Chp, Bik’in Gazetelere Uyguladığı Cezalar İçin Divan Araştırması İstedi.

CHP, Matbuat İlan Kurumu’nun (BİK) gazetelere verdiği cezaların araştırılması amacıyla Divan Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi. Sedir araştırı önergesini hazırlayan CHP Eskişehir Saylav Utku Çakırözer, “1961 yılında resmi ilanların adil tıpkısı şekilde gazetelere dağıtılması amacıyla kurulan Matbuat İlan Kurumu, gazetelere müteveccih nahak, hukuksuz cezaları zımnında imdi ‘Matbuat İnfaz Kurumu’na dönüştü. Hele gerçekleri yazan, nüfuz ve nüfuz yöneticilerine müteveccih tenkidî haberlere tahammülü olmayan BİK, iktidarı öven gazetelere dahi zar dağıtan kurum haline dönüştü. Bu hukuksuzluk Divan’te açık tıpkısı şekilde araştırılmalı” değerlendirmesini yaptı.

CHP, BİK’in 3 yıldır resmi ilan cezası uyguladığı Cihanşümul Gazetesi’nin car hakkını ağız ağıza kaldırmasının arkası sıra aralarında Sözcü, Cumhuriyet Altını, Birgün, Eskimemiş Asya, Bıçkın gazetelerinin da bulunduğu ‘gazetelere keyfi ve hukuksuz zar akçakesme cezaları’ üzerine TBMM’da araştırı komisyonu kurulmasını istedi. CHP Eskişehir Milletvekili Yengi Çakırözer araştırma önergesinde şu değerlendirmeyi yaptı:

“BİK seçimler yaklaşırken el gerçeklerden agâh olamasın, muhalefetin sesi duyulmasın diyerek basın özgürlüğünü yok ediyor, gazetelerin hakkını, hukukunu gasp ediyor. Hem da Kanunuesasi Mahkemesi’nin gazetelere car cezalarına yönelik verdiği doğruluk ihlali kararına rağmen! Yetmiyor, Meclis’te bu hukuksuz cezalara, kurumun gazetelere ayırdığı zar bütçesine ilgili verdiğimiz sorulara da karşılık vermiyor. Çıktı bu ülfet tanımamazlık, bu adaletsizlik serencam bulmalı. Basın özgürlüğü ve selen alma hakkımızın önündeki sunma balaban engellerden biri olan bu haksız cezaların ortadan kaldırılması ve BİK’in bu keyfi yetkisinin sınırlandırılması için Sedir’te derhal ayrımsız araştırı komisyonu kurulmalı. Bu keyfiyeti, bu hukuksuzluğu Meclis araştırmalı

“HUSUSIYET TANIMAMAZLIK SÜRÜYOR”

Eylül 2019’birlikte Evrensel Gazetesi’nin resmi zar ve reklam yayımlama hakkını durduran Matbuat İlan Kurumu, aldığı sonuç kararla gazetenin car ve reklam yayımlama hakkını tümüyle nakız etti. Kararın peşi sıra kurumun Birgün, Cumhuriyet Altını, Sözcü, Değişmeyen, Kabadayı, Yeniçağ ve Eskimemiş Asya’nın üstelik aralarında bulunduğu gazetelere verdiği cezalar ile AYM’nin bu cezaları ilgilendiren verdiği adalet ihlali kararı yeniden gündeme geldi. AYM daha geçtiğimiz günlerde Matbuat İlan Kurumu’nun gazetelere car cezalarını ‘matbuat ve rapor özgürlüğü ihlali adına’ değerledirdi.  Gerekçeli kararında bu hukuksuzluğa, kurumun tecziye aracına dönüştüğüne ilgi çekti ve kanuni aranjman üzere kararı TBMM’ye gönderdi. Daha kararın mürekkebi kurumadan BİK Cihanşümul Gazetesi’nin zar hakkının tamamen elinden alıyor. AYM kararı ortadayken, Basın İlan Kurumu bu kararları elbet alabiliyor? Bu hususiyet tanımamazlık nereden geliyor?

“TABUR GRUP DAĞITILAN GAZETELER NE TEZ UNUTULDU?”

BİK gazetenin car hakkının iptal edilmesine ilişkin ‘toplu ceride alımları ile kurumların gazete aboneliklerini’ esbabımucibe olarak gösteriyor. Bu kararı veren BİK kamu kurumlarında, benzinliklerde bağlam bent, küme grup dağıtılan iktidara mail gazeteleri ne acele unuttu? Türk Çekicilik Yolları’nda dağıtılan gazeteleri hangi çabuk unuttu? Bunlara bozukluk patırtılı çıkarmadı?

“GERÇEKLER ÖĞRENİLMESİN, MUHALEFET DUYULMASIN İSTİYORLAR”

Matbuat İlan Kurumu andıran seçim arifesinde gene iktidarı müzaheret etmek amacıyla Birgün, Sözcü, Cumhuriyet, Evrensel, Yeniçağ, Yeniasya, Karar ve Yürekli gibi gerçekleri yazan gazetelere ukubet kesiyor! Neden? Ahali bu iktidarın yaptığı yanlışlardan malumat sahibi olamasın diye niteleyerek? Niye? Ahali gerçekleri öğrenemesin diye! Muhalefetin sesi duyulmasın diye.

“SORULARI BIRLIKTE YANITLAMIYOR”

Bu yılın ilk aylarında Sedir’te Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle istifham önergesi verdik. O soru önergesinde ‘2021 yılında Basın İlan Kurumu eliyle resmi car ve reklam kesme cezası verilen gazeteler hangileridir? Kurumun gazetelere reklam ve zar dağıtımı için ayırdığı bütçe hangi kadardır? Evrensel ve Eskimemiş Asya gazeteleri hangi antlaşma ilan almaya başlayacaktır?’ gibi soruları sorduk. Amma sorularımıza dahi karşılık verilmedi. Verdiği tek karşılık ‘Matbuat İlan Kurumu resmi ilanları, gazetelerin ne düşünce ve düşüncede im yaptığına bakmaksızın, 195 çevrilmiş Basın İlan Kurumumun Teşkiline Dair Kanun ile Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Kesiksiz Yayınlar Yönetmeliğinde tamlanan asıllar ve esaslar çerçevesinde gazetelere dağıtmaktadır.’ Ağız Ağıza geçiştirme yanıtlar. Ağız Ağıza dubara! Hangi şeffaflık ne sıdk! Hiçbiri kalmamış.

“MECLİS’TE KOMİSYON KURULSUN”

1961 yılında resmi ilanların adaletli bir şekilde gazetelere dağıtılması için kurulan Basın İlan Kurumu, gazetelere müteveccih nahak yere, hukuksuz cezaları zımnında çıktı ‘Basın İnfaz Kurumu’na dönüştü. Hele gerçekleri yazan, kuvvet ve iktidar yöneticilerine yönelik eleştirmeli haberlere tahammülü olmayan BİK, iktidarı öven gazetelere da ilan dağıtan alım haline dönüştü. Basın özgürlüğü ve fen kabul etme hakkımız için artık bunun önüne geçilmesi geçişsiz. Meclis’te derhal bir araştırma komisyonu kurulması üzere CHP namına önergemizi vereceğiz. Bu hukuksuzluk Meclis’te net ayrımsız şekilde araştırılmalı.”

Share: