydaşlık ediyor. Projenin genel amacı; Çiftlikköy’bile zinde, sakat ve eş işsizlerin ilçenin öne sâdır elektrik alanlarından olan ziynet bitkiciliği ve besin el işi alanlarında yeteneklerinin artırılarak aksiyon gücüne ve içtimai hayata katılımlarının sağlanması yönünde olacak.

1 Milyon 776 bin 762 TL bütçesi olan proje hakkında vukuf veren Çiftlikköy Şehremini Ulu Meram Silpagar, şunları kaydetti:

“Projeyle karı, güre ve engellilerin hisse senedi gücüne katılımları ve sosyo-konuşu düzeylerinde iyileştirmeler gerçekleştirilerek sosyal hayata katılımları amaçlanmıştır. Bu bağlamda projenin hususi amaçları aşağıda listelenmektedir: Yalova üstelik ziynet bitkisi sektöründe avrat, canlı ve engelli istihdamının artırılması, Proje çerçevesinde gerçekleştirilen istihdam neticesinde kişilerin ve ailelerin sosyoekonomik düzeylerinin iyileştirilmesi, Kurulacak kurutma tesisi ile çiftçilerin depolamadaki yetersizliklerden kaynaklı iz kaybı zararlarının giderilmesi Kurulacak olan ildeki biricik erişilebilir özellikli limon bahçesi ile özürlü bireylerin birlikte yetişek görmesi ve yegâne başlarına vakit geçirip sosyalleşebilmelerine imkan sağlanması Düzenlenecek eğitimlerle ilçedeki aylak kişilerin süs bitkisi alanında mesleksel bilgelik ve becerilerinin artırılması, Düzenlenecek eğitimlerle hedef grubun süs bitkisi alanında istihdam edilebilirliğinin artırılması, Bezen bitkisi sektörünün gerekseme duyduğu personel ihtiyacının azaltılması, Proje sonrasında seralarda belirli zamanlarda düzenlenecek olan eğitim bilimi ve atölyeler ile çalışamayacak olanların bile sosyalleşmesine ve rehabilitasyonuna imkan sağlanması olacaktır.”

Proje çerçevesinde 2 sayı ser kurulacağının altını çizen Komutan Silpagar, hep 400 metrekare büyüklüğünde olacak seralardan yılda 30 ton kurutulmuş sonuç ve sebze üretileceğini anlatım etti. Seralarda toplanmış 19 kişinin istihdam edileceğini dile getiren Başkan Silpagar 10 avrat, 5 taze ve 4 engelli istihdam yaratılacağını söyledi.

Vali Yaşamış Erol’un başkanlık ettiği imza törenine proje iştirakçileri olan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Beklenti Yılmaz, Çiftlikköy Şehremini Ulu Gaye Silpagar ve Altınova Belediye Başkanı Mütehammil Oral’ın yanı sıra Yalova Uray Komutan Vekili Mustafa Islakkarga, İl Umumi Divan Başkanı Hasan Soygüzel Yalova İl Ekincilik ve Ormancılık Müdürü Suat Parıldar, Ev ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin, Şark Marmara Kalkınma Ajansı Umumi Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, AYRAÇ Yalova Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Kasıt Özkan amade bulundu.

Atılan imzaların arkası sıra Yalova Valisi Muammer Erol, projeleri üreten tamam hava yetkililerine tek biricik teşekkür ederek Yalova’daki kazanımların umum hızıyla devam ettiğini söyledi. – YALOVA

Share: