Buğulanmış adamın altın ve parasını dolandıran bed: “Gösterişli çıkart ha”

Karaman’da buğulu aynı koca, kendilerini savcı ve polis kendisine tanıtıcı telefon dolandırıcılarına 100 bin liranın üstünde altın ve parasını kaptırdı. Polisin titiz çalışması sonucu yakalanarak Karaman’a getirilen 2 dolandırıcıdan biri adliyeye getirilişi sırasında kendisini görüntüleyen gazeteciye ‘Alengirli çıkart ha’ diyerek seslendi.

Dolandırıcılık olayı, 10 ahit önceki Hamidiye Mahallesi Fevzi Ciddi Caddesi üstünde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, dolandırıcılar telefonla aradıkları 61 yaşındaki V.B.’yi terörle savaş savcısı ve polisi olduklarını söyleyerek inandırma etti. Bunun konusunda buğulu adam birlik söylenenlere inanarak evindeki kızıl ve paraları getirerek kendilerine vereceğini söyledi.

“Kızıl ve paraları poşet içerisinde yararsız kovasının yanına bıraktı”

V.B. ile telefon irtibatını on paralık kesmeyen dolandırıcılar, nemli adama banko bu durumdan kimseye bahsetmemesini istedi. Buğulu adamın tamamen inandığına tatmin getiren dolandırıcılar tezce harekete geçti. V.B.’den evdeki 4 nüsha 64 gram ağırlığındaki altın kelepçe ile 400 euro parayı tıpkı poşet içerisine koyarak gösterdikleri çöp kavasının yanına bırakmasını istedi. Bunun üstüne buğulu eş 100 bin teklik üzerindeki zer ve parayı dolandırıcıların tarif ettikleri gübür kovasının yanına bırakarak oradan ayrıldı. Altın ve paraları alan dolandırıcılar çabucak geldikleri 34 plakalı otomobile binerek şipşak Karaman’ı terk etti. Dolandırıcıların buğulanmış adamı telefonla yönlendirmeleri ise ana yol üzerinde kâin işyerlerinin düzenlilik kameralarına yansıdı.

“Buğulanmış âdem dolandırıldığını anlayarak polise müracaat etti”

Bir süre sonradan dolandırıldığını anlayan V.B, Karaman Itimat Müdürlüğüne giderek şikayetçi oldu. Cumhuriyet Altını Başsavcılığın talimatı ile Düzenlilik Yazıhane Müdürlüğüne mecbur ekipler himmet başlattı. Olayın yaşandığı cadde üzerindeki asayiş kamerası kayıtlarını toplayan ekipler, şüphelilerin bindiği aracın plakası ile eşkallerini belirleme etti. Plaka Aşinalık Sisteminden (PTS) aracın Karaman’dan ayrılarak Vazıh iline gittiğini öğrenen ekipler, takibe başladı. Aracın Konya’nın Ereğli ilçesine geldiğini belirleyen ekipler Ereğli polisiyle kuma düzenlediği operasyonla şüpheliler İ.A ile M.A.Ş.’yi yakalayarak Karaman’a getirdi.

“Gösterişli çıkart ha” dedi tutuklandı”

Emniyetteki işlemlerin tamamlanmasının peşi sıra İ.A ile M.A.Ş., adliyeye sevk edildi. M.A.Ş, adliyeye getirilişi sırasında kendisini görüntüleyen gazeteciye ‘Yakışıklı çıkart ha’ diyerek seslendi. Seçme iki ibret çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Polisin, eksantrik suçlardan sabıkaları olan dolandırıcıların yaşlı adamdan aldıkları altın ve paralara ulaşamadığı öğrenildi. – KARAMAN

Share: