Çankırı haberi | Yapraklı HES, Temmuz’da üretime başlayacak

Malatya’bile Kuyuönü HES’ten sonra Yapraklı HES’in üretime başlamasıyla birlikte MASKİ Genel Müdürlüğü’nün bu tesislerdeki cümbüş giderlerinin yüzde 25’i karşılanmış olacak. Yapraklı HES, önümüzdeki Orak Ayı’bile üretime başlayacak.

Malatya Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan, MASKİ Umumi Müdürlüğü marifetiyle Yapraklı Su Depo su’na yapılması planlanan Yapraklı Hidroelektrik Santralinde (HES) dolay incelemelerde bulundu. İnceleme gezisine Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan’ın beraberinde, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Nogay, MASKİ Genel Müdürü Mehmet Ayvaz, MOTAŞ Umumi Müdürü Cemal Erkoç, MASKİ Genel Müdür Yardımcıları ve Kat Başkanları katıldı.

Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan, Kuyuönü Su Deposu’nda olduğu kadar Yapraklı Su Deposu’nda bile hareketlilik üretmeye başlayacaklarını belirterek, projelendirme ve münakasa çalışmalarının MASKİ Umumi Müdürlüğü tarafından yapıldığını söyledi. Komutan Gürkan, hareketlilik maliyetlerinin arttığı bu dönemde eldeki yekpare imkanların değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Kuyuönü HES’te hareketlilik üretmeye başladık. Yapraklı HES için ise münakasa yapıldı. İhalenin sonuçlanmasının ardından Kasım ayında çalışmalara başlayacağız. Suyumuzu yeryüzü bereketli şekilde kullanmak istiyoruz. Benzeri taraftan halkımıza birinci sınıf içmece suyu sunarken bire bir taraftan birlikte bu suda canlılık üreterek enerji maliyetlerimizi bildirme örgen indirmeye çalışıyoruz. Kuyuönü HES’ten sonraları Yapraklı HES’in üretime başlamasıyla gelişigüzel MASKİ Umumi Müdürlüğümüzün bu tesislerdeki cıvıltı giderlerinin yüzdelik 25’i karşılanmış olacak. Yapraklı Hidroelektrik Santrallerinin bütün müesses gücü bin 130 MW’dır. Orak Ayı 2023’te çalışmaları bitirmeyi hedefliyoruz. Ülkemize ve şehrimize anlı şanlı olsun” dedi.

Gürkan, Yapraklı İçme Suyu Deposu’nu inceledikten bilahare, Kuyuönü Şebeke ekipleriyle tıpkısı araya geldi. – MALATYA

Share: