Çankırı’da Yengi Bayramı coşkusu

Çankırı’da, 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100. sene dönümü planlı törende coşkuyla kutlandı.

Çankırı’da 30 Ağustos Galebe Bayramı’nın 100. sene dönümü kutlamaları çerçevesinde, ayrımsız sekans tören düzenlendi. Çelenk sunumuyla başlayan Utku Bayramı kutlamalarına Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, DÜRÜST Tümen Çankırı Milletvekilleri Muhammet Sakıncasız Akbaşoğlu ve Salim Çivitcioğlu, Garnizon Komutanı Sancak Salih Nazik, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Maraba özellikle olmak üzere site protokolü gaziler, şehit aileleri ve vatandaşlar katıldı. ihtiram duruşu İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden törende, Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Tugay Salih Şişman ve Belediye Reisi İsmail Hakkı Sağlıklı, Atatürk Bulvarı üzerinde askeri araçla geçiş yaparak vatandaşların bayramını kutladı.

Günün mazmun ve önemini tamlayan konuşmayı işleyen Gelgel Defans Üsteğmen Oğulcan Koçal, “Bugün Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasına anne teşekkül fail, 30 Ağustos 1922’de kazandığımız şişman zaferin 100’üncü yılını ulusça kutlamanın akıllıca gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Kökten Sürme Türk milleti, yiğit! Türk ordusuyla gelişigüzel, varlığına ve vatanına kastedenlere cebin, bütün bir asır evvel bugün, kahramanlık ve haysiyet komple tarihinden aldığı kudretle, yeniden dirilerek, topyekün ayrımsız varlık mücadelesi sonucunda eşine tarihte birkaç rastlanır aynı utku kazanmıştır. İşgal güçleri, girdikleri gelişigüzel yerde adeta tarihi kinlerini kusarcasına kadınımıza, yaşlımıza ve çocuklarımıza dünyada eşine bir iki rastlanır azap, acımasızlık ve hakaretlerde bulunmuşlardır. İşte böylesine nevmit zahirî, üzerimizde kara bulutların dolaştığı ayrımsız ortamda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun sav arkadaşları istiklal meşalesini yakarak ‘ya istiklal, ya ölüm’ parolasıyla aydınlığa revan yolu aralamışlardır” dedi.

Tank Gedikli Kıdemli Astsubay Başçavuş Mahmut Enes Çömez tarafından ‘bayrak şiiri’nin okunmasının peşi sıra, ‘yaran’ gösterisi yapıldı. Tören askerlerin selamlama geçişiyle serencam buldu. – ÇANKIRI

Share: