Bursa UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na karışma oldu

Sanat ve umum sanatları dalında UNESCO Üretken Şehirler Ağı üyesi olan Bursa, UNESCO Öğrenen Şehirler Global Ağı’na dahi karışma edildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, ilkin tarihi ve kültürel mirası gelmek için tamam değerleriyle Bursa’yı dünya vitrinine çıkaran Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarına benzeri yenisini henüz ekledi.

2014 yılında Hanlar Bölgesi, Şehriyâr Külliyeleri ve Cumalıkızık ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren şehir, güzeşte sene üstelik çini ve Bursa ipeğinin dolay planda olduğu “sanat ve el sanatları” dalında UNESCO Üretken Şehirler Ağı’na karışma olmuştu.

Tanıtım faaliyetleri kapsamında alelhusus arsıulusal örgütlenmeler zarfında saha kayran Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları sonucunda Bursa demin üstelik UNESCO Öğrenen Şehirler Global Ağı’na (GNLC) uzuv oldu. 2013 yılında oluşturulan, unsur şehirler beyninde düet öğrenmeyi ve diyaloğu geliştirip, dünya şehirlerindeki sahn boyu öğrenme uygulamalarını destekleyen Öğrenen Şehirler Toptan Zıkkım’na serencam genişlemede Bursa ile Sakarya ve Yozgat bile dahil edildi.

Üye sayısı 217’den 294’e yükselen ağda, Türkiye’den ayrıca Konya, Eskişehir, Hatay, Afyonkarahisar, Balıkesir ve İzmir saha alıyor.

Almanya’nın Hamburg şehrinde kâin UNESCO Maltalık Boyu Öğrenme Enstitüsü marifetiyle hesaplı Öğrenen Şehirler Toptan Zıkkım programına karışma olan Bursa, sair şehirlerle hikmet paylaşımında bulunabilecek, uzmanlar ve profesyonellerden oluşan ağla bildirişim zarfında olacak.

Açıklamada görüşlerine kayran sunulan Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Denizköpüğü, turizm hedefleri doğrultusunda kentin değerlerini dünya vitrinine çıkarmanın derdi ve heyecanı içinde olduklarını belirtti.

Şehrin tanıtımı üzere uluslararası organizasyonlarda kayran almaya gayret ettiklerini anlatan Aktaş, “2014 yılında Hanlar Bölgesi, Odalık Külliyeleri ve Cumalıkızık ile başlayan UNESCO yolculuğumuza geçtiğimiz sene Doğurucu Şehirler Ağı üyeliğini ekledik. Son kendisine yaptığımız çalışmalarla da UNESCO Öğrenen Şehirler Toptan Zehir’na dahil olduk. Bu sayede birliğe organ 294 şehirle öğrenme ve diyalog merkezli ilişkiler kurularak, maltalık boyu öğrenme uygulamalarını geliştireceğiz. Bursa’mızın, UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Zehir üyelik sürecinde emek veren, katkıda mevcut herkese teşekkürname ediyor, üyeliğimizin hayırlara miftah olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz üstelik Aktaş’a gönderdiği mektupta, Bursa’nın üyeliğini tebrik kartı etti.

Share: