CHP’li Altay’dan Icra Vekili Nebati’ye: “Düzem Korumalı Mevduatı Beslemek Vatanseverlik İse Ego Yurtsever Değilim Kardeşim”

CHP Ekip Başkanvekili Engin Altay, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel’nin CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seviye korumalı yatırım eleştirisine cebin “vatanseverlikten uzak” sözlerine tepki gösterdi. Altay, “Kur korumalı mevduatı beslemek vatanseverlik ise ego vatansever değilim kardeşim. Böyle bir molekül gibi mi? Sayın Nebati! Vatanseverlik, bankaların karını yüzde 400 arttırıp; esnafı, çiftçiyi, kıytırık esnafı gömmek tek değildir. Vatanseverlik, Türk parasını dolar karşısında yerlerde süründürmek tek değildir” dedi.

CHP Kol Başkanvekili Açık Deniz Altay, TBMM’üstelik matbuat toplantısı düzenledi. Açık Deniz Altay’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“ÖZ ÜRETİCİSİ DERTLİ: Ankara’birlikte da yağmurlar bitti. Amma Ankara’evet balkı yağmurları yağmaya devam ediyor. Tayyip As’in memleketi Rize’den da veca yağmurları Ankara’evet sağanak şeklinde düşüyor. Çay üreticisi umumi namına çokça çorlu. Orada yaklaşık 25 bin karı var. Hemşin’den beni Ender Abat aradı, ‘adımını üstelik verebilirsin, derdimiz şu, tığ uzvi çay üretiyoruz. Ancak bu organik öz üreticileri adına bizim çayımızın yarısı fabrikalarda, beceriksiz, yönetimden, sıkıntılı personelden periferi çürütüyor, ‘tığ 25 bin aileyiz ve karşılık belli haziranda örgensel çayı teslim ettik, temmuzun böylelikle bizim hesabımıza tıpkısı para yattı. Paranın hangi olduğu belli değil, organik çayın fiyatını bilmiyoruz, güzeşte yıl böyle olmadı, temmuzun ortasında kıymet galiba oldu, demin yatan bir mülk var bu öndelik mıdır, ön ödeme midir ne olduğu anlaşılan değil, satılan çayın karşılığı hiç değil.’ Tayyip Mir Rizelilere tıpkı gaddar yap. Tiran üstelik etme. Adil ol, adaletli ol. Ender Bayındır’den mevrut bu feryada karşılık ver. Bu kontenjanı kaldır. Filhakika haddinden fazla eşsiz olan organik çayı bile çürütme.

KILIÇDAROĞLU ORTAYA KOYUYOR, DÜRÜST PARTİ ‘BİZ ZATEN ANCA YAPACAKTIK’ DİYOR: Erkek Eksiksizlik’in öngörüsü ve talebi çok geç bile olsa namına geliyor. Bir öngörü ve istek elan karşılanacak kabilinden duruyor. 6 yıldır Mösyö Eksiksizlik, dilinde tüy bitti, diyor kim; ‘askeri hastaneler ayrı bire bir iştir, Güneydoğu’da ısıdam çatışmalar var, orada yaralanan çocuklarımız var, kurşun yarası, şarapnel yarası, halk yapımı patlayıcılarla yaralanan kollar var, heybet hastanesindeki etibba bu konuda bu görevin gerektirdiği imkanlara tecrübeye eş değil, askeri hastaneleri bloke etmek hatalı.’ Erkek Eksiksizlik’in dilinde tüy bitti. Çokça şükür mazi Milli Defans Bakanı ayrımsız açıklama yapmış.

Daha güzeşte hafta Mösyö Kemal dedi kim, ‘GATA’yı açıp mehabetli ordumuza tasdik edeceğiz.’ Takkadak GATA değil, Bilkent’te dünyanın sunma mebzul iyileştirme merkezi var. Gazi, çorlu askerlerimiz için yapıldı. Ayağı kopan var, ayağına şarapnel girip çıkan var. Askeri hastaneler dünyanın temas yerinde var. Ayrı aynı düzlük, ayrı tıpkı ruh. Nihayet Milli Defans Bakanı ‘istek, dilek ve ihtiyaçlarımızı ilettik, Cumhurbaşkanımızın iradesi var, açacağız’ mealinde tıpkı açıklamayı çokça şükür yapmış. Gine akıllıca imdi ve bu hatadan geç dahi olsa dönülüyor olması böyle aynı iradenin Milli Savunma Bakanı eliyle ortaya koyuluyor olmasını memnuniyetle üstelik karşılıyoruz.

Bakanlar açıklama konusunda açıklama yapıyorlar. Kılıçdaroğlu öneri, tayin, çözüm ortaya koyuyor. AK Parti diyor ki ‘biz filhakika anca yapacaktık.’ Yapma evet?

NEBATİ ZAMAN HABERLERİ BİR İZLE MİLLET SİGORTASI ÖDEYEMİYOR: Nureddin Bitkisel, Kılıçdaroğlu sizi dinlemiyor dahi senin reisin diyordu evet hani ‘aldığın nefese büyüklüğünde seni izliyorum’ diyerek. Kamu namına olan bu. Ama Kılıçdaroğlu’nun önerilerini sizin tehirli adına, fire olarak yerine getirmenizden birlikte bir şikayetimiz namevcut. ÖTV arttırmaktan bahsediyor. Bitkisel bugün haberleri tıpkı izle budun zorunlu trafik sigortasını ödeyemez ayla mevrut. 10 yaşındaki arabanın mecburi trafik sigortası 2000 teklik olmuş. Beyefendi ÖTV arttırmaktan bahsediyor. Bakanları beraber tıpkısı sevimlilik, şirinleşme modası aldı başını gidiyor.

SAYIN NAZIR BU VATANDAŞ HANGİ BIRDENBIRE NASIL YAŞASIN: Maliye Bakanımız müzikli klip yapmış. Çokça fena hâlde. Millet dem ağlıyor. Maliye Bakanı neredeyse zil takıp oynatacak tıpkı müzikli görümsetme yapmış. Keyif Bakanımız birlikte anı yaşa diye niteleyerek bir tweet atmış, İngilizce yazmış tabi bunu. evet hatıra yaşayalım dahi yaşayacak hal kalmadı. Söylüyorum, Çankaya’daki oturan hastaya Haymana’dahi termin veriyorsun. Sayın Bakan bu vatandaş hangi ajanda elbette yaşasın? Tatlılık etme yarışından vazgeçsinler. Millete biraz bakım edebilmenin yolunu arasınlar. Milletin hayatını rahatlatmanın yolunu ve çözümünü üretsinler.

Ekonomi talimatla yönetilmeye çalışılıyor. Talimatla batırılan tutum, talimatla ayağa kalkmaz Erdoğan. Bu ekonomiyi sen, akşam ezanı yattın umut gördün, sabah hayata geçirdin. Nema etmen para şişkinliği son kehanetini tek iktisadi bilimsel verisi yanı olmayan karşılığı olmayan ayrımsız kehaneti hayata geçireceğim diyerek, Türkiye ekonomisini batırdı. ve demincek bunu talimatla düzelti peşindesin.

TARIM KREDİ MARKETLERİN ÖNÜNDEKİ KUYRUKLARINDAN GUSTO Mİ ALACAKSIN: Ete yüzdelik 35 tenzilat yapılacak, nerede yapılacak, Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde. Kimesne müfit demez. Hatırlayalım, hangi vardı? Sıralama mir kuyrukları açtılar, çadırlar kurdular. Millete çadırlarının önünde sakim domates ve soğan kuyruğuna soktular. Demin şu mu olacak? Türkiye’deki kül marketlerin yüzdelik 1’i birlikte birçok yerde dahi sıfır tarım kredi kooperatifi marketleri üzerinden ette bire bir indirim mi sağlamış olacağız? Ekincilik itimat marketlerin önündeki kuyruklarından gusto mi alacaksın? Bunu etme demem. Bunu yapacağına besleneceği üreticiyi, çiftçiyi üretim aşamasında desteklersen henüz ferah gayrimümkün mı? Böyle destekten anladıkları şu; zenginsen, fehamet seni destekler, Erdoğan senin işlerini kolaylaştırır, zenginliğine baylanlık yemlemek için herhangi bir öz yapılır.

GEÇEN SENE 33 MİLYAR KAR EDEN BANKA BU SENE 169 MİLYAR KAR EDİYOR: Tıpkısı kur korumalı mevduatta olduğu kabilinden. Birileri zenginleşti ve düzem korumalı mevduatla zenginlere denildi ki ‘sizin zenginliğimizi sürdüreceğiz, ‘döviz artar’, zaaf ika senin paran korunacak.’ Zenginin parası korunuyor… Bankaların eş patladı. Yurttaş sav yaşıyor, dizge kıygın. Bankalar geçtiğimiz 6 ay hangi kazanmış biliyor musunuz? 2021’in ocak ile haziran ayı arasında bankaların ocak hangi büyüklüğünde biliyor musunuz? Bütün bankaların ev 33 milyar. Evet bu yıl hangi reşit? 2022’nin 6 ayında 169 milyar kar etmiş. Banka zararına çalışmaz tükenik da yüzdelik 400 kar etmiş. Nasıl olacak bu? Güzeşte yıl 33 milyar kar eden vezneci bu yıl 169 bilyon kar ediyor.

KUR KORUMALI MEVDUATI BAKMAK VATANSEVERLİK İSE EGO YURTSEVER DEĞİLİM: Düzey Korumalı Mevduat’a mülk yatıran zenginlere devletimiz, algı indirimi karışma, 57 milyar mülk ödemiş yeni parayla, çarkıt parayla katrilyon. Ondan bilahare dahi Bay Kemal ‘çiftçi, savmak, memur, mektepli, emekli, süt, çap, değim, adalet’ deyince Sayın Nebati ‘seviye korumalı mevduata alın geçmek vatanseverlikten ırak bire bir yaklaşım’ eylemek gibi aynı gaf içine giriyor. Düzem korumalı mevduatı bakmak vatanseverlik ise ego yurtsever değilim kardeşim. Böyle aynı öz mümkün mi? Zenginin servetini yüklenmek üzere fakirden alıp zengine yüklemek vatanseverlikse, ego vatansever olmam. Bana ne zenginden. 85 milyon soylu erki sav yaşıyor beyefendi. Türkiye’da 500 bin ocak hayatından mutlu, anlayışsız artan 22 milyon ocak, inim inim inliyor, senin kusurlu tutum politikalarından. Vatanseverlik 85 milyonu düşünmektir. Sayın Nebati vatanseverlik bankaların karını yüzde 400 arttırıp esnafı, çiftçiyi, sıradan esnafı kirletmek hiç değildir. Vatanseverlik, Türk parasını dolar karşısında yerlerde süründürmek tek değildir. Bunun da altını çizelim.

EVET SENİN BUNLARDAN HABERİN NAMEVCUT YA DE MİLLETLE DALAVERE GEÇİYORSUN: BERABER beyefendi büyük ekonomi profesörü Erdoğan cemi adına söylediğini söyleyip şöyle tıpkı konu etmiş. ‘Ekonomi programımızın hangi büyüklüğünde doğru olduğunu, yaşanan herhangi bir gelişmeyle görülüyor.’ Hangi doğruluğu bu evet? Söz Gelimi sav namevcut olsa böyle tıpkısı konu edilmez. Demincek Erdoğan’a buradan soruyorum. Hani bire bir Suret Bankası var. Haddizatında mahalle muhtarı olması gereken ama senin 6 ayda aynı başkanı değiştirdiğin. Herhalde Erdoğan’ın şu üç husustan haberi bulunmayan. Olsa böyle ayrımsız laf edilmez. Minval Bankası sene sonu beklentileri var. Bu yıl sonu itibariyle dolar zayıf beklentisi 19.65 oldu Erdoğan. Dolar arık daha da yükselecek. ‘Dolar henüz birlikte artacak’ dedi; Erdoğan, ‘ herhangi bir molekül çokça ongun’ diyor. Yıl sonu tüfe beklentisini senin Biçim Bankan 70 buçuğa çıkardı. ‘Akan kilitsiz küreksiz düşecek’ diyordunuz. Cari kemiksiz yılın önce 6 ayında yüzde 142 artmış.”Share: