CHP’li vekilden hükümete çağrı: Bingöl ve Tunceli de afet bölgesi ilan edilmeli

Cumhuriyet Altını Halk Partisi (CHP) Elazığ Saylav Gürsel Erol, partisinin Bingöl mülk başkanlığını müzakere etti. Tümen binası uğrunda yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, ileriki süreçte bili adamlarının yaptığı değerlendirmeler ve yorumlarda bölgede yeni ayrımsız deprem beklentisinin olduğunu anımsatan Erol, Bingöl’deki binaların yüzdelik 50’sinin tehlikeli hasarlı ve riskli olduğunu söyledi.

“BİNGÖL’DEKİ BİNALARIN YARISI AĞIR HASARLI”

Bingöl’ün birlikte bir zaman önce kıran bölgesi iller arasına alınması gerektiğini tabir fail Erol, “Bingöl’deki binaların yüzdelik 50’si ağırbaşlı hasarlı ve riskli, bu süreçte Bingöl’ün da kıran bölgesi car edilmesiyle ilgilendiren havza milletvekillerinin dahi iradesi ve desteği olacak ki, bu sorunu ahali birliğiyle çözelim. Buradaki amacımız bu konuyu yöntem malzemesi yapmadan iktidarı ve muhalefetiyle insanları politik düşünceleri, inançları, değerleri hangi olursa olsun Bingöllünün evinde bayındır uyuması amacıyla, Bingöllülerin sorun yaşamaması amacıyla Bingöl’ün biran önceki facia bölgesi car edilerek önleyici tedbirlerin alınması kırıcı hasarlı binalar yıkılarak yerine TOKİ eliyle yıpranmamış konutların yapılması vatandaşlarımızın fert ve mal güvenliğinin alınmasıdır” dedi.

“TUNCELİ’Yİ ELAZIĞ’DAN AYRI GÖRMEYİZ”

Bingöl’ü ve Tunceli’yi Elazığ’dan ayrı görmediklerini ifaden Erol, “Elazığ milletvekili yerine Elazığ’ın kıyamet bölgesi zar edilmesi ile ilişik talebimizi gündeme getirirken, yalnızca Elazığ değil Bingöl’ü ve Tunceli’yi birlikte kıran bölgesi car edin çünkü bu illerinde mutlak ve katiyetle afet bölgesi car edilerek yasaklayıcı tedbirlerin alınması lazım. Ayrıca 2003 ve 2005 yılında yaşanan depremler sonrasında burada 3 bin, 3 bin 500 civarında hasarlı çatı tespit edildiği halde daha bilahare bürokratların devreye girmesiyle bu hasarlı binaların yapımından vazgeçilmiş, bununla ilişkin birlikte mecliste soru önergesi vereceğiz ve konuşmalar yapacağız. Bingöl’deki cemi yurttaşlarımızın birey güvenliğiyle, mülk güvenliğiyle dirlik ortamında evlerinizde oturabilmeniz için, hâl, keder yaşamamanız için, yıpranmamış bir Maraş’ı, eskimemiş benzeri Hatay’ı, yeni ayrımsız Malatya’yı, bakir ayrımsız Adıyaman’ı yaşamamanız için biz elimizden gelen bilcümle desteği vereceğiz. Cumhuriyet Altını El Partisi olarak yanınızda olacağız, amma bunu tıpkı politik materyal yapmadan ilinizin milletvekilleriyle görüşerek onların bile bu konudaki duyarlığını biliyorum, onlar de isterler ki zat illerinde hakeza aynı sevgili yaşanmasın, Can kaybı yaşanmasın, dünyalık kaybı yaşanmasın. O arkadaşlarımızla birlikte görüşerek ve süreci izlem ederek Bingöl’ün ve Tunceli’nin facia bölgesi ilan edilmesi, engelleyici tedbirlerin alınması vatandaşımızın duygusal ve servet güvenliğinin korunmasına müteveccih devletin varlığını buraya yayımlamak üzere elimizden mevrut bütün sorumluluğu hesabına getireceğiz” diyerek konuştu.

Share: