Çanakkale gündem haberi: ÇANAKKALE – Marmara’da hamsi Karadeniz’de palamut balıkçıları umutlandırdı

Denizlerde av sezonunun başlamasına sayılı eyyam kaldığında onarımını tamamladıkları teknelerini yeniden suyla buluşturan balıkçılar, hamsi ve palamutta kut bekliyor.

Av yasağının sona ereceği 1 Eylül’ü heyecanla bekleyen Çanakkale, Balıkesir ve Yalovalı balıkçılar, teknelerinin eksikliklerini giderip ağlarını onarım ediyor.

Onarım sonrası teknelerini yeniden suya haiz balıkçılar, bu sezon Marmara Denizi’nde hamsiden, Karadeniz’de palamuttan bol av beklentisiyle akıbet hazırlıklarını gözden geçiriyor.

Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Hat Birliği (IÇKI-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Işık, AA muhabirine, 2022-2023 avcılık sezonuna basit günler kaldığında balıkçının değme zamanki gibi denizden beklentisinin haddinden fazla olduğunuz söyledi.

Işık, verimli av bekledikleri balık çeşitleriyle ilgilendiren şu değerlendirmelerde bulundu:

“Umumi duruma bakacak olursak, Karadeniz’deki palamudun yüzdelik 10’u Marmara’dan Veli Denizi’hangi akıp gitti. Yaz döneminde avcılık yapanlarda ateş balığı beklentileri az oldu. hava durumu dahi izin vermedi sardalya avlanmasına. Marmara Denizi’nde hamsi haddinden fazla bol. Ayn ve radarlarla yapılan gözlemlerde kâh bölgelerde henüz dokunaklı gözüküyor. Sezon açılmadan onunla ilgilendiren hangi büyüklüğünde evet, ne kadar yakalanır bilemiyoruz elbette amma gözlemlediğimiz kadarıyla şu anda Marmara Denizi’nde eli nimetli miktarda hamsi görülüyor. Karadeniz’da zahirî palamut geçişlerinde, Marmara’bile balıkçılarımız yakalayıp, değerlendirip parasını kazanabilir.”

Mazot fiyatlarındaki artış zımnında balıkçıların takı yaşadığını belirten Işık, hem bu konuda hem dahi arz çok 24 metre derinliğe büyüklüğünde avlanılabilmesi uygulamasının esnetilmesi için destek beklediklerini ifade etti.

Geçiş dönemlerinde sivri, lüfer gibi balıkları yakalayıp tüketicilere sunmak istediklerini anlatan Işık, “Sezondan umutluyuz. Balıkçılarımız ümitli. Kazasız belasız bol çoğalan benzeri mevsim diliyorum.” dedi.

“İstanbul Boğazı bölgesinde serencam yılların bildirme nazik lüfer popülasyonunu bekliyoruz”

ÇAĞ-BİR Çanakkale- Tekirdağ Toprak Birliği Başkanı Naci Karabiber dahi şimdilerde denize sorti için vizelerini, teknelerinin sörvey kontrollerini yaptırdıklarını bildirdi.

Biga ilçesi Kemer köyünde düzenlenecek törenle “Arasız Besmele” diye niteleyerek denize açılacaklarını nâkil Karabiber, şu ifadeleri kullandı:

“İki yıl önceki müsilaj dolayısıyla ızdırap bir zaman geçirdik. 2021-2022 sezonu ise daha acı geçti. Sebebi, müsilaj nedeniyle balığın normal döngüsünü tamamlayamamış olmasıydı. Ama bu yılki verilere göre, öngörülerimiz Karadeniz’de kudretli aynı pelit olduğu yönünde. Ihtimal de denizlerimizde sonuç 50 yılın sunu ferah sivri popülasyonunu göreceğiz. Er olmasına rağmen şu anda pelit hele Çanakkale Boğazı’ndan birlikte geçmeye başladı. Karadeniz’dahi o büyüklüğünde çokça pelit var kim Çanakkale’bile de görülüyor. Çok er olmasına karşın lüfer görülmeye başladı. Yalova, İzmit Körfezi ve İstanbul marifetiyle lüfer görülüyor. İstanbul Boğazı bölgesinde akıbet yılların yeryüzü balaban lüfer popülasyonunu bekliyoruz. Marmara Denizi’nde çok ferah aynı hamsi popülasyonu var. Veli’de sardalya var, kolyoz var. Tıpkı hafta bilahare boyut daha kesin mahsus olacak ama şu anda denizin durumu haddinden fazla iyi görünüyor.”

Yalova Hat İlçe Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Karataş, balıkçılar namına Karadeniz endeksli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Karataş, Yalovalı balıkçıların çoğunun palamut amacıyla Karadeniz’e gideceğini dile getirerek, “Denizlerde gelişmeler var. Tek görmediğimiz balıkları Yalova’üstelik görüyoruz. Söz Gelimi yıllardır mercan balığı yavrularını görmüyorduk. Bu yaz basit tıpkı mercan yavrusu oldu. Balık çeşitlerinde gelişme var. İnşallah bu daha de ileriye gidecek.” değerlendirmesini yaptı.

Kooperatif üyesi balıkçı Bülent Arı ise alelhusus çinekop, lüfer, sivri üzere çeşitlerde bereketli av beklediklerini, maliyetlerinin uygun olması durumunda tüketicilere sakametli fiyatlardan balık esermek istediklerini tabir etti.Share: