CHP’Lİ EROL BİNGÖL VE TUNCELİ DE KIRAN BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ

CUMHURİYET Ahali Partisi (CHP) Elazığ Saylav Gürsel Erol, Kahramanmaraş merkezli depremleri hisseden ve sarsıntı riski olan Bingöl ile Tunceli’nin de facia bölgesi ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

CHP Elazığ Mebus Gürsel Erol, partisinin Bingöl ülke başkanlığını konuşma etti. Parti binası önünde yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşi sıra, ileriki süreçte olgun adamlarının yaptığı değerlendirmeler ve yorumlarda bölgede bakir benzeri yer sarsıntısı beklentisinin olduğunu anımsatan Erol, Bingöl’deki binaların yüzdelik 50’sinin aheste hasarlı ve riskli olduğunu söyledi. Bingöl’ün da bir zaman evvel facia bölgesi iller arasına alınması gerektiğini ifade eden Erol, Bingöl’deki binaların yüzdelik 50’si çetin hasarlı ve riskli, bu süreçte Bingöl’ün birlikte kıran bölgesi car edilmesiyle ilişkin kesim milletvekillerinin üstelik iradesi ve desteği olacak kim, bu sorunu ahali birliğiyle çözelim. Buradaki amacımız bu konuyu siyaset malzemesi yapmadan iktidarı ve muhalefetiyle insanları politik düşünceleri, inançları, değerleri ne olursa olsun Bingöllünün evinde bayındır uyuması için, Bingöllülerin sorun yaşamaması için Bingöl’ün biran geçmiş facia bölgesi zar edilerek önleyici tedbirlerin alınması aheste hasarlı binalar yıkılarak adına TOKİ yoluyla kullanılmamış konutların yapılması vatandaşlarımızın duygusal ve para güvenliğinin alınmasıdır? dedi.

‘TUNCELİ’Yİ ELAZIĞ’DAN AYRI GÖRMEYİZ’

Bingöl’ü ve Tunceli’yi Elazığ’dan ayrı görmediklerini ifaden Erol, ‘Elazığ saylav namına Elazığ’ın kıyamet bölgesi ilan edilmesi ile ilişkin talebimizi gündeme getirirken, sadece Elazığ değil Bingöl’ü ve Tunceli’yi dahi kıran bölgesi ilan edin çünkü bu illerinde kategorik ve nasıl kıran bölgesi zar edilerek önleyici tedbirlerin alınması lazım. Ayrıca 2003 ve 2005 yılında yaşanan depremler sonrasında burada 3 bin, 3 bin 500 civarında hasarlı çatı tespit edildiği halde elan sonra bürokratların devreye girmesiyle bu hasarlı binaların yapımından vazgeçilmiş, bununla ilişkin dahi mecliste soru önergesi vereceğiz ve konuşmalar yapacağız. Bingöl’deki birlik yurttaşlarımızın duygusal güvenliğiyle, para güvenliğiyle geçim içinde evlerinizde oturabilmeniz amacıyla, melal, endişe yaşamamanız üzere, kullanılmamış ayrımsız Maraş’ı, bakir tıpkı Hatay’ı, bakir tıpkı Malatya’yı, eskimemiş ayrımsız Adıyaman’ı yaşamamanız amacıyla tığ elimizden gelen bütün desteği vereceğiz. Cumhuriyet Altını Umum Partisi olarak yanınızda olacağız, amma bunu aynı siyasal gereç yapmadan ilinizin milletvekilleriyle görüşerek onların birlikte bu konudaki duyarlığını biliyorum, onlar de isterler kim kişi illerinde hakeza tıpkı sav yaşanmasın, Birey kaybı yaşanmasın, servet kaybı yaşanmasın. O arkadaşlarımızla da görüşerek ve süreci izleme ederek Bingöl’ün ve Tunceli’nin facia bölgesi zar edilmesi, önleyici tedbirlerin alınması vatandaşımızın birey ve dünyalık güvenliğinin korunmasına müteveccih devletin varlığını buraya haberdar etmek amacıyla elimizden mevrut bilcümle sorumluluğu yerine getireceğiz’ diyerek konuştu.

Share: