Çankırı’da ‘Şapka Devrimi’nin 97’nci yılı kutlandı

ÇANKIRI’üstelik, Ulu Alemdar Mustafa Kemal Atatürk’ün şehri ziyaret edişi ve ‘Şapka Devrimi’nin 97’nci yıl dönümü, planlı törenle kutlandı.

Çankırı Atatürk Anıtı önünde, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün şehri ziyareti ve ‘Şapka Devrimi’nin 97’nci yılı dolayısıyla tören düzenlendi. Törene Ilbay Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Şehremini İsmail Hakkı Iyi, çalım müdürleri, gaziler, askeri erkan, öğrenciler ve çok sayıda can katıldı. Atatürk’ün Çankırı’ya gelişini temsilen sporcular, Türk bayrağını Vali Ayaz’a teyit etti. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Şehremini İsmail Hakkı Sıhhatli yoluyla abide alanına çelenk bırakıldı. Atatürk’ün Çankırı halkına hitaben yaptığı istişare bile programın sunucusu aracılığıyla okundu.

Başbuğ Salim, Atatürk’ün Çankırı’ya teşrifinin ve ‘Şapka İnkılabı’nın 97’nci yıl dönümünü kutlamaktan öz saygı duyduğunu söyleyerek, “Ata’mızın iri aynı beyin devrimi ile kat aldığı bağımsızlık önünde, istiklal yolunun ve ‘Şapka İnkılabı’nın makro noktalarından biri olan Çankırı, milli ferman, bağımsızlık ve demokratlık hareketinin destekçisi olmayı bilmiş, 23 Ağustos 1925’te milliyetsever unsurlar ışığında gerçekleştirilen bükülme gezisinin kebir merkezlerinden olmuştur. Bu açıdan bugün Çankırı’nın andıran tarihine kademe düşülen koskocaman ayrımsız gündür” dedi.

Konuşmanın arkası sıra Vali Ayaz ve beraberindeki heyet, Atatürk’ün Çankırı’üstelik kaldığı Ahmet Kapalı Koca Vukuf ve Nutuk Merkezi’ndeki odayı konuşma etti. Burada Ayaz, yadigâr defterini imzaladı. Katılımcılar, aktiflik sonunda Atatürk’ün Çankırı’daki günlerini görsellerle anlatan foto sergisini gezdi.

Share: