Bu merkezde sakat dallar yetişek, aileleri dem alıyor (2)

Aileleri vasıtasıyla daim nezaret altında tutulan desteğe muhtaç özürlü fertler, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına sadık Ruz Bakım Rehabilitasyon ve Ocak Istişare merkezlerinde aldıkları ücretsiz zatî gelişim eğitimiyle dirim kalitelerini arttırarak, bacanak zarfında sosyalleşip hayata tutunuyor.

Bakanlık ile Bayrampaşa Belediyesi ortada imzalanan tören düzeni kapsamında oluşturulan Bayrampaşa Tarih Bakım Iyileştirme ve Ev Meşveret Merkezi, yüzde 70’in üzerinde zihinsel veya bedenî engeli bulanan, 13 yaş üstü hususi gereksinim müstelzim bireylere sülale sahipliği yapıyor.

Ebeveynlerine bağımlı dinç hususi gereksinimli bireylere merkezde psikolog, fizyoterapist, sosyal hizmet ve bala hareket uzmanlarınca ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve yeteneklerini değerlendirebilmeleri amacıyla eğitimler veriliyor. Bire Bir yandan gruplar halinde oyunlar oynayan ve spor alışkanlığı kazandırılan fertler, değişik taraftan müzik, el işi, bostan ve aş damı atölyelerinde repertuvar kazanıp sevinçli zaman geçiriyor.

Özel araçlarla evlerinden alınan, eğitimleri sonrasında yine evlerine bırakılan mânialı efrat, tuvalet, hijyen ve yiyecek-içme kadar hayatlarını kolaylaştıracak ameliye alışkanlıkları üstelik gine bu merkezde öğreniyor.

Seçkin bireye saf hizmet modeli verilen merkezde, ailelere de ücretsiz müşavirlik hizmeti sunuluyor. Hem merkezde hem birlikte uzmanların ocak ziyaretlerinde sorularına yanıt bulan veliler, tekmil zamanlı, yarı zamanlı ya bile seanslı bakım modeline makul şekilde çocuklarını merkeze bırakabiliyorlar.

Öğrencilerinin özel günlerini dahi yakından takip eden uzmanlar, özel gereksinimli bireylerin tevellüt günlerini merkezdeki arkadaşlarıyla kutlamalarına olanak sağlıyor.

“Bu tuhaf çocukların topluma kazandırılmaları, eğitimleri anca yalın kat tıpkı hisse senedi değil”

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner, AA muhabirine, ailelerden gelen talepler doğrultusunda bu forma için planlama yaptıklarını, projeyi bile Familya ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı ile yürütmeye başladıklarını söyledi.

Hizmet binasını inşa ettikten bilahare yanına “sarih yaşam parkı” yaptıklarını belirten Aydıner, merkezle gelişigüzel ailelerin çocuklarına, çocukların ise ailelerine bağımlı yaşamasının önüne geçildiğini tabir etti.

Merkezde halihazırda 86 ailenin evladının bulunduğunu, bu sayının bazı bazı 110’a çıktığını dile getiren Aydıner, “Eş devir çocuğunu bize getiriyor, akşam gene alıyor. Ara Sıra ailelerin çok henüz sıkıntıları vardır. Bazen bunları 2 periyot alıyoruz. Zımnında 86 yavrumuzu 1 hafta içinde sirküle ediyoruz. Hepsi buradan faydalanıyor.” dedi.

Aydıner, ebeveynlerinin desteğine rağmen evinde kaşıkla birlikte kemirmek yiyemeyen engellilerin merkezde aşındırmak yiyecek ve arılık gibi birçok alışkanlığı kazandığını anlatarak, şöyle bitmeme etti:

“Tığ burada yemek yemeyi bile öğretiyoruz. Filhakika burada biraz yavrumuz kemirmek yemeyi öğrendi üste annesi kapıdan yürek girdiğinde evladının kaşıkla kemirmek yediğini gördüğü zaman hüngür hüngür ağlamaya başladı. Bunu tıpkı şeyle ölçemezsiniz, bunun manevi ayrımsız hazzı var. Ayrıca, kâh çocuklarımızın tuvalet problemleri vardı. Bunları da burada çözdük ve aileleri bu şekilde rahatlattık. Eve gittiğinde kendisi ferah ferah tuvalet ihtiyacını görebilme imkanına kavuştu. Onun dışında mânialı yavrularımız burada hem fotoğraf hem birlikte Tanrı’ın vermiş olduğu zekayı kullanarak bazı amal yapıyorlar. Yaptıkları işleri bile buradaki işporta salonlarında sergiletiyoruz.”

Bayrampaşa Belediye Başkanı Aydıner, ailelerin merkezdeki ortamı görünce duygulandığını, ailelerle ve çocuklarla empati kurduklarını söyledi.

Onlarla diyalog kurabildiklerine dikkati çeken Aydıner, “Beni gördükleri antlaşma heyecanlanıyorlar, ayağa kalkıyorlar. Alkışlarlar, bana sarılırlar. O tabloyu gördüğünüz antlaşma bahtiyar olmamanız amacıyla gelişigüzel sebep yok. Size dünyayı verseler, bir bile bunların bu mutluluğunu verseler, biz dünyayı değil bunların mutluluğunu alırız. Çünkü ben biliyorum kim bunların bize vermiş olduğu görevdaşlık ile Cenabıhak’ın nezdinde inşallah bunların mükafatını kazanacağız. Bir üstelik bu soy çocukların bakımları, bu tuhaf çocukların topluma kazandırılmaları, eğitimleri anca olağan tıpkısı hisse senedi değil. Filhakika burada bulunan öğretmenlerimiz dahi bunu samimi yapmaları lazım ki buradaki personelimizin hepsi ilgiyle bu işi yapıyorlar.” diyerek konuştu.

Aydıner, ailelerin bu üzere merkezlere gerekseme duyduğunu, bu nedenle ülkede yaygınlaştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

“Tanrı bin posta razı olsun bu okula say harcayanlardan”

Eşini üç yıl evvel kaybettikten sonra Ayfer (46) ve Habip (45) isimli özürlü çocuklarıyla birlikte artan 68 yaşındaki Esame Maslak, oğlunu yolda gören biçim görevlilerinin kendisini aradığını, çalışmalardan apaydın olduktan sonradan sonunda iki çocuğunu buraya gönderdiğini söyledi.

Merkezdeki eğitimlerin çocukların yaşam kalitesini etkilediğine değinen Maslak, “Daha Çok henüz heyecanlılar, istekliler. Buraya katılmak amacıyla sabırsızlanıyorlar. ‘Anne hoca böyle yapıyor’, ‘Anne mutfağa girip hakeza yaptık’, ‘Anne parkta oynadık’, ‘Öğretmenler bize bunları gösterdi’ diye anlatıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Çocuklarının çokça iştahlı olduğunu, öğretmenlerini ve arkadaşlarını sevdiğini vurgulayan Maslak, “Onlar mutlu ve hevesli olduktan bilahare ego da hayhay memnunum, rahatım, içiş abat. Abat kafayla yolluyorum onları. Ayrıntılar eve geldiği antlaşma neşeli, güler yüzlü, anlatıyorlar yaptıklarını. Bu okula faaliyet harcayanlardan Allah bin el razı olsun.” dedi.

Oğlunun gezmeyi sevdiğini, kızının ahali işlerine öğür olduğunu anlatan Maslak, “Kız söz gelimi boyama yapar, boncuk dizer. Evde ayrımsız şey yapıyorsam, ‘Anne ben yapayım mı?’ der. Kek yapıyor, boyama yapıyor. Burada hangi yaptıysa anlatıyor ve evde birlikte yapmayı seviyor.” diye niteleyerek konuştu.

Çocuklarının merkeze isteyerek gittiğinin altını çizen Maslak, “Rastgele dönme gel deseler ‘hayır’ demezler. Çok mutlular buraya geldikleri üzere. İnanın benden önce uyanıyor, ‘Anne kalk, yemek yiyip gideceğim.’ diyor. Çok rahatım, Tanrı razı olsun.” değerlendirmesini yaptı.

Maslak, iki çocuğun bakımının yegâne çocuğa bakarak henüz zor olduğunu, çocuklarını merkeze gönderdikten bilahare eş işlerini elan abat yaptığını kaydetti.

“Hangi zaman kim Sayın Cumhurbaşkanımız sakat ailelerine ayar verdi…”

Dört bala annesi 57 yaşındaki Gülperi Turgay, otizmli kızı Nursena’nın (22) merkezde 8 aydır eğitim bilimi gördüğünü söyledi.

Kızının mutlu olduğunu, onu mutlu görünce kendisinin de yüzünün güldüğünü dile getiren Toygar, merkeze haftada bire bir gün geldiklerini, kızının burada henüz aşkın ant eylemek istediğini belirtti.

Merkezdeki eğitimleri mevhibe kendisine gören Turgay, “(Nursena) Burada arkadaşlarıyla diyalog kurmayı öğrendi. Atölye çalışmalarını geliştirdi. Izanlı düz olduğu amacıyla sevinerek geliyor. Burada familya-arkadaş ortamını hissediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Turgay, 20 yıl evvel hastaneye gittiğinde doktorların, “Çocuğunuzu cebin ve gidin.” deyip kendilerini bap hariç ettiğini anlatarak, şunları söyledi:

“Komşular, çevre şikayet ediyordu. Şişko taşımaya binemiyoruz, insanlar şikayet ediyor. Önümüzü göremiyorduk. Maddesel durumumuz bile kavi bembeyaz olmadığı üzere o ant ki şartlarda zor yaşadık. Bizden öncekiler mahzenlerde öldüler. Ne ahit ki Sayın Cumhurbaşkanımız bize, mânialı ailelerine derece verdi, sistem ayar çevirmek yerinde kaldı. Imdi biz mapushane değiliz. Biz çıktı hastanelere, kurumlara, okullara gittiğiniz zaman, ‘Hoş geldiniz hanımefendi’, ‘Nursenacığım’ diye niteleyerek seslenme ediliyoruz. Çocuklarımızın böyle olmasını istemezdik amma yıldız…”

Toygar, toplumun mânialı ailelerinin sesini duymasını ve hassasiyetle yaklaşmasını beklediklerini üstelik sözlerine ekledi.

Sevda Karaman bile otizmli çocuğu Rıfat ile bu zamana büyüklüğünde kendisinin ilgilendiğini, evladının iki okula gittiğini anlattı.

Aldıkları özel ders ve eğitimlerden da yeterli verimi alamadıklarını dile getiren Karaman, oğlunu ergenlik çağı sürecinde sosyalleşmesi üzere merkeze getirdiğini kaydetti.Share: