Çankırı’nın anılmış kavunu tezgahlarda yerini aldı

Çankırı’bile yetiştirilen ve lezzetiyle civar plana sâdır angın “on epizot kavunu” tezgahlarda yerini aldı.

Çankırı’nın Kızılırmak ilçesi ilkin koyulmak için bir nice ilçesinde yetiştirilen ve lezzeti ile ön plana sâdır “on dilim kavunu”, hasat edildi. Sabık yıla göre rekoltesinin arttığı kavun tezgahlarda yerini almaya başladı. Kilogramı 4-5 TL ortada satılan kavunun, sezonunun Ilkgüz ayında sona ereceği belirtildi.

“Bu yıl kilogramını 4-5 TL’den satmaya başladık”

Kavun yetiştiricisi Muzeffer Endişe, “Tarımla uğraşıyorum, on dilim kavun satıyorum. Kırkağaç kavunumuz dahi var ama genelde on dilim kavun satıyorum. 40-50 dönüm arazimiz var, ekiyoruz. 30-40 dönüm çıkıyor, gelip burada satıyoruz. Bir Numara kırım, ikinci katliam, üçüncü kırım diye ayrımlı boyutu oluyor. İş değişiyor, herhangi bir ahit kar diye niteleyerek aynı şey bulunmayan. Bunun zararı de var. Kavunun kilosunu gecen yıl 2,5-3 veriyorduk, bu sene 4-5 TL’den satmaya başladık. Traktörlerle pazarda satıyoruz, Ilkgüz’de on epizot kavunun sezonu bitiyor” dedi.

Kavunun üretim sürecinin tekaüt olduğunu tamlayan Süleyman Karadayı ise, “3 cins kavunumuz var. On epizot, Kırkağaç, şita kavunu almak amacıyla 3 garip kavunumuz var. Kavunların yetiştirme süresi, 4-5 ayı buluyor. İki defa çapa yakarız. 4-5 kat sulanır, 10 şerha tezgahlara dört ayda sağlık. Kırkağaç biraz elan mufassal sürer. Onun dışında iki-üç yol ilaçlama yaparız. Elan sonraları pazarlara sunulur” diye niteleyerek konuştu. – ÇANKIRIShare: