Çarpma vücudun neresine yapılırsa bildirme çokça çığlık verir?

İngiliz biyoloji öğretmeni Natalie Wilsher’mağara kolunda ayrımsız Albert Einstein dövmesi var. Ayaklarına, halk ve fut bileklerine birlikte dövmeler yaptırmış.

Bu dövmeler içre yer çok canını yakıcı ayağının konusunda ve bileklerine yaptırdıkları olmuş.

BBC’nin “Bana bire bir ders ver” isimli podcast yayınına konuşan Wilsher, “Dağ bedenimizin kendisini koruması üzere kullandığı benzeri posta. Duyularımız acıyı taharri ediyor” diyor.

Wilsher, “Yağ dokusunun bir iki olduğu ve asap uçlarının bundan sonra bulunduğu noktalara darp yapılırken insanın canı çıktı yanıyor” diye niteleyerek konuşuyor.

Ayak ve bukanak bileklerinin yanında bacakkalemi, koltuk altları ve ciğer kafesi birlikte adam bedeninin genişlik acıya duygulu noktaları arasında.

İğne yapılan bölgedeki sinirlerin beyine kırıcı sinyalleri gönderdiklerini rapor eden Wilsher, benzeri kişinin dövme yaptırma sürecine yaklaşımıyla bire bir diğerininki arasında farklar olacağını söylüyor.

“Tabii ki her insanın çığlık eşiği değişik” diyor.

Tarihteki evvel dövme

Tarihte aşina geçmiş dövmeye Ötzi evet da Buzadam adına anılan, 1991’bile İtalyan Alpleri’nin ücra bir noktasında keşfedilen ve 5 bin yıldan ince müddet donmuş halde kaldığı hesap pusulası edilen benzeri mumya üzerinde rastlanmıştı.

Wilsher, “Ötzi’nin dövmeleri çokça tezyifkâr ve belirsizdi. Noktalar ve çizgilerden oluşuyordu. Antropologlar bunun esasta tıbbi gerekçelerle mamul bire bir zümre akupunktur olduğu kanaatine varmıştı,” diyor.

O dönemde dövmenin deride açtığı yaraların şüphesiz otama edildiğini düşkünlük ettiğini belirten Wilsher, yaraların ağız ağıza iyileşmesinin belki dahi aylarca sürdüğünü oranlama ediyor.

Wilsher, “O dönemlerde, Taş Devri’nde, Bronz Çağı’nda bu dövmeleri yapabiliyor olmaları ve bu süreçte hastalığa yakalanmamaları dayanılmaz bir husus. Bu bilgiye ve donanıma sahip olmaları haddinden fazla mucize,” diyor.

Dövmeler devir içerisinde insanların öz hikayelerini terennüm etmek için seçtikleri benzeri sefer üstelik oldu.

Dirim Bilimi öğretmeni Wilsher, “Mitolojiye bakarak Kabadayı James Cook 18’inci yüzyılın sonlarında Pasifik Okyanusu etrafında seyahat ederken farklı dövmeleri olan bir nice insana rastladı. Bunu gören gemideki tayfanın yüzdelik 90’ının bu seyahatlerini anlatan dövmeler yaptırdıkları söylenir,” diyor.

İngiliz donanmasındaki denizciler üstelik bu geleneği sahiplendi ve seyahatlerini resmeden dövmeler yaptırmaya başladı. Bu dövmeler lüzum ve baruttan oluşan bire bir karışımla yapılıyordu.

19’uncu yüzyılın sonlarında, Thomas Edison’un yazıcısı esas alınarak geliştirilen çarpma makineleri kullanılmaya başlandı.

Wilsher, bu makinenin 1875’te yapıldığını ve o günden bugüne de çokça değişmediğini söylüyor.

Bu makineler koca derisini dakikada 50 ila 3 bin kere iğneleyebiliyor.

Vücudun arz balaban organı

Deri kayırıcı vücudunun yer şişman organı ve insanın ağırlığının kestirmece yüzdelik 50’sini oluşturuyor. Derinin en üst tabakası temas 28 günde bir yenileniyor.

Peki ama cilt yenilenince vurma mürekkebi bozukluk silinmiyor?

Biyoloji öğretmeni Natalie Wilsher, derinin üç katmanı olduğunu söylüyor: kayırıcı tabakadaki epidermi; damarların, ter bezlerinin, foliküllerin ve sinirlerin olduğu mutedil tabakadaki dermi; ve bildirme içteki, sunu rehavet ve derinin en besili olan tabakası olan hipodermi.

Wilsher, “Dövmenin mürekkebi dermiye enjekte ediliyor kim burada acıyı muayene fail sinirler var. Dövmeler cilt yenilenince silinmiyor zira derinin orta tabakası epidermi vasıtasıyla korunuyor,” diyor.

Dövme mürekkebinin dermiye enjekte edilmesiyle, beynin “Aman Tanrım, yaralandım” mesajı aldığını, bunun konusunda bu noktaya akyuvarlar yolladığını ve akyuvarların bile mürekkebi tüketerek içki akışına göndermeye çalıştığını söylüyor.

Ancak bileşik pigmentleri çok nazik olduğu üzere bunun tür olmadığını ve mürekkebin silinmediğini belirtiyor.

Natalie Wilsher, “İşte bu yüzden dövmeler kalımlı oluyor ve epiderminin üzerinden onları görebiliyoruz,” diye konuşuyor.

Share: