Cenup Afrika Cumhuriyeti daha çok ecnebi ilmek görevlilerine mücahede izni vermeyecek

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yabancı uyruklu diyanet görevlilerine bundan böyle düzentileme izni yahut daimi durma izni verilmeyeceği bildirildi.

İçişleri Bakanı Aaron Motsoaledi, Malavi kökenli Hristiyan nasihatçi Stepherd Busihiri üzerine ölçülü meclis soruşturmasında yaptığı açıklamada, artık yabancı uyruklu ilmek görevlilerinin emek ve daimi tevakkuf izni başvurularının el işi alınmayacağını belirtti.

Motsoaledi, yabancı diyanet görevlilerin fakat hareket yapabilen ziyaretçi statüsünde ülkeye gelebileceklerini tabir ederek, “Bu başkalık, ecnebi din görevlilerinin daimi ikamet statüsünde kafile etmelerini bundan sonra imkansız hale getiriyor.” dedi.

Bushiri meselesi

Güney Afrika’dahi kurulan ve Afrika çapında on binlerce takipçisi bulunan Aydınlanmış Hristiyan Buluşması Kilisesi’nin kurucusu olan Bushiri, tecavüz, dolandırıcılık, yağız para aklama ve göçmen yasasını ihlal suçlamalarıyla 2019’dahi tutuklanmıştı.

Bir yıl sonra eşiyle birlikte kefaletle başıboş bırakılan ve yasa dışı yollardan ülkeyi infirak eden Bushiri, bodur aynı müddet sonradan Malavi’bile yakalansa birlikte gene serbest mevdu, Güney Afrika’nın iade talebi de Malavi Faziletli Mahkemesi marifetiyle reddedilmişti.

Bushiri’ye yasa dışı yerleşme izni verdikleri şüphesiyle gâh devlet görevlileri üzerine soruşturma başlatılmış, ense düzey ayrımsız çıkışlı açığa alınmıştı.

İçişleri Bakanlığının ecnebi diyanet görevlileri hakkında aldığı bu kararda, Bushiri vakasının aracısız etkisi olduğu düşünülüyor.

Share: