Çeltek haberi… Sivaslı patika lisesi öğrencileri Bingöl’de hayatiyet üretimine tanıklık etti

Sivas Atatürk Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesinde faziletkâr yüklülük sistemleri eğitim düz 17 öğrenci, Bingöl Dun Kaleköy Barajı ve HES Bir Yenilenebilir (Hibrit) Ruh Üretim Tesisi’ni gezdi.

Çamlıbel Zindelik Dağıtım AŞ’den (ÇEDAŞ) yapılan açıklamaya göre, erke sektörünün kalifiye eleman ihtiyacına hal giysi, zinde istihdamına katkı sunmak hedefiyle 2018 yılında hayata sabık Enerjinin Yıldızları Projesi’nin öğrencileri, maharet geziler ile elektriğin üretimine yerinde tanıklık ediyor.

Proje kapsamında 2018-2019 yetişek-öğretim yılından Sivas Atatürk Mesleki ve Beceri Küçük Asya Lisesinde Faziletli Gerginlik Sistemleri Dalı’nın kurulmasına bindi olan ve kılgısal dersler için laboratuvar oluşturan ÇEDAŞ, bu sene birlikte 12. sınıf öğrencilerine hususi benzeri gezi düzenledi.

Efdal Gerilim Sistemleri Dalı’nda terbiye gören ve benzeri zamanda ÇEDAŞ’ta staj eden 17 öğrenci, Bingöl’deki Bayağı Kaleköy Barajı ve HES Mürekkep Yenilenebilir (Hibrit) Cümbüş Istihsal Tesisi’nde, yenilenebilir enerjinin istihsal aşamalarını yerinde görme fırsatına sahip oldu.

Gezi süresince öğrencilerle olan ÇEDAŞ Umumi Müdürü Niyazi Alev, elektrik üretiminde yenilenebilir kaynakların öneminin seçme sabık dönme arttığına ilgi çekerek, “Biz bile gelecekte meslektaşımız olacak öğrencilerimizin yenilenebilir enerji kaynaklarından ruh üretimini, melez modeli durumunda gösterelim istedik. Bingöl’birlikte 2020 yılında üretime geçen Bayağı Kaleköy Barajı ve HES Birleşik Yenilenebilir Zindelik Istihsal Tesisi’nde öğrencilerimiz sistemin pekâlâ işlediğini yerinde görme ve inceleme fırsatı buldu. Eminim ki arkadaşlarımız sahadaki bu dersi hayatları boyunca unutmayacak ve profesyonel emek hayatına girişim attıklarında faydasını görecekler.” ifadelerini kullandı.

Share: