BÜYÜKLÜK DESTEĞİYLE KURDUĞU BAHÇEDE YILDA 15 TITREM CEVİZ ÜRETİYOR

AKSARAY’birlikte dikici Nevzat Yalman, 10 yıl önce devletin 2 bin ongun desteğiyle kurduğu ceviz bahçesinde ongun sayısını 5 bine çıkarttı. Şu zaman yılda tahminî 15 titrem koz üreten Yalman, 168 dönüm modern bahçemizde yıllık 15 titrem ceviz üretiyoruz. Devletimiz salim olsun bizleri bu bahçeyi kurarken yardımcı oldu. Şu zaman dahi 5 bin koz ağacımız var. Burada ürettiğimiz cevizleri İzmir, Ankara ile ilçemizden çöz piyasaya gönderiliyor. dedi.

2 bin 500 dekar alanda 3 bin titrem ceviz üretilen Aksaray’üstelik koz hasadı sürüyor. 1217 rakımlı Ağaçören ilçesinde ise traktör sayesinde yapılan hasat sonrası makinelerde yeşil kabuğundan ayrılan cevizler, kurutulduktan bilahare tüketiciyle buluşuyor. Camili köyünde oturan Nevzat Yalçın da 10 yıl önce devletin 2 bin skor ağaç desteğiyle ceviz üretimine başladı. Şu zaman bahçesindeki ağaç sayısı 5 bine ulaşırken, bu yıl tahminî 15 titrem bile nişane almayı bekliyor. 168 dekar alanda koz ürettiğini belirten Sert, şunları söyledi

168 dönüm bahçemizden almanak 15 ton ceviz üretiyoruz. Cevizimiz banal çokça kaliteli ve bahçemizde 3 soy cevizimiz var. Pedro, fernor ile chandler (çetnır) cinsi var. Tığ elimizden geldiği kadar hepsini çetnıra dönüştürüyoruz. Zira bu cinsin yağ oranı haddinden fazla yüksek, içimli ve kaliteli bire bir im. Bu bahçeyi kuralı 10 sene oldu. Cevizleri diktikten 1 sene bilahare bire bir ağaçtan 4-5 kilo kitap almaya başladık ve rastgele yıl geçtikçe verimi da artmaya başladı. İlçemizde yıllardır dedelerimiz öz kenarlarına koz dikerlerdi. Evcil cevizlerimiz evet haddinden fazla pir ve balaban oluyor amma eli nimetli olmuyor. Birçok yıl sevimsiz alıyor ve üreticinin eli boş kalıyor. Bizim ürettiğimiz ceviz ise itici alma diyerek ayrımsız olayı bulunmayan. Bunun sebebi ise yerel cevize bakarak geç açıyor. Devletimiz sağlıklı olsun bizleri bu bahçeyi kurarken havari oldu. Şu anda 5 bin sunum koz ağacımız var. Burada ürettiğimiz cevizleri İzmir, Ankara ile ilçemizden iç piyasaya gönderiliyor.

ÇİFTÇİLERİMİZ REKOLTEDEN VE SATIŞTAN MENMUN

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ile İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav dahi bahçede hasat çalışması sırasında incelemede bulundu. Aksaray’daki 3 bin ton koz üretildiğini tamlayan Bülent Saklav, öAksaray namına koz üretiminde heybetli tıpkısı yol tekmil ederek yılda 2 bin 500 dekar alanda, 3 bin titrem bir koz üretimimiz var. Bu sene hasat haddinden fazla adamakıllı gidiyor ve rekoltemizde haddinden fazla efdal. Çiftçilerimiz hem rekolteden, hem de satıştan memnunlar. Birde Ağaçören ceviziyle ilgilendiren valiliğimiz ve bakanlığımızın destekleriyle coğrafi bel başvurusunda bulunduk. Coğrafi bel için başvurumuzda yapılan analizlerde yağ, protein oranıyla minareli çokça erdemli çıkıyor. Bunun beraberinde ayrıntılı kabuklu ve besleyen özelliği çok yüksek. Bölgedeki ağaçlarımızın aynı değişik özelliği ise şita donlarından etkilenmiyor. Markalaştırıp birlik Türkiye’ye cevizimi lanse etmek isliyoruz.ö dedi.

Share: